Budujemy szkołę! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budujemy szkołę!

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 03 lipca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski z kielnią

Pod fundamenty szkoły podstawowej powstającej przy ul. Strzałowej wmurowano kamień węgielny. Uroczystość odbyła się 3 lipca 2023 r.

- W historii miasta są chwile ważne, bardzo ważne i najważniejsze. Do tych ostatnich zalicza się ta chwila. Miasto rozwija się, wzbogaca i pokazuje, w jakich kierunkach ten rozwój powinien następować, a więc w kierunku zapewnienia dobrej edukacji, na wysokim poziomie. Dlatego znaczenie tej inwestycji jest tak istotne – podkreślił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego spotkania na terenie powstającej szkoły. Co ważne, w obiekcie mieścić się będzie zarówno szkoła podstawowa, do której uczęszczać będzie mogło 800 uczniów, jak i przedszkole dla 200 dzieci, oraz nowoczesna mediateka służąca rozwojowi życia kulturalnego na lewobrzeżu.

Uroczystość zgromadziła wielu gości, wśród których byli m.in. Anna Gembicka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Szczucki - Prezes Rządowego Centrum Legislacji, posłowie Iwona Michałek i Jan Krzysztof Ardanowski, Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Przemysław Przybylski - Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw jednostek samorządu terytorialnego, Maria Mazurkiewicz - Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, zastępcy prezydenta Torunia, Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, radni Michał Jakubaszek i Wojciech Klabun, a także przedstawiciele samorządu, duchowieństwa, środowiska edukacyjnego. Nie zabrakło przedstawicieli wykonawcy – firmy Strabag, z jej dyrektorem technicznym dyrekcji budownictwa technicznego, Dariuszem Kolasą. List z gratulacjami tak istotnej inwestycji skierował także premier Mateusz Morawiecki, a odczytał go Krzysztof Szczucki.

Centralnym punktem spotkania było odczytanie aktu erekcyjnego, złożenie pod nim podpisów przez gospodarza miasta oraz zaproszonych gości i umieszczenie w specjalnej kapsule, a następnie wmurowanie – jako kamienia węgielnego – pod fundamenty szkoły.

Jak zapewnił Dariusz Kolasa z firmy Strabag, choć zgodnie z umową zakończenie inwestycji ma nastąpić do 25 listopada 2024 r., to nowy harmonogram zakłada zamknięcie całości do 30 czerwca 2024 r. Dzięki wzorowej współpracy z miastem, z optymizmem można patrzeć na to, że projekt zostanie ukończony 4 miesiące przed terminem, tak żeby można było go otworzyć na rok szkolny 2024/2025 – zadeklarował Dariusz Kolasa.


Firma Strabag rozpoczęła prace już w lutym 2023 roku, dlatego przy ul. Strzałowej widać już pnące sie mury. Całkowity koszt inwestycji to 76,8 mln zł, z czego blisko 85%, czyli 65 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałą część kwoty – ok. 12 mln zł zapewnia Gmina Miasta Toruń.

Szkoła podstawowa przy ul. Strzałowej będzie nowoczesnym obiektem o powierzchni użytkowej 9125 m kw. Budynek o powierzchni 6021 m kw., w którym mieścić się będzie szkoła podstawowa, będzie obsługiwać 32 oddziały po 4 oddziały w każdej klasie, czyli 800 uczniów. Będzie on połączony z salą sportową o powierzchni 1114 m kw. W osobnym budynku o powierzchni 1397 m kw. znajdzie się przedszkole wraz z kuchnią i stołówką obsługującymi cały kompleks. Ze szkołą będzie on zespolony łącznikiem. Przedszkole będzie też posiadać własną mniejszych rozmiarów salę gimnastyczną. W kolejnym budynku o powierzchni 593 m kw. mieścić się będzie nowoczesna biblioteka, tzw. mediateka, z której korzystać będą mogli mieszkańcy lewobrzeża. Będzie to filia Książnicy Kopernikańskiej. Jak zapewnił prezydent Michał Zaleski, kolejny etap tej inwestycji zakłada budowę pływalni o powierzchni użytkowej 1849 m kw.

Cały obiekt powstaje w technologii tradycyjnej: ściany murowane, wzmocnione trzpieniami żelbetowymi, strop i trybuny żelbetowe monolityczne. Zadaszenie nad salą gimnastyczną o konstrukcji z drewna klejonego. Budynek będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Obiekt będzie energooszczędny – posiadać będzie panele fotowoltaiczne o mocy 115 kWp i odzysk ciepła z instalacji wentylacji mechanicznej, oświetlenie typu LED. Zakłada także wykorzystanie wody deszczowej na potrzeby własne terenów zielonych.

Budynki szkoły, przedszkola i książnicy tworzą na rzucie układ zbliżony do litery C, tworząc wewnętrzny dziedziniec, na którym planuje się 2 place zabaw. W północnej części działki zlokalizowano infrastrukturę sportową obejmującą: boiska piłkarskie i wielofunkcyjne (do piłki koszykowej, siatkowej, tenisa), bieżnię, skocznię w dal oraz tereny zielone, które dostępne będą również dla okolicznych mieszkańców.

Fot. Sławomir KowalskiNajczęściej czytane aktualności

 • Będą zmiany w komunikacji miejskiej na Podgórzu
  Miasto, MZK
  Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
 • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia na tle błękitnego nieba
  Miasto
  23 maja 2024 r. o godz. 10:00 rozpocznie się 2. sesja Rady Miasta Torunia IX kadencji.
 • Na zdjęciu: seniorzy wraz z prezydentem Pawłem Gulewskim i jego zastępczynią Dagmarą Zielińską siedzą na ławeczce, za nimi drzewa
  Eko, Miasto
  Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.
 • Miasto
  Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Delegacja chińska z Ambasadorem Sun Linjiangiem i prezesem Adamem Marszałkiem
  Biznes, Miasto
  Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Drogi, Miasto
  Gmina Miasta Toruń w porozumieniu z wykonawcą prac, firmą Balzola Polska Sp. z o.o., podjęła decyzję o przeanalizowaniu możliwości wprowadzenia do projektu korekt uwzględniających postulaty zgłaszane przez mieszkańców i kupców.
 • Zawodnicy Akademickiego Klubu Karate Tradycyjnego przywieźli z Mistrzostw Europy w Słowenii pięć medali.
 • Wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem w roli głównej będą motywem przewodnim 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze!
 • Bławatkowa na toruńskich Wrzosach zyskała zupełnie nowy wygląd. Wszystko to za sprawą zakończonej w tym miejscu przebudowy.
 • W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach, na obszarze zlewni rzeki Mień, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ (przepływu średniego niskiego).
 • Znamy efekt konsultacji w sprawie kursowania komunikacji miejskiej na Podgórzu. Uzgodnione zmiany zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2024 r.
 • Ławeczka Seniorów stanęła na placu 4 czerwca 1989 roku z inicjatywy Rady Seniorów Miasta Torunia kadencji 2019-2024.
 • Delegacja Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe miała zaszczyt uczestniczyć w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino. Wyjazd był wspierany przez Miasto Toruń.
 • Statuetką "Za zasługi w zawodzie" wyróżniono 23 pielęgniarki i położne. – Sprawy pielęgniarek i położnych są nam bardzo bliskie. Jako samorząd Torunia zawsze będziemy stali u boku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych i służyli pomocą - zapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.