Budżet obywatelski 2024. Znamy wyniki! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budżet obywatelski 2024. Znamy wyniki!

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 13 października 2023
Autor: Paula Gałązka
Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego na rok 2024

50 zadań o łącznej wartości ponad 7,5 mln złotych – to wynik głosowania na propozycje do Budżetu Obywatelskiego Torunia na rok 2024. Wybrane projekty zostaną wpisane do przyszłorocznego budżetu miasta.

Budżet Obywatelski to specyficzny rodzaj konsultacji społecznych, w których miasto nie tylko pyta o opinię, ale zobowiązuje wykonać zadania wybrane przez mieszkańców w głosowaniu według pomysłów wnioskodawców. Mieszkańcy najpierw zgłaszają propozycje, a następnie głosują na projekty, które spełniają wymagania regulaminowe. Projekty mające największe poparcie trafiają do realizacji.

- Zaczynaliśmy w 2014 roku, a więc jest to jedenasta edycja, kiedyś budżetu partycypacyjnego, dzisiaj obywatelskiego, który niezmiennie cieszy się zainteresowaniem torunianek i torunian. To ważne, że tak się właśnie dzieje – mówi Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Na rok 2024 przygotowaliśmy pulę środków w kwocie 7 mln 570 tys. złotych, podzieloną na 14 części. Ta największa to pula ogólnomiejska (2 mln 271 tys. złotych), a pozostałe to pule lokalne, których jest 13. Głosowanie zakończyliśmy 2 października. Łącznie wzięło w nim udział 10 857 osób, to o 13,5% więcej niż w roku ubiegłym. Warto zaznaczyć, że aż 97,52% głosów oddanych zostało elektronicznie. Te głosy przełożyły się na wyniki głosowania i łącznie 50 projektów zostało wybranych do realizacji.

Na listach do głosowania było 126 projektów wycenionych szacunkowo na kwotę prawie 26 mln złotych.

- Przenosi się ciężar zainteresowań wyrażonych w decyzjach o wskazaniu projektu w budżecie obywatelskim na zagadnienia związane ze środowiskiem, a więc zieleń, ekologia (28,3%), wspieranie zwierząt, szczególnie bezdomnych (7,5%), później sport i rekreacja, place zabaw, a dalej jest kultura, festyny, bezpieczeństwo, drogi. Jak zaczynaliśmy to jednak przeważały pomysły związane z urządzeniem dróg, w tym dróg rowerowych, chodników, parkingów – dodaje Prezydent Zaleski.

Najwięcej projektów do realizacji, po 6, wybrano dla osiedla Bydgoskie, Chełmińskie oraz Wrzosy. Po 4 zadania zrealizowane zostaną na osiedlu Czerniewice i Podgórz (tutaj warto zaznaczyć, że pod głosowanie poddane były 4 projekty i wszystkie zostaną zrealizowane). 3 projekty zostaną zrealizowane na Rudaku. Z kolei po 2 projekty będą realizowane na osiedlu Grębocin-Bielawy, Jakubskie-Mokre, Rubinkowo, Skarpa, Staromiejskie i Stawkach. Jedno zadanie zostanie zrealizowane w Kaszczorku.

W puli ogólnomiejskiej mamy 8 zadań. Są to:

 • Remont schroniska dla bezdomnych zwierząt w Toruniu.
 • Pomoc młodym zwierzętom - zakup inkubatora na wyposażenie patrolu EKO.
 • Pomoc kotom bezdomnym.
 • Defibrylatory AED - Punkty Ratowania Życia.
 • Kolacje (drugi posiłek) dla przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn.
 • Toruń chroni jerzyki - wieszamy budki dla jerzyków na szkołach i przedszkolach.
 • Czysty Toruń - walczymy ze smogiem i z nielegalnymi wysypiskami.
 • Napis wielkoformatowy, przestrzenny zawierający słowo "Toruń".

- Kolacje, drugi posiłek dla przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn to jeden z pierwszych projektów skierowanych do ludzi potrzebujących pomocy. Do tej pory w budżecie obywatelskim często zgłaszane były projekty adresowane do zwierząt wymagających wsparcia, ale te kierowane do potrzebujących osób nie były popularne. W tym roku taki projekt sie pojawił, i jak się okazało, cieszył się dużym uznaniem głosujących - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT.

Okres realizacji projektów to cały rok 2024, z możliwością wydłużenia terminu dla projektów inwestycyjnych - do czerwca 2025 roku.

fot. Małgorzata Litwin


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Miasto
  Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
  Biznes, Miasto
  Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Na zdjęciu: alejki w parku, wokół wysokie drzewa
  Eko, Miasto
  Jak co roku w wielu lokalizacjach w Toruniu – łącznie na powierzchni ok. 80 ha - wykonywane będą opryski przeciwko meszkom.
 • Toruńskie firmy na Liście 500 "Rzeczpospolitej"
  Biznes, Miasto
  "Rzeczpospolita" opublikowała 26. listę 500 największych polskich przedsiębiorstw. Wśród wyróżnionych znalazło się 7 firm z Torunia.
 • Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki
  Kultura, Miasto
  W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.
 • 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Z tej okazji Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom zaprasza 23 maja 2024 r. na Rynek Nowomiejski, gdzie w godz. 11:00-16:00 odbędzie się Akcja Profilaktyczna "Zdrowie na Tak".
 • Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Rada Okręgu nr 10 zaprasza na spotkanie, podczas którego poruszony zostanie temat wniosków, które warto złożyć do planu ogólnego dla całego miasta i poszczególnych dzielnic. Spotkanie odbędzie się we wtorek 21 maja 2024 o godzinie 18:00 w Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Rzepakowej 7/9.
 • Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
 • Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
 • Rusza 7. edycja projektu pn. „Cyfrowe fotowakacje – warsztaty komputerowo-fotograficzne”, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami w wieku 50+, interesujących się fotografią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
 • - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.