Budki dla jerzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Budki dla jerzyków

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: budki dla jerzyków zamontowane na elewacji budynku

Za zebranie butelek PET lub przygotowanie plakatu szkoły i przedszkola otrzymają budki dla jerzyków – to zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w projekcie, który realizowany jest przez Wydział Środowiska i Ekologii na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Projekt polega na przekazaniu budek dla jerzyków do szkół i przedszkoli, które zbiorą odpowiednią ilość zgniecionych butelek PET i/lub przygotowanie tematycznego plakatu. Budki zostaną zamontowane na szkołach lub przedszkolach w Toruniu pod nadzorem ornitologa w terminie 1 lipca – 31 sierpnia 2023 r.

Warunkiem przekazania budek dla jerzyków do szkół i przedszkoli jest:

 1. Zgłoszenie swojego udziału do dnia 18 maja 2023 roku na adres mailowy: ekotorun@um.torun.pl,
 2. zebranie przez placówkę, która zgłosi swój udział w akcji: zgniecionych i niezabrudzonych butelek PET min. 8 kg (min. 200 szt.),
 3. lub/i przygotowanie plakatu w formacie A1 lub A2 w dowolnej technice na temat: „Toruń chroni jerzyki”.


Szkoły i przedszkola do 31 maja 2023 roku przekazują informację o przeprowadzonej akcji na podany adres mailowy. Plakaty należy przekazać lub przesłać do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12, 87-100 Toruń.

Każda placówka może przesłać tylko jedno zgłoszenie (min. 8 kg / min. 200 szt.) butelek PET lub/i jeden plakat, za które, po spełnieniu warunków, otrzyma co najmniej 3 budki lęgowe dla jerzyków.

Do jednostek, które zgłoszą udział w akcji, zostaną przekazane worki z MPO.

Plakaty oceniać będzie pięcioosobowe jury złożone z pracowników Urzędu Miasta Torunia, tj. 3 przedstawicieli Wydziału Środowiska i Ekologii, 1 przedstawiciel Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz ornitologa.

Do zadań Jury należy: ocena (jawna) i ustalenie wyników akcji plakatowej oraz poinformowanie zwycięzców (ich przedstawicieli ustawowych lub opiekunów prawnych – w przypadku osób niepełnoletnich) o wynikach. Wybór prac i ogłoszenie wyników dla placówek odbędzie się w dniu 7 czerwca 2023 roku w Międzynarodowy Dzień Jerzyka. Szkoły i przedszkola otrzymają powiadomienia drogą e-mailową o wynikach akcji. Informacja ta zostanie również opublikowana na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia.

>>> Przejdź do regulaminu

Projekt łączy w sobie dbałość o środowisko naturalne poprzez zwiększenie liczby miejsc do gniazdowania jerzyków, które są naturalnym wrogiem owadów latających, w tym komarów, much i meszek, promowanie ich ochrony i wsparcie dla ponownego wykorzystanie odpadów plastikowych poprzez obieg zamknięty.

Ważne budki należy zawiesić: na wysokości min. 5m, ściany inne niż południowa, pod okapem dachu lub na elewacji budynków lub w elewacji budynku w miejscach wskazanych przez ornitologa.

Jerzyki i inne ptaki zasiedlające budynki aktualnie tracą swoje siedliska poprzez liczne prace termomodernizacyjne i remontowe w Polsce i w Toruniu. Jerzyki zamieszkują budynki w niewielkich koloniach, stąd potrzeba wieszania co najmniej 4 budek obok siebie. Jerzyki w odróżnieniu od jaskółek nie brudzą elewacji budynków, ponieważ wszelkie potrzeby fizjologiczne załatwiają w locie (poza znoszeniem i wysiadywaniem jaj). Wieszanie budek lęgowych wymaga prac na wysokościach przy budynkach, co jest problemem technicznym dla wielu osób, które chcą chronić jerzyki.

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wszystko za sprawą toruńskiego Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza, które po raz kolejny - w ramach Michayland z okazji Dnia Dziecka - zabrało mniejszych i większych do zaczarowanej krainy zabawy.
 • Kultura, Miasto
  W sobotę 27 maja 2023 r. na terenie Szkoły Podstawowej Nr 17 im. Józefa Bema przy ul. Rudackiej 26/32 w Toruniu odbył się coroczny festyn osiedlowy „Rudak dzieciom” zorganizowany wspólnie przez Stowarzyszenie Rudak, SP 17 i Radę Okręgu Rudak.
 • Miasto
  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • Miasto, Sport
  Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej w Bydgoszczy, który obchodzi 100-lecie istnienia, ma swoje korzenie w Toruniu. - Z korzeni dalej płynie to co najlepsze - powiedział podczas rocznicowej uroczystości prezydent Michał Zaleski, który otrzymał Srebrną Odznakę Honorową PZPN.
 • Prezydent wręcza medal jubilatce, w tle portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Na zdjęciu: różowo kwitnące drzewo, w tle wieże kościoła Najświętszej Marii Panny
  Kultura, Miasto
  Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.
 • W Toruniu 26-28 maja 2023 roku gościmy nauczycieli polonijnych, którzy biorą udział w 9. Światowym Zjeździe Nauczycieli Polonijnych i Polskich „Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”.
 • Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej i jubileuszu 5-lecia powstania jednostki WOT w piątek 26 maja 2023 r. na placu apelowym przy ul. Piastowskiej w Toruniu odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono odznaczenia i medale honorowe.
 • W niedzielę 28 maja 2023 roku na Motoarenie najmłodsi torunianie staną do wyścigów rowerkowych.
 • Przedstawiciele Torunia uczestniczyli 24 maja 2023 r. w krakowskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Swoją pierwszą odsłonę naukowa debata miała w Toruniu w lutym br.
 • 4 czerwca 2023 r. w Parku Miejskim odbędzie się ekopiknik z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska.
 • Końcówka maja 2023 r. to czas wykonania nasadzeń kwiatów na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki.
 • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 20 toruńskich par odebrało 25 maja 2023 r. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Ten weekend rozpoczyna piękne święto - Dzień Matki, które w Toruniu obchodzimy koncertowo. To także święto sztuki, w CSW Znaki Czasu otwarta zostanie wystawa rzeźb Tony'ego Cragga, wpisująca się w jubileusz 15-lecia istnienia Centrum.