Bracia Kurkowi w Dniu św. Sebastiana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Bracia Kurkowi w Dniu św. Sebastiana

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Grupa Braci Kurkowych podczas uroczystego ślubowania na sztandar

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu uczciło 20 stycznia 2022 r. Dzień Św. Sebastiana – patrona Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych.

Obchody patronalne zainaugurowała Msza św. w intencji Kurkowych Bractw Strzeleckich Okręgu Pomorskiego, odprawiona w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej  pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Śmigla. Wzięli w niej udział przedstawiciele i poczty sztandarowe bractw Okręgu Pomorskiego, który tworzą stowarzyszenia z: Brusów, Czarnego, Chełmna, Chojnic, Gdyni, Kościerzyny, Lidzbarka Welskiego, Skarszew, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Torunia, Tucholi, Wejherowa, Włocławka i Ziemi Dobrzyńskiej.

Po nabożeństwie nastąpiła uroczysta intronizacja XXVI Króla Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, którą to godność do końca 2022 r. piastować będzie pani Ludmiła Gołąbek z KBS Wejherowo. Lech Magnuszewski - prezes Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP wręczył też wyróżnienia zwycięzcom Grand Prix Okręgu Pomorskiego. Miasto Toruń reprezentował na obchodach zastępca prezydenta Adrian Mól. Po nabożeństwie goście gromadzili się w X Liceum Ogólnokształcącym, gdzie podsumowano rok 2021 i wręczono okolicznościowe odznaczenia.

Święty Sebastian jest męczennikiem chrześcijańskim. Według różnych tradycji był dowódcą rzymskiej gwardii cesarza Marka Aurelego Probusa (okres panowania 276–282) lub straży przybocznej cesarza Dioklecjana (284–305). Za wyznawanie nauki Chrystusa został przywiązany do słupa drzewa i przeszyty strzałami. Otoczony wielką czcią w Rzymie, jego wizerunek jest częstym motywem w malarstwie średniowiecznym.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Plakat zachęcający studentów do zakupu biletu semestralnego
  Miasto, MZK
  Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Miejski Zakład Komunikacji ma dla nich bilet semestralny, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
 • Grafika przedstawia plakat informujący o akcji Toruń za pół ceny 2022
  Miasto
  Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-23 października 2022 roku.
 • Na zdjęciu: mężczyzna w uprzeży alpinistycznej zaczyna wspinać się po drzewie, żeby wycinac jemiołę
  Eko, Miasto
  Wycinka jemioły to główne zadanie prac prowadzonych w koronach 120 drzew rosnących w centrum Torunia.
 • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Adrian Mól z powołaniem do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego
  Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powołała nowych członków do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. Akt powołania otrzymał m.in. Adrian Mól, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z drona na Rynek Staromiejski, w centrum Ratusz
  Miasto
  Określeniu cech wyróżniających Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia służy ankieta, która jest skierowana do mieszkańców gmin położonych na tym obszarze.
 • Na zdjeciu: budynek Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Miasto
  561 161 zł to kwota, jaką Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pozyskało z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację dwóch projektów w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.
 • Roboty bitumiczne i brukarskie, przebudowa sieci podziemnych, układanie podbudowy pod nowy układ drogowy, montaż szyn, wylewanie fundamentów pod słupy trakcyjne – takie prace prowadzone są między innymi obecnie na budowie nowej linii tramwajowej w Toruniu. Część robót jest już na ukończeniu.
 • Od 24 września do 3 października 2022 r. głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2023 rok. Wybieramy najlepsze spośród 134 projektów.
 • Toruński Zespół Szkół Technicznych obchodzi 100. rocznicę działalności! Uroczystość jubileuszowa odbyła się 22 września 2022 r. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
 • Kacper Woryna otrzymał "dziką kartę" na żużlowe zawody Grand Prix Polski w Toruniu zaplanowane na 1 października 2022 r.
 • W niedzielę 25 września 2022 r. na Rynku Staromiejskim odbędzie się czwarta edycja nietypowego maratonu wioślarskiego ósemek Run&Row.
 • Miasto planuje rozbiórkę Garbatego Mostka i wybudowanie go od nowa w formie nawiązującej do lat przedwojennych.
 • Na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Ciasnej w Toruniu powstaje artystyczny mural. Nawiązuje on do popularnego w późnym średniowieczu motywu alegorycznego tańca śmierci, w obliczu której wszyscy, bez względu na swój status, jesteśmy równi.
 • Chcesz pracować na własny rachunek i samodzielnie ustalać swój czas pracy? Jeśli nosisz się z zamiarem założenia własnej firmy, te warsztaty są dla Ciebie.