Centrum dla technologii przyszłości | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Centrum dla technologii przyszłości

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 12 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu goście uroczystości stoją przed budową centrum

Nowoczesne pracownie dydaktyczne, laboratoria przeznaczone do badań i kształcenia w zakresie robotyki, sterowania maszyn, systemów wizyjnych, automatyki i informatyki stosowanej – na toruńskich Bielanach rośnie Centrum Nauk Technicznych. 12 kwietnia 2022 r. obyło się oficjalne wmurowanie aktu erekcyjnego na terenie uniwersyteckiej inwestycji. W uroczystości udział wziął prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Ta inwestycja to kompleks dwóch budynków o łącznej powierzchni ok. dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Centrum przeznaczone będzie do prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz prac badawczo-rozwojowych w obszarze automatyki, robotyki, fizyki technicznej oraz informatyki stosowanej – powiedział rektor UMK, prof. Andrzej Sokala. - Myślę, że nikogo z Państwa nie muszę przekonywać, że wzrost potencjału badawczego UMK w obszarze nauk inżynieryjno-technicznych będzie miał pozytywny wpływ na otoczenie społeczno-gospodarcze, w szczególności poprzez zwiększenie kompetencji absolwentów fizyki, astronomii i informatyki stosowanej - kompetencji istotnych z punktu widzenia nowoczesnej gospodarki i przemysłu 4.0.

Kompleks posłuży badaniom, które są specjalnością nauk technicznych rozwijanych na UMK, m.in. nad zastosowaniami systemów mikroprocesorowych i układów programowalnych w sterowaniu i pomiarach, technologiami sieciowymi, sztuczną inteligencją, eksploracją danych i tak zwaną rzeczywistością rozszerzoną. Będzie też zapleczem dla kształcenia przyszłych specjalistów w dziedzinie fizyki technicznej i informatyki stosowanej.

Wizualizacja Centrum Nauk Technicznych UMK

Wizualizacja Centrum Nauk Technicznych

Centrum ma również wypełnić lukę gospodarczą na rozwiązania z zakresu m.in. robotyki. W tym celu uniwersytet będzie współpracował z przedsiębiorcami z naszego regionu.

- Centrum Nauk Technicznych będzie odpowiedzią na trwającą rewolucję przemysłową i na wielkie zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego. Będziemy mieli tutaj pracownię oraz laboratoria zorientowane na badania w zakresie napędów elektrycznych, nowoczesnych przekształtników energoelektronicznych, ale również będziemy otwierać się na widoczne potrzeby przedsiębiorstw naszego regionu zorientowane na robotykę. Planujemy szeroko zakrojone badania zarówno z obszaru robotyki mobilnej, manipulatorów przemysłowych, jak i systemów wizyjnych – stwierdził dyrektor Instytutu Nauk Technicznych, prof. Tomasz Tarczewski. - Innowacyjnym miejscem będzie także laboratorium okulograficzne, w którym to będziemy kojarzyć informatykę stosowaną z potrzebami medycznymi. Będziemy mieli także laboratorium z nowoczesnym symulatorem wirtualnej rzeczywistości, który będzie wykorzystywany m.in. do tego, aby rozwijać technologie oparte o sztuczne sieci neuronowe.

Podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego prezydent Torunia Michał Zaleski wspomniał także o pozostałych ważnych inwestycjach uniwersytetu, których budowa rozpoczęła się, zbliża się ku końcowi, bądź została ukończona w ostatnim czasie.

- Z dumą patrzę na kolejne inwestycje w naszym mieście, które mają służyć rozwojowi nauki. Jest to przecież nie tylko Centrum Nauk Technicznych, w sprawie którego dzisiaj się spotykamy, ale również Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, Centrum Medycyny Weterynaryjnej UMK oraz zainagurowana w tym roku budowa Centrum Kopernikańskiegomówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziękuję za wkład uniwersytetu w kształtowanie Torunia jako miasta ciągle rozwijającego się, dynamicznego i wspierającego naukę. Mam nadzieję, że nowy budynek Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej będzie Państwu służył!

Koszt budowy i wyposażenia obiektów to ponad 22 mln złotych, środki pochodzą z dotacji z budżetu państwa. Planowana data zakończenia prac to październik 2022.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.