To był rekordowy festiwal! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

To był rekordowy festiwal!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 31 stycznia 2024
Autor: Marcin Pryka

Ubiegłoroczna edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE pod wieloma względami okazała się wyjątkowa. Niepodważalny sukces artystyczny wydarzenia w minionym roku powiązany był z rekordową liczbą publikacji medialnych. - Odwiedziło nas 1600 reprezentantów sztuki filmowej. Oni wywieźli Toruń ze sobą, oni będą o tym miejscu pamiętali, będą wracali do wspomnień z Torunia, do miejsc, które tu widzieli, będą wracali wreszcie do smaków i spotkań toruńskich. To jest naprawdę fantastyczna, wyjątkowa promocja naszego miasta - podkreśla prezydent Michał Zaleski.

Podczas konferencji prasowej w Ratuszu Staromiejskim (31 stycznia 2024 r.) podsumowano 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage 2023, który odbył się w dniach 11-18 listopada 2023 r. w 6 lokalizacjach w Toruniu (CKK Jordanki, Cinema City, Teatr Wilama Horzycy, Siedziba Fundacji Tumult, Muzeum Etnograficzne i Muzeum Okręgowe w Toruniu).

W trakcie festiwalu w 7 salach projekcyjnych wyświetlono 252 filmy (w tym 13 filmów nominowanych do Oscara, które otrzymały łącznie 74 nominacje), odbyło się 165 wydarzeń (m. in. seminaria, panele i warsztaty), 60 wydarzeń towarzyszących i 8 wydarzeń darmowych. Łącznie wydano 4.300 kart wstępu. Wśród uczestników festiwalu byli reprezentanci 75 krajów, m. in. 823 autorów zdjęć, 700 studentów szkół filmowych, 143 przedstawicieli mediów, 1200 reprezentantów przemysłu filmowego oraz 26 wystawców prezentujących najnowsze technologie. Festiwal wspierało 320 wolontariuszy.

W trakcie konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił wartość jaką festiwal wnosi dla miasta: - Od 2019 r. obserwuję wielkie zadowolenie wśród tych, którzy świadczą usługi na rzecz festiwalu, poczynając od właścicieli hoteli, poprzez właścicieli restauracji, taksówek, punktów z pamiątkami czy osób, które pracują przy organizacji wydarzenia. To w listopadzie, w mieście takim jak Toruń jest wyjątkowa wartość dodana. Tego nie możemy spodziewać się po typowym ruchu turystycznym, który zwykle między listopadem a marcem maleje, słabnie. Festiwal przynosi nam dodatkową wartość. Bardzo się cieszę, że w sercach, oczach i myślach tych, którzy odwiedzili Toruń pozostał on takim jakim jest, wartościowym, ciekawym i pięknym.

Budżet wydarzenia wyniósł 13 mln zł, w tym 3 mln zł dotacji celowej przekazała Gmina Miasta Toruń, 3 mln zł pochodziło z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 1,4 mln zł z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Fundacja Tumult zapewniła środki w wysokości 5,6 mln zł.

Organizatorzy ponieśli wydatki w kwocie 5 mln zł (w skład wydatków wchodziły: koszty najmu, transportu, usług gastronomicznych i wynagrodzeń). Szacuje się, że w trakcie pobytu w Toruniu uczestnicy festiwalu wydali około 7.250.000 zł. Według danych opartych na publikacji „Profil uczestnika festiwalu filmowego – raport z badania” Gdynia/Poznań 2023 pod redakcją prof. Krzysztofa Stachowiaka z UAM statystyczny uczestnik festiwalu spędził w Toruniu 4 dni. W trakcie festiwalu wydał 1.686 zł.

Udział miasta w kosztach EnergaCAMERIMAGE wyniósł 3 mln zł, a środki pozostawione w Toruniu przez organizatorów i gości festiwalu ok. 12.250.000 zł. Oznacza to, że na każdą złotówkę wydaną przez miasto wróciły do niego ponad 4 zł.

Marek Żydowicz, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE mówi, że pod wieloma względami była to rekordowa edycja: - Jesteśmy z tego bardzo dumni, że udało nam się pozyskać, pomimo wielu przeszkód najważniejsze filmy, które są doceniane na całym świecie. Pozyskanie środków przez Fundację Tumult, żeby włożyć je w imprezę tak ważną dla Torunia, promującą Toruń uważam za wielki sukces i jestem z tego bardzo dumny. To, że udało nam się właściwie trzykrotnie podwyższyć ekwiwalent od roku 2020 to jest w dużym stopniu zasługa nowego zespołu, który zajął się marketingiem i promocją. Uważam, że festiwal zasługuje na oprawę medialną na profesjonalnym poziomie.

Festiwal zorganizowały Fundacja Tumult i Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Wydarzenie objęty honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Sponsorem strategicznym była Energa z Grupy Orlen. Celem organizatorów było większe otwarcie wydarzenia na lokalną społeczność, co udało się między innymi dzięki organizacji wydarzeń darmowych, które zgromadziły tysiące odbiorców.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa obrazu Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem Jana Matejki w Ratuszu Staromiejskim (12-24 listopada 2023 r.). Wystawę odwiedziło łącznie 12.450 osób. Festiwalowe wydarzenia były promowane w najważniejszych mediach krajowych i zagranicznych, takich jak np. Vanity Fair, Los Angeles Times, People, Fox News, La Repubblica, czy NBC News.

Podczas konferencji podsumowującej festiwal, Kazimierz Suwała - dyrektor Europejskiego Centrum Fimowego Camerimage zaprosił już do Torunia na kolejną 32. edycję, która odbędzie się w dniach 16-23 listopada 2024 r.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
  Miasto
  7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • Herb Miasta Torunia
  Miasto
  Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
 • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
  Miasto
  W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
 • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
  Biznes, Miasto
  Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
 • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
  Eko, Miasto
  Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
 • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
 • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
 • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
 • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
 • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
 • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.