Bałtyckie d-moll w CKK Jordanki | www.torun.pl

Bałtyckie d-moll w CKK Jordanki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 września 2020
Autor: Filip Tomasik

Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. Emila Młynarskiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej rozpoczął jesienną edycję festiwalu Probaltica w Toruniu.

Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica” prezentuje dorobek kulturalny państw położonych nad Morzem Bałtyckim. Jest on organizowany w Toruniu od 1994 r. W dotychczasowych edycjach imprezy brały udział dziesiątki profesjonalnych zespołów, znakomitych artystów muzyków i plastyków z krajów bałtyckich.

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa u festiwal odbywa w nowej formule. Dzięki zmianom torunianie mogą cieszyć się muzyką i sztuką nadmorskich krajów także w ostatnich tygodniach lata.

12 września 2020 r., na inaugurację tej części festiwalu, w CKK Jordanki wystąpiła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej w towarzystwie znakomitego skrzypka Piotra Pławnera. Muzycy zaprezentowali nagrodzony w 1898 roku na Konkursie Kompozytorskim im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lipsku Koncert skrzypcowy d-moll op. 11. Emila Młynarskiego.

Emil Młynarski to postać mająca olbrzymi wkład w rozwój życia muzycznego Warszawy na przełomie XIX oraz XX w. Co więcej, szereg zaszczytnych i odpowiedzialnych funkcji, jakie sprawował przez lata, zapewniły mu pozycję niekwestionowanego autorytetu. Dziś, mało kto pamięta o tym, iż za życia artysta ceniony był także za swój kompozytorski dorobek, co potwierdza chociażby prestiżowa, zaaprobowana m.in. przez światowej sławy dyrygenta Arthura Nikischa, nagroda, jaką otrzymał za Koncert skrzypcowy d-moll op. 11.

Kolejny koncert Probaltiki promować będzie toruńskich kompozytorów. 13 września o godz. 18.00 w Ratuszu Staromiejskim wystąpi zespół Sepia Ensemble, który wykona utwory Magdaleny Cynk, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Kazimierza Serockiego, Zuzanny Koziej, Michała Ossowskiego, Rafała Kłoczki oraz Jędrzeja Rocheckiego. Duński Duet Fortepianowy Tanja Zapolski & Rikke Sandberg wystąpi na Jordankach 16 września o godz. 19.00. Zabrzmią utwory Francisa Poulenca, Franza Schuberta, Antonia Santany, Jerzego Bauera, Witolda Lutosławskiego i Astora Piazzolli. Ostatnim wrześniowym koncertem będzie 18.09. wieczór z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną oraz niemieckim skrzypkiem Eliasem Dawidem Moncado. Program wydarzenia związany będzie z dwiema rocznicami: 150. rocznicą urodzin Emila Młynarskiego (wykonana zostanie Symfonia „Polonia” F-dur op. 14) oraz 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena (usłyszymy Koncert D-dur op. 61 na skrzypce i orkiestrę symfoniczną i VIII Symfonia F-dur op. 93).

Jeżeli warunki epidemiczne pozwolą, w październiku czekają nas koncerty zespołów z Litwy i Finlandii. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny na podstawie wejściówek dostępnych w kasie CKK Jordanki w godzinach od 13.00 do 17.00 oraz w zależności od dostępności miejsc na godzinę przed koncertem.

Zajrzyj na stronę internetową festiwalu

fot. Wojciech SzabelskiNajczęściej czytane aktualności

 • logo SGO
  Eko, Miasto
  Od 1 stycznia 2021 r. wchodzi ustawowy obowiązek selektywnej zbiórki odpadów. Poprawne segregowanie śmieci będzie kontrolowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.
 • plakat akcji Czytaj PL
  Kultura, Miasto
  Powoli dobiega akcja Czytaj PL, w której od kilku lat bierze udział także Toruń. Na finał, w weekend 27-29 listopada 2020 r., rusza #znowuczytamchallenge - inicjatywa mająca za zadanie zaktywizowanie wszystkich czytających.
 • Na zdjęciu widać młodych zawodników pokazujących swoje medale i dyplomy
  Miasto, Sport
  Toruński Klub Sportowy Centuria wrócił ze świetnymi wynikami z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików strefy B, które odbyły się 21 listopada 2020 r. w Bydgoszczy.
 • Zbliżenie na nakładkę z logo roweru miejskiego Torvelo
  Drogi, Miasto
  Prawie 300 tysięcy razy wypożyczane były rowery z miejskiego systemu Torvelo od początku jego funkcjonowania w 2019 r.
 • Podczas zawodów lekkoatletycznych odbywa się bieg przez płotki - widać zawodników w trakcie skoku, w tle trybuny pełne kibiców
  Miasto, Sport
  Światowa Federacja Lekkoatletyczna ogłosiła wstępny kalendarz Diamentowej Ligi na sezon 2021 oraz imprez zaliczanych do World Athletics Indoor Tour 2021, czyli halowego odpowiednika. Nie zabrakło w tym gronie siódmego mityngu Copernicus Cup Toruń 2021.
 • prezydent Michał zaleski ze statuetką HIT i dyplomem
  Miasto
  Prezydent Michał Zaleski otrzymał Honorowy Tytuł "HIT Promocji Regionu". W imieniu organizatorów konkursu wyróżnienie wręczył laureatowi 23 listopada 2020 w Urzędzie Miasta Romuald Mencel.
 • 152 nowe przypadki zachorowań z powodu koronawirusa potwierdzono 25 listopada 2020 r. w Toruniu - podaje gov.pl - Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na moście Piłsudskiego trwa frezowanie starej nawierzchni i przygotowanie do zaplanowanej na przyszły tydzień naprawy betonowej płyty obiektu.
 • Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem – to temat przewodni 11. edycji Dnia Otwartego Notariatu, który przypada 28 listopada 2020 r.
 • Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstaje mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • 25 listopada obchodzimy Dzień Tramwajarza. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, gdyż wypada w dzień św. Katarzyny - patronki kolejarzy i przewoźników.
 • 5 marca 2021 roku w Toruniu rozpoczną się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Ruszyło wielkie odliczanie! Do startu jednej z największych imprez lekkoatletycznych na starym kontynencie pozostało dokładnie 100 dni!
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia informuje o możliwości rejestracji osób bezrobotnych, uzyskania zasiłku i pomocy w ramach usług i instrumentów rynku pracy.
 • Sejm przyjął ustawę dot. pakietu pomocowego dla przedsiębiorców, czyli tzw. antykryzysowej tarczy branżowej. Teraz trafi ona do Senatu.