Bezpłatne warsztaty ekologiczne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Bezpłatne warsztaty ekologiczne

Eko, Miasto
Data publikacji: 05 września 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Niewielki staw wśród roślinności ogrodowej

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy rozpoczęło rekrutację na bezpłatne warsztaty ekologiczne. Uczniowie szkół podstawowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego dowiedzą się m.in. o roli zieleni w miastach oraz o zanieczyszczeniach wód płynących.

Zajęcia są realizowane w ramach projektu "Czysta woda w zielonym Toruniu", finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Warsztaty są dedykowane uczniom klas 1-3 i 4-8 szkół podstawowych.

- Młodszych uczestników zapraszamy na zajęcia poświęcone zieleni w miastach. Opowiemy o tym jak są one niezwykle ważnych elementem otaczającej nas przestrzeni - mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. - W czasie zajęć uczniowie określą rolę zieleni w miastach, dowiedzą się jak wpływa na życie człowieka. Poznają zależności między miejską roślinnością a naszym komfortem psychicznym i fizycznym - dodaje. 

Starsi uczniowe wezmą udział w warsztatach "Czy warto oczyszczać wodę?". Na przykładzie Strugi Toruńskiej płynącej przed budynkiem Młyna Wiedzy uczniowie zapoznają się z rodzajami zanieczyszczeń, jakie trafiają do rzek czy zagrożeniem, jakie niesie ze sobą wzburzenie mułu rzecznego. Nauczą się oceniać czystość wody na podstawie prostych parametrów fizyko-chemicznych. Dokonają obserwacji bioróżnorodności mikroorganizmów wody płynącej i osadu czynnego pochodzącego z oczyszczalni ścieków oraz zapoznają się z fundamentami jej działania i procesami, jakie w niej zachodzą. 

Zajęcia będą odbywały się stacjonarnie (w wybrane poniedziałki września w godz. 9:00-10:30 i 11:30-13:00) w budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (ul. Władysława Łokietka 5, MW1). Ze względu na założenia projektu - uczestnicy zajęć będą realizowali działania w terenie, dlatego uczestnicy powinni mieć zapewnione ubrania dostosowane do panujących warunków atmosferycznych w dniu warsztatów.

W pojedynczym warsztacie może wziąć udział maksymalnie 30 uczestników plus opiekunowie. Liczba miejsc jest ograniczona, a rejestracja jest prowadzona poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacji w sprawie zajęć udziela Paulina Ładyńska z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy: tel. 56 690 49 90 wew. 513/e-mail: p.ladynska@centrumnowoczesnosci.org.pl.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.