Budki dla jerzyków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budki dla jerzyków

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: budki dla jerzyków zamontowane na elewacji budynku

Za zebranie butelek PET lub przygotowanie plakatu szkoły i przedszkola otrzymają budki dla jerzyków – to zadanie realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w projekcie, który realizowany jest przez Wydział Środowiska i Ekologii na terenie Gminy Miasta Toruń w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2023.

Projekt polega na przekazaniu budek dla jerzyków do szkół i przedszkoli, które zbiorą odpowiednią ilość zgniecionych butelek PET i/lub przygotowanie tematycznego plakatu. Budki zostaną zamontowane na szkołach lub przedszkolach w Toruniu pod nadzorem ornitologa w terminie 1 lipca – 31 sierpnia 2023 r.

Warunkiem przekazania budek dla jerzyków do szkół i przedszkoli jest:

  1. Zgłoszenie swojego udziału do dnia 18 maja 2023 roku na adres mailowy: ekotorun@um.torun.pl,
  2. zebranie przez placówkę, która zgłosi swój udział w akcji: zgniecionych i niezabrudzonych butelek PET min. 8 kg (min. 200 szt.),
  3. lub/i przygotowanie plakatu w formacie A1 lub A2 w dowolnej technice na temat: „Toruń chroni jerzyki”.


Szkoły i przedszkola do 31 maja 2023 roku przekazują informację o przeprowadzonej akcji na podany adres mailowy. Plakaty należy przekazać lub przesłać do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 12, 87-100 Toruń.

Każda placówka może przesłać tylko jedno zgłoszenie (min. 8 kg / min. 200 szt.) butelek PET lub/i jeden plakat, za które, po spełnieniu warunków, otrzyma co najmniej 3 budki lęgowe dla jerzyków.

Do jednostek, które zgłoszą udział w akcji, zostaną przekazane worki z MPO.

Plakaty oceniać będzie pięcioosobowe jury złożone z pracowników Urzędu Miasta Torunia, tj. 3 przedstawicieli Wydziału Środowiska i Ekologii, 1 przedstawiciel Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji oraz ornitologa.

Do zadań Jury należy: ocena (jawna) i ustalenie wyników akcji plakatowej oraz poinformowanie zwycięzców (ich przedstawicieli ustawowych lub opiekunów prawnych – w przypadku osób niepełnoletnich) o wynikach. Wybór prac i ogłoszenie wyników dla placówek odbędzie się w dniu 7 czerwca 2023 roku w Międzynarodowy Dzień Jerzyka. Szkoły i przedszkola otrzymają powiadomienia drogą e-mailową o wynikach akcji. Informacja ta zostanie również opublikowana na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia.

>>> Przejdź do regulaminu

Projekt łączy w sobie dbałość o środowisko naturalne poprzez zwiększenie liczby miejsc do gniazdowania jerzyków, które są naturalnym wrogiem owadów latających, w tym komarów, much i meszek, promowanie ich ochrony i wsparcie dla ponownego wykorzystanie odpadów plastikowych poprzez obieg zamknięty.

Ważne budki należy zawiesić: na wysokości min. 5m, ściany inne niż południowa, pod okapem dachu lub na elewacji budynków lub w elewacji budynku w miejscach wskazanych przez ornitologa.

Jerzyki i inne ptaki zasiedlające budynki aktualnie tracą swoje siedliska poprzez liczne prace termomodernizacyjne i remontowe w Polsce i w Toruniu. Jerzyki zamieszkują budynki w niewielkich koloniach, stąd potrzeba wieszania co najmniej 4 budek obok siebie. Jerzyki w odróżnieniu od jaskółek nie brudzą elewacji budynków, ponieważ wszelkie potrzeby fizjologiczne załatwiają w locie (poza znoszeniem i wysiadywaniem jaj). Wieszanie budek lęgowych wymaga prac na wysokościach przy budynkach, co jest problemem technicznym dla wielu osób, które chcą chronić jerzyki.

Fot. Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.