Bracia Kurkowi w Dniu św. Sebastiana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Bracia Kurkowi w Dniu św. Sebastiana

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Grupa Braci Kurkowych podczas uroczystego ślubowania na sztandar

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu uczciło 20 stycznia 2022 r. Dzień Św. Sebastiana – patrona Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych.

Obchody patronalne zainaugurowała Msza św. w intencji Kurkowych Bractw Strzeleckich Okręgu Pomorskiego, odprawiona w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej  pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Śmigla. Wzięli w niej udział przedstawiciele i poczty sztandarowe bractw Okręgu Pomorskiego, który tworzą stowarzyszenia z: Brusów, Czarnego, Chełmna, Chojnic, Gdyni, Kościerzyny, Lidzbarka Welskiego, Skarszew, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Torunia, Tucholi, Wejherowa, Włocławka i Ziemi Dobrzyńskiej.

Po nabożeństwie nastąpiła uroczysta intronizacja XXVI Króla Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, którą to godność do końca 2022 r. piastować będzie pani Ludmiła Gołąbek z KBS Wejherowo. Lech Magnuszewski - prezes Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP wręczył też wyróżnienia zwycięzcom Grand Prix Okręgu Pomorskiego. Miasto Toruń reprezentował na obchodach zastępca prezydenta Adrian Mól. Po nabożeństwie goście gromadzili się w X Liceum Ogólnokształcącym, gdzie podsumowano rok 2021 i wręczono okolicznościowe odznaczenia.

Święty Sebastian jest męczennikiem chrześcijańskim. Według różnych tradycji był dowódcą rzymskiej gwardii cesarza Marka Aurelego Probusa (okres panowania 276–282) lub straży przybocznej cesarza Dioklecjana (284–305). Za wyznawanie nauki Chrystusa został przywiązany do słupa drzewa i przeszyty strzałami. Otoczony wielką czcią w Rzymie, jego wizerunek jest częstym motywem w malarstwie średniowiecznym.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.