www.torun.pl

Budżet obywatelski 2020: wybrane projekty

Miasto
Data publikacji: 29 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska
Budżet obywatelski 2020: wybrane projekty

W ramach budżetu obywatelskiego 2020 do realizacji trafią 73 projekty – tak zdecydowali mieszkańcy Torunia. Wyniki głosowania przekazane zostały podczas konferencji prasowej, która odbyła się w dniu 29 października 2019 r.

Głosowanie w siódmej edycji budżetu obywatelskiego (wcześniejsza nazwa: budżet partycypacyjny) odbywało się w dniach 12-21 października 2019 r. Spośród 157 wniosków poprawnych formalnie, na liście projektów, które pozytywnie przeszły wszystkie etapy weryfikacji i trafiły pod głosowanie, znalazło się ostatecznie 113 pozycji – 79 na listach lokalnych i 34 na liście ogólnomiejskiej. W tym roku po raz pierwszy funkcjonowała procedura odwoławcza, w wyniku której na listach znalazło się dodatkowych 6 projektów, za to 1 projekt został wycofany, a dwa projekty zostały połączone w jeden.

Lista wybranych projektów

- Cieszy nas, że następuje zmiana jakościowa projektów, w których chodzi o poprawę funkcjonalności naszego miasta. Tym, co przede wszystkim interesuje mieszkańców Torunia, jest zieleń, a także sport i rekreacjawskazał zastępca prezydenta miasta Torunia Andrzej Rakowicz.

W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego łączna pula środków wynosi 7,41 mln zł,  z czego blisko 5,2 mln zł przeznaczona jest na realizację projektów lokalnych w każdym z 13 toruńskich osiedli, a 2,2 mln zł na projekty ogólnomiejskie. - W Toruniu wysokość środków, jakie kierujemy na ten cel uzależniliśmy od dochodów z tytułu podatków od nieruchomości, czyli 6% dochodów uzyskanych z w roku ubiegłym. Dlatego systematycznie kwota przeznaczona na budżet obywatelski co roku wzrasta – w ramach pierwszej edycji w roku 2014 było to 6,44 mln zł, w roku 2020 jest to blisko 1 mln zł więcejpoinformowała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

- Pule lokalne są dzielone według znanego schematu: połowa na 13 równych części, 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu i 1/4 proporcjonalnie do liczby mieszkańców w danym okręgu. Są jednak widoczne różnice w kwotach, jakie trafiają do poszczególnych pul – od 257 tys. zł dla najmniejszej puli w Czerniewicach do ponad 640 tys. zł dla Bydgoskiego, które co roku zyskuje najwięcej pieniędzy z budżetu obywatelskiego – wyjaśnił Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.

Prezentacja

W głosowaniu udział wzięło blisko 11,5 tys. osób, które oddały prawie 42 tys. głosów. W tym roku gros głosów oddanych zostało drogą elektroniczną (96%). Ponad połowa głosujących to osoby w wieku 25-34 i 35-44 lat. Po raz pierwszy udział w głosowaniu brali najmłodsi, w wieku poniżej 16 lat (2600 osób).

W trzech osiedlach – Jakubskie-Mokre, Wrzosy i Stawki wybrane zostały wszystkie zgłoszone projekty. W bieżącej edycji mieszkańcy postawili przede wszystkim na zieleń, środowisko i ekologię, sport i rekreację o raz na place zabaw – te dziedziny stanowiły ponad połowę wybranych projektów. Najwięcej głosów (4396) zdobył projekt z puli ogólnomiejskiej, dotyczący remontu Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Przybyszewskiego. Spośród projektów lokalnych najwięcej osób (514) zagłosowało na zielone przystanki na Mokrem.


Do pobrania:

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.