Budżet obywatelski 2020: wybrane projekty | www.torun.pl

Budżet obywatelski 2020: wybrane projekty

Miasto
Data publikacji: 29 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska
Budżet obywatelski 2020: wybrane projekty

W ramach budżetu obywatelskiego 2020 do realizacji trafią 73 projekty – tak zdecydowali mieszkańcy Torunia. Wyniki głosowania przekazane zostały podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 29 października 2019 r.

Głosowanie w siódmej edycji budżetu obywatelskiego (wcześniejsza nazwa: budżet partycypacyjny) odbywało się w dniach 12-21 października 2019 r. Spośród 157 wniosków poprawnych formalnie, na liście projektów, które pozytywnie przeszły wszystkie etapy weryfikacji i trafiły pod głosowanie, znalazło się ostatecznie 113 pozycji – 79 na listach lokalnych i 34 na liście ogólnomiejskiej. W tym roku po raz pierwszy funkcjonowała procedura odwoławcza, w wyniku której na listach znalazło się dodatkowych 6 projektów, za to 1 projekt został wycofany, a dwa projekty zostały połączone w jeden.

Lista wybranych projektów

- Cieszy nas, że następuje zmiana jakościowa projektów, w których chodzi o poprawę funkcjonalności naszego miasta. Tym, co przede wszystkim interesuje mieszkańców Torunia, jest zieleń, a także sport i rekreacjawskazał zastępca prezydenta miasta Torunia Andrzej Rakowicz.

W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego łączna pula środków wynosi 7,41 mln zł,  z czego blisko 5,2 mln zł przeznaczona jest na realizację projektów lokalnych w każdym z 13 toruńskich osiedli, a 2,2 mln zł na projekty ogólnomiejskie. - W Toruniu wysokość środków, jakie kierujemy na ten cel uzależniliśmy od dochodów z tytułu podatków od nieruchomości, czyli 6% dochodów uzyskanych z w roku ubiegłym. Dlatego systematycznie kwota przeznaczona na budżet obywatelski co roku wzrasta – w ramach pierwszej edycji w roku 2014 było to 6,44 mln zł, w roku 2020 jest to blisko 1 mln zł więcejpoinformowała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

- Pule lokalne są dzielone według znanego schematu: połowa na 13 równych części, 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu i 1/4 proporcjonalnie do liczby mieszkańców w danym okręgu. Są jednak widoczne różnice w kwotach, jakie trafiają do poszczególnych pul – od 257 tys. zł dla najmniejszej puli w Czerniewicach do ponad 640 tys. zł dla Bydgoskiego, które co roku zyskuje najwięcej pieniędzy z budżetu obywatelskiego – wyjaśnił Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Prezentacja

W głosowaniu udział wzięło blisko 11,5 tys. osób, które oddały prawie 42 tys. głosów. W tym roku gros głosów oddanych zostało drogą elektroniczną (96%). Ponad połowa głosujących to osoby w wieku 25-34 i 35-44 lat. Po raz pierwszy udział w głosowaniu brali najmłodsi, w wieku poniżej 16 lat (2600 osób).

W trzech osiedlach – Jakubskie-Mokre, Wrzosy i Stawki wybrane zostały wszystkie zgłoszone projekty. W bieżącej edycji mieszkańcy postawili przede wszystkim na zieleń, środowisko i ekologię, sport i rekreację o raz na place zabaw – te dziedziny stanowiły ponad połowę wybranych projektów. Najwięcej głosów (4396) zdobył projekt z puli ogólnomiejskiej, dotyczący remontu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Przybyszewskiego. Spośród projektów lokalnych najwięcej osób (514) zagłosowało na zielone przystanki na Mokrem.


Do pobrania:

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.