Budujemy szkołę! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Budujemy szkołę!

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 03 lipca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski z kielnią

Pod fundamenty szkoły podstawowej powstającej przy ul. Strzałowej wmurowano kamień węgielny. Uroczystość odbyła się 3 lipca 2023 r.

- W historii miasta są chwile ważne, bardzo ważne i najważniejsze. Do tych ostatnich zalicza się ta chwila. Miasto rozwija się, wzbogaca i pokazuje, w jakich kierunkach ten rozwój powinien następować, a więc w kierunku zapewnienia dobrej edukacji, na wysokim poziomie. Dlatego znaczenie tej inwestycji jest tak istotne – podkreślił prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego spotkania na terenie powstającej szkoły. Co ważne, w obiekcie mieścić się będzie zarówno szkoła podstawowa, do której uczęszczać będzie mogło 800 uczniów, jak i przedszkole dla 200 dzieci, oraz nowoczesna mediateka służąca rozwojowi życia kulturalnego na lewobrzeżu.

Uroczystość zgromadziła wielu gości, wśród których byli m.in. Anna Gembicka - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krzysztof Szczucki - Prezes Rządowego Centrum Legislacji, posłowie Iwona Michałek i Jan Krzysztof Ardanowski, Mikołaj Bogdanowicz - Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Przemysław Przybylski - Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw jednostek samorządu terytorialnego, Maria Mazurkiewicz - Kujawsko-Pomorski Wicekurator Oświaty, zastępcy prezydenta Torunia, Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, radni Michał Jakubaszek i Wojciech Klabun, a także przedstawiciele samorządu, duchowieństwa, środowiska edukacyjnego. Nie zabrakło przedstawicieli wykonawcy – firmy Strabag, z jej dyrektorem technicznym dyrekcji budownictwa technicznego, Dariuszem Kolasą. List z gratulacjami tak istotnej inwestycji skierował także premier Mateusz Morawiecki, a odczytał go Krzysztof Szczucki.

Centralnym punktem spotkania było odczytanie aktu erekcyjnego, złożenie pod nim podpisów przez gospodarza miasta oraz zaproszonych gości i umieszczenie w specjalnej kapsule, a następnie wmurowanie – jako kamienia węgielnego – pod fundamenty szkoły.

Jak zapewnił Dariusz Kolasa z firmy Strabag, choć zgodnie z umową zakończenie inwestycji ma nastąpić do 25 listopada 2024 r., to nowy harmonogram zakłada zamknięcie całości do 30 czerwca 2024 r. Dzięki wzorowej współpracy z miastem, z optymizmem można patrzeć na to, że projekt zostanie ukończony 4 miesiące przed terminem, tak żeby można było go otworzyć na rok szkolny 2024/2025 – zadeklarował Dariusz Kolasa.


Firma Strabag rozpoczęła prace już w lutym 2023 roku, dlatego przy ul. Strzałowej widać już pnące sie mury. Całkowity koszt inwestycji to 76,8 mln zł, z czego blisko 85%, czyli 65 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Pozostałą część kwoty – ok. 12 mln zł zapewnia Gmina Miasta Toruń.

Szkoła podstawowa przy ul. Strzałowej będzie nowoczesnym obiektem o powierzchni użytkowej 9125 m kw. Budynek o powierzchni 6021 m kw., w którym mieścić się będzie szkoła podstawowa, będzie obsługiwać 32 oddziały po 4 oddziały w każdej klasie, czyli 800 uczniów. Będzie on połączony z salą sportową o powierzchni 1114 m kw. W osobnym budynku o powierzchni 1397 m kw. znajdzie się przedszkole wraz z kuchnią i stołówką obsługującymi cały kompleks. Ze szkołą będzie on zespolony łącznikiem. Przedszkole będzie też posiadać własną mniejszych rozmiarów salę gimnastyczną. W kolejnym budynku o powierzchni 593 m kw. mieścić się będzie nowoczesna biblioteka, tzw. mediateka, z której korzystać będą mogli mieszkańcy lewobrzeża. Będzie to filia Książnicy Kopernikańskiej. Jak zapewnił prezydent Michał Zaleski, kolejny etap tej inwestycji zakłada budowę pływalni o powierzchni użytkowej 1849 m kw.

Cały obiekt powstaje w technologii tradycyjnej: ściany murowane, wzmocnione trzpieniami żelbetowymi, strop i trybuny żelbetowe monolityczne. Zadaszenie nad salą gimnastyczną o konstrukcji z drewna klejonego. Budynek będzie dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Obiekt będzie energooszczędny – posiadać będzie panele fotowoltaiczne o mocy 115 kWp i odzysk ciepła z instalacji wentylacji mechanicznej, oświetlenie typu LED. Zakłada także wykorzystanie wody deszczowej na potrzeby własne terenów zielonych.

Budynki szkoły, przedszkola i książnicy tworzą na rzucie układ zbliżony do litery C, tworząc wewnętrzny dziedziniec, na którym planuje się 2 place zabaw. W północnej części działki zlokalizowano infrastrukturę sportową obejmującą: boiska piłkarskie i wielofunkcyjne (do piłki koszykowej, siatkowej, tenisa), bieżnię, skocznię w dal oraz tereny zielone, które dostępne będą również dla okolicznych mieszkańców.

Fot. Sławomir KowalskiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.