Budżet obywatelski 2020: wybrane projekty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Budżet obywatelski 2020: wybrane projekty

Miasto
Data publikacji: 29 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska
Budżet obywatelski 2020: wybrane projekty

W ramach budżetu obywatelskiego 2020 do realizacji trafią 73 projekty – tak zdecydowali mieszkańcy Torunia. Wyniki głosowania przekazane zostały podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 29 października 2019 r.

Głosowanie w siódmej edycji budżetu obywatelskiego (wcześniejsza nazwa: budżet partycypacyjny) odbywało się w dniach 12-21 października 2019 r. Spośród 157 wniosków poprawnych formalnie, na liście projektów, które pozytywnie przeszły wszystkie etapy weryfikacji i trafiły pod głosowanie, znalazło się ostatecznie 113 pozycji – 79 na listach lokalnych i 34 na liście ogólnomiejskiej. W tym roku po raz pierwszy funkcjonowała procedura odwoławcza, w wyniku której na listach znalazło się dodatkowych 6 projektów, za to 1 projekt został wycofany, a dwa projekty zostały połączone w jeden.

Lista wybranych projektów

- Cieszy nas, że następuje zmiana jakościowa projektów, w których chodzi o poprawę funkcjonalności naszego miasta. Tym, co przede wszystkim interesuje mieszkańców Torunia, jest zieleń, a także sport i rekreacjawskazał zastępca prezydenta miasta Torunia Andrzej Rakowicz.

W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego łączna pula środków wynosi 7,41 mln zł,  z czego blisko 5,2 mln zł przeznaczona jest na realizację projektów lokalnych w każdym z 13 toruńskich osiedli, a 2,2 mln zł na projekty ogólnomiejskie. - W Toruniu wysokość środków, jakie kierujemy na ten cel uzależniliśmy od dochodów z tytułu podatków od nieruchomości, czyli 6% dochodów uzyskanych z w roku ubiegłym. Dlatego systematycznie kwota przeznaczona na budżet obywatelski co roku wzrasta – w ramach pierwszej edycji w roku 2014 było to 6,44 mln zł, w roku 2020 jest to blisko 1 mln zł więcejpoinformowała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

- Pule lokalne są dzielone według znanego schematu: połowa na 13 równych części, 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu i 1/4 proporcjonalnie do liczby mieszkańców w danym okręgu. Są jednak widoczne różnice w kwotach, jakie trafiają do poszczególnych pul – od 257 tys. zł dla najmniejszej puli w Czerniewicach do ponad 640 tys. zł dla Bydgoskiego, które co roku zyskuje najwięcej pieniędzy z budżetu obywatelskiego – wyjaśnił Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Prezentacja

W głosowaniu udział wzięło blisko 11,5 tys. osób, które oddały prawie 42 tys. głosów. W tym roku gros głosów oddanych zostało drogą elektroniczną (96%). Ponad połowa głosujących to osoby w wieku 25-34 i 35-44 lat. Po raz pierwszy udział w głosowaniu brali najmłodsi, w wieku poniżej 16 lat (2600 osób).

W trzech osiedlach – Jakubskie-Mokre, Wrzosy i Stawki wybrane zostały wszystkie zgłoszone projekty. W bieżącej edycji mieszkańcy postawili przede wszystkim na zieleń, środowisko i ekologię, sport i rekreację o raz na place zabaw – te dziedziny stanowiły ponad połowę wybranych projektów. Najwięcej głosów (4396) zdobył projekt z puli ogólnomiejskiej, dotyczący remontu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Przybyszewskiego. Spośród projektów lokalnych najwięcej osób (514) zagłosowało na zielone przystanki na Mokrem.


Do pobrania:

Fot. Małgorzata Litwin

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.