Bracia Kurkowi w Dniu św. Sebastiana | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Bracia Kurkowi w Dniu św. Sebastiana

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Grupa Braci Kurkowych podczas uroczystego ślubowania na sztandar

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu uczciło 20 stycznia 2022 r. Dzień Św. Sebastiana – patrona Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych.

Obchody patronalne zainaugurowała Msza św. w intencji Kurkowych Bractw Strzeleckich Okręgu Pomorskiego, odprawiona w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej  pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Śmigla. Wzięli w niej udział przedstawiciele i poczty sztandarowe bractw Okręgu Pomorskiego, który tworzą stowarzyszenia z: Brusów, Czarnego, Chełmna, Chojnic, Gdyni, Kościerzyny, Lidzbarka Welskiego, Skarszew, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Torunia, Tucholi, Wejherowa, Włocławka i Ziemi Dobrzyńskiej.

Po nabożeństwie nastąpiła uroczysta intronizacja XXVI Króla Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, którą to godność do końca 2022 r. piastować będzie pani Ludmiła Gołąbek z KBS Wejherowo. Lech Magnuszewski - prezes Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP wręczył też wyróżnienia zwycięzcom Grand Prix Okręgu Pomorskiego. Miasto Toruń reprezentował na obchodach zastępca prezydenta Adrian Mól. Po nabożeństwie goście gromadzili się w X Liceum Ogólnokształcącym, gdzie podsumowano rok 2021 i wręczono okolicznościowe odznaczenia.

Święty Sebastian jest męczennikiem chrześcijańskim. Według różnych tradycji był dowódcą rzymskiej gwardii cesarza Marka Aurelego Probusa (okres panowania 276–282) lub straży przybocznej cesarza Dioklecjana (284–305). Za wyznawanie nauki Chrystusa został przywiązany do słupa drzewa i przeszyty strzałami. Otoczony wielką czcią w Rzymie, jego wizerunek jest częstym motywem w malarstwie średniowiecznym.

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.