www.torun.pl

To był Camerimage!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Bez wątpienia zakończony 16 listopada EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.

Jeszcze na kilka tygodni przed imprezą wielu powątpiewało, że zaproszone nań gwiazdy filmowe rzeczywiście przyjadą. Wieszczono, że „ważne powody” przeszkodzą im w podróży do Torunia. Kiedy jednak 9 listopada 2019 r. na gali otwarcia w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wybitny amerykański aktor Danny DeVito odebrał z rąk prezydenta Michała Zaleskiego Nagrodę Specjalną EnergaCamerimage za wyjątkową wrażliwość wizualną, a światowej sławy brytyjski reżyser Peter Greenaway wraz z żoną Saskią Boddeke otworzyli dzień później autorską wystawę w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej, filmowa publiczność, nie tylko polska, oszalała.

Przez tydzień migawki i obszerne relacje z EnergaCamerimage w Toruniu były transmitowane w kilku telewizjach, a ilość opublikowanych w tym czasie w prasie i Internecie artykułów i zdjęć z Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach, w tym w zamieszczonych na oficjalnych i prywatnych profilach w mediach społecznościowych, z pewnością przebiła wszystko, co do tej pory mieliśmy okazję obserwować, jeśli chodzi o zainteresowanie jakimkolwiek wydarzeniem kulturalnym w Toruniu. Wykupienie reklam i materiałów promocyjnych miasta o takim zasięgu kosztowałoby miliony.

A przecież to nie wszystko, bo z okazji EnergaCamerimage Toruń odwiedziły i wydały tu pieniądze setki osób. Można było odnieść wrażenie, że z dnia na dzień nasze miasto stało się największą i najbardziej pożądaną destynacją filmowców z całego świata. Tłumy studentów szturmujących spotkania i warsztaty z wybitnymi reżyserami i operatorami filmowymi z Polski i zagranicy, starówka wypełniona po brzegi gośćmi odkrywającymi uroki architektury z listy UNESCO, ale też przyjemności biesiadowania w toruńskich kawiarniach i restauracjach. Wreszcie toruńskie hotele - oblegane mimo głębokiego listopada. Kiedy zaś na finał festiwalu 16 listopada przybyli tu jeszcze Quentin Tarantino, Richard Gere i Edward Norton, nikt już nie miał wątpliwości, że Toruń jest filmowym numerem jeden roku 2019 w Polsce. Tego wieczora każdy, kto kocha sztukę obrazu, chciał być na Jordankach i nawet sala, która mieści prawie 900 osób, nie była w stanie przyjąć wszystkich. Tym samym po raz kolejny okazało się, że budowa tego obiektu przez miasto była strzałem w dziesiątkę, a obawy, że Toruń nie potrzebuje i nie jest w stanie organizować wydarzeń dla tak licznego audytorium, okazały się płonne. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że bez takiej oryginalnej, ciekawej architektonicznie i obszernej sali Toruń nie doczekałby się tak prestiżowych imprez i takich gwiazd.

- To wyjątkowe przeżycie dla mnie - znaleźć się w gronie tak wybitnych osób, które nagrodzono na tym festiwalu (…). Czuję się zaszczycony, że za sprawą tej nagrody stałem się częścią polskiego świata filmowegopowiedział w Toruniu Edward Norton, który odebrał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego.

- To bardzo słodka nagroda. Mam 70 lat, ale tak naprawdę nie czuję się 70-latkiem. Całe moje życie spędziłem na planie filmowym. Dla mnie to był sposób na to, żebym przekonał się, kim naprawdę jestem. We wszystkich kreowanych przeze mnie postaciach była część mnie. Bardzo dziękuję za to, że otrzymałem tę nagrodę i że mogłem dzielić te emocje z festiwalową publicznościąprzyznał Richard Gere, odbierając Nagrodę Specjalną EnergaCamerimage dla Aktora.

Festiwal Camerimage narodził się w Toruniu w 1993 r. Do naszego miasta i jego słynnej fontanny Flisaka nawiązuje główne festiwalowe trofeum – Złota Żaba. Potem impreza była organizowana w Łodzi (2000–2009) i w Bydgoszczy (2010–2018). W tym roku ponownie odbyła się w Toruniu i - jak zapowiada jej twórca i dyrektor Marek Żydowicz - pozostanie już tutaj na stałe, z nadzieją na powstanie na Jordankach Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

- Festiwal wraca do swojego Torunia po dwudziestu latach nieobecności. Uczynimy zatem wszystko, aby w swoim mateczniku na nowo poczuł się dobrzemówił na gali otwarcia prezydent Torunia Michał Zaleski. - To początek drogi, która ma nas doprowadzić do powstania w Toruniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to państwowa instytucja kultury współrealizująca festiwal, a następnie skupiająca całą energię na wybudowaniu w sąsiedztwie tego miejsca obiektu ukazującego powab światowego kina, filmu i sztuki operatorskiej. Właśnie w nim będą się odbywać przyszłe edycje Camerimage.

Festiwal ma być organizowany w Toruniu przynajmniej przez 20 kolejnych lat - wynika to z umowy podpisanej przez Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz prezesa Fundacji "Tumult" Marka Żydowicza. Umowa zakłada także, że do 2025 r. na toruńskich Jordankach zostanie wybudowane Europejskie Centrum Filmowe Camerimage. Inwestycja ma kosztować ok. 600 mln zł. Dwie trzecie kosztów poniesie Skarb Państwa, pozostałe środki zapewni Gmina Miasta Toruń. Umowa reguluje także kwestię dalszego utrzymywania instytucji. Państwowa dotacja działalności ECF ma wynosić 4 mln zł rocznie. Drugie tyle dołoży toruński samorząd.

Póki co czekamy na kolejną, 28. edycję EnergaCamerimage, zaplanowaną od 14 do 21 listopada 2020 r. Po tym, co mieliśmy okazję zobaczyć w tym roku, nie ma wątpliwości, że Toruń stanie się obiektem zainteresowania setek kamer świata. Tym razem plaga żab, złotych żab, przeciwnie niż w toruńskiej legendzie, jest w Toruniu mile widziana.


Camerimage 2019 w liczbach

 • 220 pokazanych filmów, w tym: 98 fabularnych, 28 dokumentów, 34 etiudy studenckie, 18 teledysków i 10 pilotów seriali
 • 4500 akredytowanych gości
 • 800 autorów zdjęć
 • 900 studentów szkół filmowych i artystycznych
 • 1200 osób z branży filmowej z 75 krajów
 • 10 pasm konkursowych
 • 10 składów jurorskich ( 43 twórców)
 • Nagrodzone filmy: Joker (zdj. Lawrence Sher), Dwóch papieży (zdj. César Charlone), Malowany ptak (zdj. Vladimír Smutný), Pan T. (zdj. Adam Bajerski), Pacified (zdj. Laura Merians). 

Zdjęcia: Wojtek Szabelski

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.