Budżet obywatelski 2024. Znamy wyniki! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Budżet obywatelski 2024. Znamy wyniki!

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 października 2023
Autor: Paula Gałązka
Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego na rok 2024

50 zadań o łącznej wartości ponad 7,5 mln złotych – to wynik głosowania na propozycje do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2024. Wybrane projekty zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta.

Budżet Obywatelski to specyficzny rodzaj konsultacji społecznych, w których miasto nie tylko pyta o opinię, ale zobowiązuje wykonać zadania wybrane przez mieszkańców w głosowaniu według pomysłów wnioskodawców. Mieszkańcy najpierw zgłaszają propozycje, a następnie głosują na projekty, które spełniają wymagania regulaminowe. Projekty mające największe poparcie trafiają do realizacji.

- Zaczynaliśmy w 2014 roku, a więc jest to jedenasta edycja, kiedyś budżetu partycypacyjnego, dzisiaj obywatelskiego, który niezmiennie cieszy się zainteresowaniem torunianek i torunian. To ważne, że tak się właśnie dzieje – mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Na rok 2024 przygotowaliśmy pulę środków w kwocie 7 mln 570 tys. złotych, podzieloną na 14 części. Ta największa to pula ogólnomiejska (2 mln 271 tys. złotych), a pozostałe to pule lokalne, których jest 13. Głosowanie zakończyliśmy 2 października. Łącznie wzięło w nim udział 10 857 osób, to o 13,5% więcej niż w roku ubiegłym. Warto zaznaczyć, że aż 97,52% głosów oddanych zostało elektronicznie. Te głosy przełożyły się na wyniki głosowania i łącznie 50 projektów zostało wybranych do realizacji.

Na listach do głosowania było 126 projektów wycenionych szacunkowo na kwotę prawie 26 mln złotych.

- Przenosi się ciężar zainteresowań wyrażonych w decyzjach o wskazaniu projektu w budżecie obywatelskim na zagadnienia związane ze środowiskiem, a więc zieleń, ekologia (28,3%), wspieranie zwierząt, szczególnie bezdomnych (7,5%), później sport i rekreacja, place zabaw, a dalej jest kultura, festyny, bezpieczeństwo, drogi. Jak zaczynaliśmy to jednak przeważały pomysły związane z urządzeniem dróg, w tym dróg rowerowych, chodników, parkingów – dodaje Prezydent Zaleski.

Najwięcej projektów do realizacji, po 6, wybrano dla osiedla Bydgoskie, Chełmińskie oraz Wrzosy. Po 4 zadania zrealizowane zostaną na osiedlu Czerniewice i Podgórz (tutaj warto zaznaczyć, że pod głosowanie poddane były 4 projekty i wszystkie zostaną zrealizowane). 3 projekty zostaną zrealizowane na Rudaku. Z kolei po 2 projekty będą realizowane na osiedlu Grębocin-Bielawy, Jakubskie-Mokre, Rubinkowo, Skarpa, Staromiejskie i Stawkach. Jedno zadanie zostanie zrealizowane w Kaszczorku.

W puli ogólnomiejskiej mamy 8 zadań. Są to:

  • Remont schroniska dla bezdomnych zwierząt w Toruniu.
  • Pomoc młodym zwierzętom - zakup inkubatora na wyposażenie patrolu EKO.
  • Pomoc kotom bezdomnym.
  • Defibrylatory AED - Punkty Ratowania Życia.
  • Kolacje (drugi posiłek) dla przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn.
  • Toruń chroni jerzyki - wieszamy budki dla jerzyków na szkołach i przedszkolach.
  • Czysty Toruń - walczymy ze smogiem i z nielegalnymi wysypiskami.
  • Napis wielkoformatowy, przestrzenny zawierający słowo "Toruń".

- Kolacje, drugi posiłek dla przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn to jeden z pierwszych projektów skierowanych do ludzi potrzebujących pomocy. Do tej pory w budżecie obywatelskim często zgłaszane były projekty adresowane do zwierząt wymagających wsparcia, ale te kierowane do potrzebujących osób nie były popularne. W tym roku taki projekt sie pojawił, i jak się okazało, cieszył się dużym uznaniem głosujących - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

Okres realizacji projektów to cały rok 2024, z możliwością wydłużenia terminu dla projektów inwestycyjnych - do czerwca 2025 roku.

fot. Małgorzata Litwin


Do pobrania:

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
    Miasto, Sport
    Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
  • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
    Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
  • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
    Miasto
    2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
  • Eko, Inwestycje, Miasto
    Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
    Miasto
    Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
  • Miasto
    - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
  • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
  • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
  • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
  • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.