Centrum sztuki w rozbudowie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Centrum sztuki w rozbudowie

Inwestycje
Data publikacji: 10 lutego 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Dobudowana część CSW na tle istniejącego budynku

Trwa rozbudowa Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". Inwestycja umożliwi poszerzenie oferty kulturalno-edukacyjnej placówki.

Nowy obiekt powstaje na tyłach budynku głównego przy ul. Wały Gen. Sikorskiego. Jego generalnym wykonawcą jest firma Girder, a projekt przygotowało studio Archimedia Architekci & Inżynierowie. Dobudowana część to prosta, zwarta bryła na planie prostokąta o wymiarach 28,4 × 14,8 m, kubaturze 6510 m3 oraz powierzchni użytkowej 1404,84 m2. Posiada 4 kondygnacje – podobnie jak główny budynek CSW – jedną podziemną i trzy naziemne. Znajdą się w niej:

 • Sala multimedialna – ze stanowiskami pracy przy komputerach wyposażonych w programy do grafiki trójwymiarowej, elementy studia fotograficznego i filmowego
 • Sala studyjna – pełniąca funkcję studia fotograficznego, planu filmowego, montażowni. Warto podkreślić, że będzie to pierwsze miejsce w regionie, które oferuje kompleksową edukację w zakresie sztuk audiowizualnych
 • Pracownia „brudna” – przestrzeń, w której odbywać się będą zajęcia warsztatowe, plastyczne oraz interdyscyplinarne, np. z zakresu mody, designu czy projektowania
 • Magazyn dzieł sztuki – podzielony będzie na dwie części: jedna z dostępem dla osób z zewnątrz, druga do przechowywania prac na bieżące i planowane wystawy
 • Ciemnia fotograficzna – przestrzeń do realizacji działań edukacyjno-filmowych z wykorzystaniem fotografii analogowej

Inwestycja obejmuje też zakup sprzętu i wyposażenia do nowej części CSW. Zgodnie z planem prace zakończą się w połowie 2023 r. W obiekcie przewidziano ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. pochylnię, specjalne miejsca postojowe, windę oraz toaletę dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Wartość projektu wynosi 20,2 mln zł, w tym dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewówództwa Kujawsko-Pomorskiego do 13,8 mln zł, a wkład Gminy Miasta Toruń do 7,1 mln zł (3,5 mln w 2022 r. i 3,6 mln w 2023 r.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.