Bezpańskie zwierzęta dobrze zaopiekowane | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Bezpańskie zwierzęta dobrze zaopiekowane

Miasto
Data publikacji: 20 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

W Toruniu trwa sukcesywna realizacja Programu Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi. Sprawozdanie z wynikających z tego dokumentu działań za ubiegły rok dostarcza nam spojrzenia na osiągnięcia w tym zakresie, ale także pokazuje wyzwania, którym Miasto musi sprostać. Dość powiedzieć, że na zadania wynikające z Programu wydano w ubiegłym roku blisko 2 mln zł. Co więcej, prawie wszystkie psy i większość kotów trafiły do adopcji.

W trosce o dobro bezdomnych zwierząt Rada Miasta Torunia rokrocznie uchwala Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi oraz Zapobiegania Bezdomności Zwierząt. Dokumenty te obejmują obszerne działania, skupiające się w głównej mierze na zapewnieniu opieki bezpańskim zwierzętom. – Kluczową rolę odgrywa tu Schronisko dla Zwierząt przy ul. Przybyszewskiego. Co roku wyłaniamy w drodze przetargu podmiot, który zajmuje się utrzymaniem tego obiektu, opieką nad przebywającymi w nim zwierzętami, a także prowadzeniem akcji prewencyjnych i edukacyjnych – mówi Marcin Kowallek z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, w gestii którego leży nadzór nad realizacją zadań wynikających z Programu. – W 2023 r. Schronisko przyjęło 1679 zwierząt. Liczba ta nieznacznie zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim rokiem.

Warto podkreślić, że do Schroniska trafiają zwierzęta zarówno z terenu Torunia, jak i dziewięciu okolicznych gmin, z którymi Miasto ma podpisane umowy. Odsetek zwierząt spoza Torunia stanowi 40%. W ramach swoich zadań Schronisko zajmowało się również sterylizacją i kastracją zwierząt przebywających w tym obiekcie, odławianiem bezpańskich zwierząt (w tym zakresie współpracując m.in. z Policją i Strażą Miejską), a także poszukiwaniem nowych właścicieli dla podopiecznych Schroniska. W tym ostatnim aspekcie zarządzający obiektem mają się czym chwalić, bowiem do adopcji w ubiegłym roku trafiło 94% psów i 74% kotów. Kluczową rolę w tym procesie odegrały media społecznościowe, strona internetowa Schroniska oraz organizowane przez nie akcje i pikniki. Warto podkreślić, że wszystkie zwierzęta opuszczające obiekt były znakowane elektronicznie (czipowane).

Natomiast opiekę nad kotami wolno żyjącymi koordynowały lokalne fundacje i organizacje społeczne we współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Działania te obejmowały sterylizację i kastrację, co przyczyniło się do kontrolowania populacji tych zwierząt. Dodatkowo zakupiono karmę, którą przekazano społecznym opiekunom, zajmującym się opieką nad kotami środowiskowymi.

Cieszy fakt, że w ubiegłym roku na obszarze Torunia nie odnotowano przypadków bezdomnych zwierząt gospodarskich. Program Opieki nad Zwierzętami Bezdomnymi w Toruniu w 2023 r. okazał się skuteczny, przynosząc pozytywne efekty w zakresie opieki, adopcji oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Działania podejmowane przez lokalne instytucje, schronisko, fundacje oraz społeczeństwo przyczyniły się do zrównoważonej opieki nad bezpańskimi zwierzętami, kształtując lepszą przyszłość dla naszych futerkowych przyjaciół.

Sprawozdanie z realizacji
Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt
w roku 2023 i 2022
przyjętego uchwałą RMT nr 1048/23 z dnia 23.03.2023 r.
(Dz. Urz. Woj. Kujawsko-Pomorskiego z 2023 r., poz. 2078)

Dostępne na stronie: https://bip.torun.pl/artykul/32623/56281/sprawozdanie-z-realizacji-programu-opieki-nad-zwierzetami-bezdomnymi-oraz-zapobiegania-bezdomnosci-zwierzat-w-2023-roku

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.