Bulwar się zmienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Bulwar się zmienia

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 19 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Zdjęcie przedstawia Bulwar Filadelfijski z lotu ptaka

Trwają intensywne prace przy przebudowie Bulwaru Filadelfijskiego. Najwięcej dzieje się w pasie drogowym, ale ruszyły też prace nad zielenią.

Obecnie na Bulwarze prowadzone są prace związane z humusowaniem terenu, czyli ukształtowaniem skarp oraz wymianie gruntu na ziemię urodzajną. Obsadzono też donice pawilonów. Prace zostały podzielone na etapy, które powiązane są z harmonogramem robót budowlanych tak, aby jeszcze w tym roku możliwe było rozpoczęcie zagospodarowania Bulwaru zielenią w miejscach, gdzie zaawansowanie robót umożliwia takie działanie. Harmonogram przewiduje zakończenie prac zieleniarskich wiosną 2024.

Zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego oprócz nowej infrastruktury technicznej związane będzie z nową aranżacją zieleni bogatej w roślinność krzewiastą, która poprawi walory estetyczne tego terenu, jak i wzmocni utrzymanie skarp. Horyzontalnie zakomponowana zieleń składać się będzie z krzewów, traw i bylin, których docelowa wysokość nie wpłynie na ekspozycję panoramy miasta, a która wraz z trawnikami rekreacyjnymi stworzy spójny, przyjazny i reprezentacyjny teren zieleni. Zieleń w strefie reprezentacyjnej wzdłuż murów miasta, na całej szerokości pasa do Wisły będzie nawadniana, co znacząco wpłynie na skuteczność wykonanych nasadzeń i jakość trawników przeznaczonych do rekreacji mieszkańców. 

Jeśli chodzi o prace drogowe, to na odcinku od ul. Łaziennej do ul. Mostowej wykonywane jest koryto jezdni oraz warstwa mrozoochronna. Kontynuowane są też prace związane z układaniem nawierzchni z kostki granitowej przy ul. Flisaczej oraz ul. Bulwar Filadelfijski. Natomiast za Wolą Zamkową w kierunku ul. Warszawskiej ustawiane są krawężniki na miejscach postojowych, parkingowych oraz w zatoce autobusowej. Wykonywane jest też koryto pod ciąg pieszo-rowerowy po południowej stronie Bulwaru.

Z kolei na samej promenadzie nad Wisłą trwa szalowanie płyty betonowej. Wykonywana jest też część spacerowa na odcinku od ul. Warszawskiej do tzw. zejścia nr 4. Realizowane są również prace związane z sieciami elektrycznymi, teletechnicznymi oraz sanitarnymi.

Przebudowa ulicy Bulwar Filadelfijski, częściowo wraz z sąsiednim terenem, rozpoczęła się w 2022 roku. Zadanie obejmuje 2-kilometrowy pas nabrzeża Wisły pomiędzy mostem kolejowym a granicami przystani AZS, ograniczony z jednej strony korytem Wisły, z drugiej linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego i murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń. W ramach zadania wykonane zostaną ścieżki rowerowe, jezdnia, chodniki i ciągi piesze oraz promenada wzdłuż brzegu Wisły. Powstaną schody terenowe i zejścia do Wisły, a także mała architektura. Na terenie inwestycji zamontowane będzie docelowo 18 kamer monitoringu miejskiego oraz 2 punkty Wi-Fi na wysokości ul. Żeglarskiej i Łaziennej.

Koszt przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego wynosi około 46 mln złotych ze współfinansowaniem ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie 30 mln złotych.

fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.