Centrum dla technologii przyszłości | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Centrum dla technologii przyszłości

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 12 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu goście uroczystości stoją przed budową centrum

Nowoczesne pracownie dydaktyczne, laboratoria przeznaczone do badań i kształcenia w zakresie robotyki, sterowania maszyn, systemów wizyjnych, automatyki i informatyki stosowanej – na toruńskich Bielanach rośnie Centrum Nauk Technicznych. 12 kwietnia 2022 r. obyło się oficjalne wmurowanie aktu erekcyjnego na terenie uniwersyteckiej inwestycji. W uroczystości udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Ta inwestycja to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni ok. dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Centrum przeznaczone będzie do prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz prac badawczo-rozwojowych w obszarze automatyki, robotyki, fizyki technicznej oraz informatyki stosowanej – powiedział rektor UMK, prof. Andrzej Sokala. - Myślę, że nikogo z Państwa nie muszę przekonywać, że wzrost potencjału badawczego UMK w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych będzie miał pozytywny wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze, w szczególności poprzez zwiększenie kompetencji absolwentów fizyki, astronomii i informatyki stosowanej - kompetencji istotnych z punktu widzenia nowoczesnej gospodarki i przemysłu 4.0.

Kompleks posłuży badaniom, które są specjalnością nauk technicznych rozwijanych na UMK, m.in. nad zastosowaniami systemów mikroprocesorowych i układów programowalnych w sterowaniu i pomiarach, technologiami sieciowymi, sztuczną inteligencją, eksploracją danych i tak zwaną rzeczywistością rozszerzoną. Będzie też zapleczem dla kształcenia przyszłych specjalistów w dziedzinie fizyki technicznej i informatyki stosowanej.

Wizualizacja Centrum Nauk Technicznych UMK

Wizualizacja Centrum Nauk Technicznych

Centrum ma również wypełnić lukę gospodarczą na rozwiązania z zakresu m.in. robotyki. W tym celu uniwersytet będzie współpracował z przedsiębiorcami z naszego regionu.

- Centrum Nauk Technicznych będzie odpowiedzią na trwającą rewolucję przemysłową i na wielkie zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego. Będziemy mieli tutaj pracownię oraz laboratoria zorientowane na badania w zakresie napędów elektrycznych, nowoczesnych przekształtników energoelektronicznych, ale również będziemy otwierać się na widoczne potrzeby przedsiębiorstw naszego regionu zorientowane na robotykę. Planujemy szeroko zakrojone badania zarówno z obszaru robotyki mobilnej, manipulatorów przemysłowych, jak i systemów wizyjnych – stwierdził dyrektor Instytutu Nauk Technicznych, prof. Tomasz Tarczewski. - Innowacyjnym miejscem będzie także laboratorium okulograficzne, w którym to będziemy kojarzyć informatykę stosowaną z potrzebami medycznymi. Będziemy mieli także laboratorium z nowoczesnym symulatorem wirtualnej rzeczywistości, który będzie wykorzystywany m.in. do tego, aby rozwijać technologie oparte o sztuczne sieci neuronowe.

Podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego prezydent Torunia Michał Zaleski wspomniał także o pozostałych ważnych inwestycjach uniwersytetu, których budowa rozpoczęła się, zbliża się ku końcowi, bądź została ukończona w ostatnim czasie.

- Z dumą patrzę na kolejne inwestycje w naszym mieście, które mają służyć rozwojowi nauki. Jest to przecież nie tylko Centrum Nauk Technicznych, w sprawie którego dzisiaj się spotykamy, ale również Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK oraz zainagurowana w tym roku budowa Centrum Kopernikańskiegomówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziękuję za wkład uniwersytetu w kształtowanie Torunia jako miasta ciągle rozwijającego się, dynamicznego i wspierającego naukę. Mam nadzieję, że nowy budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej będzie Państwu służył!

Koszt budowy i wyposażenia obiektów to ponad 22 mln złotych, środki pochodzą z dotacji z budżetu państwa. Planowana data zakończenia prac to październik 2022.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Na zdjęciu: pracownicy drogowi w pomarańczowych kamizelkach zaklejają dziurę w asfalcie
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu prowadzi pozimowe łatanie ubytków w drogach. W najbliższy czwartek 22 lutego 2024 r. duży zakres robót zostanie wykonany na Szosie Bydgoskiej.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.