Będzie mural Ciechowskiego | www.torun.pl

Będzie mural Ciechowskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2020
Autor: Magdalena Kujawa
Mateusz Małkiewicz podczas prac nad muralem

Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstaje mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.

Mural powstaje na udostępnionym przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika budynku, w którym mieści się Księgarnia PWN. Obraz przedstawia twarz muzyka, napisy: „Obywatel GC” i „Grzegorz Ciechowski” oraz cytat z jednej z najważniejszych piosenek artysty „Nie pytaj o Polskę”: „Nie pytaj mnie, co ciągle widzę w niej”. Autorem projektu jest dr Robert Manowski - grafik, projektant, animator filmowy, twórca identyfikacji wizualnych i filmów wideo, założyciel i rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. Wykonawcą prac jest Mateusz Małkiewicz. Mają one zostać zakończone do 1 grudnia 2020 r.

Mural powstaje w związku ze zbliżającymi się dorocznymi Dniami Grzegorza Ciechowskiego, które odbywają się zawsze w grudniu, w terminie bliskim rocznicy śmierci artysty. Tegoroczne wydarzenia, z powodu pandemii będą znacznie skromniejsze, jednak mural pozostanie trwałym śladem upamiętniającym związanego z Toruniem wybitnego rockmana. Inicjatorką stworzenia muralu jest wdowa po Grzegorzu Ciechowskim Anna Skrobiszewska.

Grzegorz Ciechowski swoją karierę wokalisty, instrumentalisty, kompozytora i autora tekstów rozpoczął w latach 80. w Toruniu. To tu powstał zespół Res Publica, później przekształcony w Republikę. Wielka charyzma lidera, wyrazisty czarno-biały image, świetna muzyka i literackie teksty sprawiły, że formacja szybko podbiła serca fanów w całej Polsce, stając się jednym z najważniejszych zjawisk tzw. nowej fali. Przed Klubem Od Nowa, gdzie zespół miał próby i gdzie koncertował, gromadziły się tłumy. Po wydaniu dwóch płyt: „Nowe sytuacje” i „Nieustanne Tango”, w wyniku konfliktu w zespole, formacja rozpadła się, a Grzegorz Ciechowski wyjechał do Warszawy, kontynuując solową karierę jako Obywatel GC i Grzegorz z Ciechowa. Na początku lat 90. jednak muzycy Republiki spotkali się znowu i postanowili reaktywować zespół (do wspólnego grania nie zdecydował się wrócić jedynie basista Paweł Kuczyński, którego zastąpił Leszek Biolik). Powstały kolejne znakomite płyty, które zapisały się w historii polskiego rocka. 22 grudnia 2001 r. błyskotliwą karierę Republiki przerwała śmierć Grzegorza Ciechowskiego. Muzyk zmarł w wyniku powikłań podczas operacji serca.

Od 2002 r. w toruńskim Klubie Od Nowa odbywa się co roku Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego, połączony z wręczeniem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia imienia muzyka. Od kilku lat do tych wydarzeń dołączają inne, składające się na Dni Grzegorza Ciechowskiego, pokazujące, że twórczość artysty inspiruje do dzisiaj i że wciąż jest liczne grono fanów twórcy „Białej flagi” i „Telefonów”.

Powstanie muralu sfinansowane zostało ze środków Gminy Miasta Toruń w kwocie 18 tys. zł.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.