CTP zainwestuje w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

CTP zainwestuje w Toruniu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne

Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.

CTP oficjalnie poinformowało o powiększeniu polskiego banku gruntów o prawie 0,5 mln m kw. Spółka zakupiła grunty inwestycyjne w czterech strategicznych lokalizacjach, które dają możliwość wybudowania w krótkim terminie około 200 000 m kw. powierzchni najmu, przy czym grunty w Łodzi, Toruniu i aglomeracji warszawskiej są gotowe do rozpoczęcia procesu deweloperskiego.

Nabycie gruntów jest częścią ogłoszonej w zeszłym roku strategii CTP zakładającej zainwestowanie 300 mln euro w Polsce w rozwój portfolio magazynów – kluczowego rynku wzrostu dla CTP.

- Dzięki zakupowi portfela nieruchomości w północno-środkowej części kraju nasz bank ziemi w Polsce przekracza obecnie 3 mln m kw. Zabezpieczone grunty zapewnią CTP możliwości rozwoju w ciągu najbliższych trzech lat i jeszcze bardziej przyspieszą rozwój parków biznesowych. Już teraz jesteśmy w pierwszej trójce deweloperów powierzchni przemysłowych i magazynowych pod względem podaży – spodziewamy się, że do końca roku nasze lokalne portfolio osiągnie blisko 1 milion m kw. całkowitej powierzchni. Strategicznie zlokalizowane grunty są dla nas kluczową inwestycją, która pozwala nam nawiązywać długoterminowe partnerstwa biznesowe i zaspokajać potrzeby naszych różnorodnych klientów z branży logistycznej, magazynowej i produkcyjnej - wyjaśnia Piotr Flugel, dyrektor zarządzający CTP Polska.

Nowo nabyte grunty zlokalizowane są we wschodniej części aglomeracji łódzkiej, w Toruniu, a także w sąsiadujących z Warszawą miejscowościach Janki i Nowy Konik. Wszystkie nabyte tereny inwestycyjne posiadają niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie budowy obiektów logistycznych, magazynowych i przemysłowych. Na ich terenie powstaną CTParki – będą to głównie magazyny miejskie, będące kluczowym elementem dostosowania łańcuchów dostaw do aktualnych warunków rynkowych – aby sprostać rosnącej presji skracania zarówno sieci dystrybucji, jak i dostaw w trybie „sameday delivery” model.

- O planach związanych ze zmianą inwestora dla nieruchomości zlokalizowanej we wschodnim Toruniu wiedzieliśmy wcześniej. Kilka tygodni temu doszło do nawiązania kontaktu z firmą CTP, a w zeszłym tygodniu do oficjalnego spotkania z jej przedstawicielami. Podczas spotkania poznaliśmy plany inwestycyjne firmy, a także porozmawialiśmy o możliwościach współpracy w ramach obsługi inwestora. To bardzo dobrze, że globalne marki dostrzegają Toruń i chcą tu inwestować swój kapitał. Centrum Wsparcia Biznesu będzie wspierało CTP w procesie inwestycyjnym – mówi Łukasz Szarszewski, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.

Strategia CTP zakłada realizację inwestycji w modelu multi-tenant. W praktyce oznacza to budowę obiektów przeznaczonych do obsługi wielu najemców w jednej lokalizacji. Podobnie będzie w przypadku parków biznesowych, które powstaną na nowo nabytych gruntach. Będzie to możliwe dzięki zróżnicowanej ofercie poszczególnych modułów najemców – od małych powierzchni od 500 m kw. i więcej, poprzez centra logistyczne, po dodatkowo oświetlone i izolowane powierzchnie produkcyjne od 2000 m kw. W ten sposób CTP umożliwi najemcom elastyczne zarządzanie powierzchnią zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami.

- Rośnie aktywność inwestorów zagranicznych i krajowych, co oznacza, że widzimy duży popyt na powierzchnie logistyczne i przemysłowe gotowe do wynajęcia praktycznie od zaraz. Mowa tu o przestrzeniach zaprojektowanych w technologii energooszczędnej i wyposażonych w systemy oświetleniowe, które znacząco podnoszą komfort wielogodzinnej pracy, a nie służą jedynie do przechowywania towarów. Dlatego też na zakupionych niedawno terenach będziemy zagospodarowywać parki biznesowe skierowane do różnych typów najemców: od mniejszych firm usługowych i handlowych, po firmy zajmujące się produkcją lekką czy operatorów logistycznych – dodaje Bogi Gabrovic, dyrektor ds. relacji z klientami i spraw korporacyjnych w CTP Polska.

CTP jest największym w Europie notowanym na giełdzie właścicielem, deweloperem i zarządcą nieruchomości logistycznych i przemysłowych pod względem powierzchni najmu brutto, posiadającym 11,2 mln m kw. powierzchni GLA w 10 krajach na dzień 30 września 2023 roku. CTP certyfikuje wszystkie nowe budynki zgodnie z BREEAM na poziomie bardzo dobrym lub lepszym i uzyskała ocenę ESG „Negligible-Risk" od Sustainalytics, podkreślając swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

źródło: www.ctp.eu

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...