Azbest, deszczówka, wymiana ogrzewania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Azbest, deszczówka, wymiana ogrzewania

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 sierpnia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Plakat zapraszający na spotkanie z domkiem wśród zieleni

O funduszach na domowe inwestycje proekologiczne będzie mowa 2 września 2023 r. w Galerii Copernicus na specjalnym stoisku edukacyjno-informacyjnym Urzędu Miasta Torunia, czynnym w godz. 10.00-14.00. Można będzie uzyskać m.in. informacje dotyczące wymiany ogrzewania, usunięcia azbestu czy zbierania deszczówki.

To kolejne z cyklu tegorocznych spotkań edukacyjnych, organizowanych przez Galerię Copernicus i Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a poświęconych programom ekologicznym ukierunkowanym na poprawę jakości powietrza, obniżenie emisji CO2 i ochronę zasobów wodnych.

W punkcie informacyjno-edukacyjnym urzędu na Placu Rotundy będzie można się dowiedzieć, kto może liczyć na dofinansowanie, jak przygotować wniosek oraz gdzie i w jakim terminie go złożyć, by otrzymać zwrot części nakładów na inwestycję.

Obecnie w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia można uzyskać dofinansowania na:

  • wymianę ogrzewania węglowego na niskoemisyjne,
  • zbieranie deszczówki,
  • usuwanie azbestu.

- W budżecie miasta są dostępne środki na realizację programów ekologicznych, przy czym część z nich kończy się wraz z upływem 2023 roku, dlatego warto się tym zainteresować. W niektórych sytuacjach można liczyć na zwrot znaczących kosztów inwestycji. Zależy nam na tym, by mieszkańcy wiedzieli, że mogą z takich dotacji skorzystać i mieli świadomość, że wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem inwestycji – mówi Ewa Prządka z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia.

Jeśli chodzi o wymianę ogrzewania z węglowego na niskoemisyjne, można skorzystać z dofinansowania w programie „Ciepłe Mieszkanie”, „Czyste Powietrze” oraz dotacji z budżetu miasta Torunia. Warunki otrzymania dopłat zależą od źródła dofinansowania, nowego czynnika grzewczego oraz - w przypadku programu „Ciepłe Mieszkanie” oraz „Czyste Powietrze” - także od dochodów wnioskodawcy. Warto zainteresować się tematem, ponieważ zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej województwa kujawsko-pomorskiego, w pozaklasowych piecach na paliwa stałe można palić już tylko do końca 2023 roku.

Można także otrzymać dofinansowanie na systemy i urządzenia do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup, wykonanie i montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na wody opadowe i roztopowe wraz z instalacją do podłączenia do rynny, systemy bioretencji (np. ogrody deszczowe, oczka wodne), systemy nawadniania terenów zieleni, terenów zadrzewionych, ogrodów z wykorzystaniem wody opadowej i roztopowej.

Trzeci rodzaj dofinansowania dotyczy usuwania i utylizacji materiałów zawierających azbest. Miasto Toruń pokrywa 100% procent kosztów związanych z demontażem i przewiezieniem do miejsca unieszkodliwienia oraz odbiorem płyt azbestowych. Dzięki temu programowi pozbyć się można rakotwórczego azbestu całkowicie za darmo.

Ostatnie spotkanie z tego cyklu zaplanowano 7 października w godz.10.00-14.00.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.