Budujemy szkołę przy Grasera | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budujemy szkołę przy Grasera

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2024
Autor: Paula Gałązka
Budujemy szkołę przy Grasera

Do 3 października 2025 r. ma zakończyć się budowa I etapu szkoły podstawowej przy ulicy Grasera. 3 kwietnia 2024 r. podpisano umowę z wykonawcą inwestycji - konsorcjum firm Balzola Polska sp. z o.o. Warszawa i Lantania S.A. Madryt.

- Podstawowym wyzwaniem dla nas, jako gminy, było znalezienie środków finansowych. To się udało, w lipcu ubiegłego roku radni miejscy przegłosowali odpowiednie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta na lata 2023-2050, dzięki którym możemy się dzisiaj spotkać i podpisać umowę z wykonawcą I etapu budowy szkoły, która powstanie przy ulicy Grasera w sąsiedztwie istniejącego już tam Przedszkola Miejskiego nr 18. Placówka ta docelowo ma mieć pełen zakres usług szkolnych, czyli od oddziałów przedszkolnych po ósme klasy, dużą salę sportową, stołówkę, całe zaplecze administracyjne i sanitarne. Dziś przystępujemy do budowy I etapu – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Koszt I etapu inwestycji to ponad 36,8 mln złotych. Środki w całości pochodzą z budżetu miasta. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Balzola Polska sp. z o.o. Warszawa i Lantania S.A. Madryt.

- Nasza firma od wielu lat buduje dla miasta Torunia i jego mieszkańców. Od 2018 roku realizowaliśmy w ramach projektu Bit-City 2 modernizację infrastruktury drogowo-tramwajowej. Nie będę ukrywał, że się polubiliśmy i cieszy nas każda inwestycja realizowana w Toruniu. Ta inwestycja będzie miała dla nas wydźwięk szczególny, ponieważ po wielu realizacjach projektów infrastrukturalnych będziemy mogli zaistnieć tutaj i przedstawić naszą firmę w troszeczkę innym świetle, jakim jest budownictwo kubaturowe. Dziękuję za zaufanie – podkreśla Piotr Szatkowski, dyrektor techniczny w firmie Balzola Polska.


I etap realizacji inwestycji obejmuje budowę obiektu o powierzchni 5 tys. m.kw. Zostanie wybudowanych 21 sal lekcyjnych: 17 klas podstawowych ogólnych i 4 tematyczne. Dodatkowo w ramach zagospodarowania terenu powstanie boisko wielofunkcyjne, plac zabaw, chodniki droga dojazdowa i przeciwpożarowa, a całość zostanie ogrodzona i oświetlona. Obiekt zostanie zrealizowany w technologii tradycyjnej, ściany murowane wzmocnione trzpieniami żelbetowymi, strop żelbetowe monolityczne. Budynek jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Obiekt jest energooszczędny: posiada panele fotowoltaiczne o mocy 49 kWp, oświetlenie typu LED i odzysk ciepła z instalacji wentylacji mechanicznej. Wyposażenie zostanie zakupione w ramach oddzielnego postępowania przetargowego.

- Czas realizacji inwestycji to 18 miesięcy, ale będziemy tak zarządzać pracami, żeby od 1 września 2025 roku szkoła rozpoczęła swoją działalność i oczywiście będziemy poszukiwać środków na realizację II etapu – wyjaśnia Sławomir Wiśniewski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia.

Naukę w placówce będzie mogło podjąć ok. 400 dzieci.

Zdjęcia z podpisania umowy: Małgorzata Litwin

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.