Budki dla jerzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budki dla jerzyków

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: budki dla jerzyków zamontowane na elewacji budynku

Za zebranie butelek PET lub przygotowanie plakatu szkoły i przedszkola otrzymają budki dla jerzyków – to zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w projekcie, który realizowany jest przez Wydział Środowiska i Ekologii na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Projekt polega na przekazaniu budek dla jerzyków do szkół i przedszkoli, które zbiorą odpowiednią ilość zgniecionych butelek PET i/lub przygotowanie tematycznego plakatu. Budki zostaną zamontowane na szkołach lub przedszkolach w Toruniu pod nadzorem ornitologa w terminie 1 lipca – 31 sierpnia 2023 r.

Warunkiem przekazania budek dla jerzyków do szkół i przedszkoli jest:

 1. Zgłoszenie swojego udziału do dnia 18 maja 2023 roku na adres mailowy: ekotorun@um.torun.pl,
 2. zebranie przez placówkę, która zgłosi swój udział w akcji: zgniecionych i niezabrudzonych butelek PET min. 8 kg (min. 200 szt.),
 3. lub/i przygotowanie plakatu w formacie A1 lub A2 w dowolnej technice na temat: „Toruń chroni jerzyki”.


Szkoły i przedszkola do 31 maja 2023 roku przekazują informację o przeprowadzonej akcji na podany adres mailowy. Plakaty należy przekazać lub przesłać do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12, 87-100 Toruń.

Każda placówka może przesłać tylko jedno zgłoszenie (min. 8 kg / min. 200 szt.) butelek PET lub/i jeden plakat, za które, po spełnieniu warunków, otrzyma co najmniej 3 budki lęgowe dla jerzyków.

Do jednostek, które zgłoszą udział w akcji, zostaną przekazane worki z MPO.

Plakaty oceniać będzie pięcioosobowe jury złożone z pracowników Urzędu Miasta Torunia, tj. 3 przedstawicieli Wydziału Środowiska i Ekologii, 1 przedstawiciel Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz ornitologa.

Do zadań Jury należy: ocena (jawna) i ustalenie wyników akcji plakatowej oraz poinformowanie zwycięzców (ich przedstawicieli ustawowych lub opiekunów prawnych – w przypadku osób niepełnoletnich) o wynikach. Wybór prac i ogłoszenie wyników dla placówek odbędzie się w dniu 7 czerwca 2023 roku w Międzynarodowy Dzień Jerzyka. Szkoły i przedszkola otrzymają powiadomienia drogą e-mailową o wynikach akcji. Informacja ta zostanie również opublikowana na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia.

>>> Przejdź do regulaminu

Projekt łączy w sobie dbałość o środowisko naturalne poprzez zwiększenie liczby miejsc do gniazdowania jerzyków, które są naturalnym wrogiem owadów latających, w tym komarów, much i meszek, promowanie ich ochrony i wsparcie dla ponownego wykorzystanie odpadów plastikowych poprzez obieg zamknięty.

Ważne budki należy zawiesić: na wysokości min. 5m, ściany inne niż południowa, pod okapem dachu lub na elewacji budynków lub w elewacji budynku w miejscach wskazanych przez ornitologa.

Jerzyki i inne ptaki zasiedlające budynki aktualnie tracą swoje siedliska poprzez liczne prace termomodernizacyjne i remontowe w Polsce i w Toruniu. Jerzyki zamieszkują budynki w niewielkich koloniach, stąd potrzeba wieszania co najmniej 4 budek obok siebie. Jerzyki w odróżnieniu od jaskółek nie brudzą elewacji budynków, ponieważ wszelkie potrzeby fizjologiczne załatwiają w locie (poza znoszeniem i wysiadywaniem jaj). Wieszanie budek lęgowych wymaga prac na wysokościach przy budynkach, co jest problemem technicznym dla wielu osób, które chcą chronić jerzyki.

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
  Miasto
  Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
 • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
 • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...