Angers | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Angers

Herb Angers

Angers - miasto i gmina w zachodniej Francji, leżące przy ujściu rzeki Maine do Loary, w regionie Kraju Loary, w departamencie Main-et-Loire, stanowiące centrum aglomeracji. Historycznie to starożytna osada Celtycka, później rzymska. Okres świetności miasta przypadał na czasy Andegawenów i Plantagenetów. W okresie od października 1939 do czerwca 1940 w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie.

Obecnie miasto jest centrum handlowym regionu. Znane jest także z uprawy winorośli i zbóż. Prężnie działają tu różne gałęzie przemysłu związane z wyrobem win i likierów. Organizowane są tu także targi rolne.

Angers jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i naukowym. Mieszczą się tu dwa uniwersytety oraz wyższa szkoła rolnicza. W mieście znajduje się jedna z agencji Unii Europejskiej - Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin. Toruń i Angers łączy bogate dziedzictwo kulturowe. Toruńska starówka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, natomiast obszar między Sully-sur-Loire a Angers figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego chroniącego Dolinę Loary. Angers i okalające je dzielnice tworzą Angers Loire Metropole, której mieszkańcy żyją we wspaniałych i unikatowych warunkach przyrodniczych i kulturowych. Angers to skarb kultury Francji. Jest także ważnym ośrodkiem polonijnym, z prężnie działającym Towarzystwem Anjou – Polonaise.

Uchwałę w sprawie współpracy partnerskiej Torunia z Angers toruńska Rada podjęła 7 kwietnia 2016 roku. 9 maja 2016 r. Prezydent Torunia Michał Zaleski i mer Angers Christophe Béchu podpisali umowę o współpracy partnerskiej miast. Z francuskim partnerem współpracujemy w dziedzinach: edukacji i wymiany młodzieży, kultury i turystyki, ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej.
Toruń był obecny już wcześniej w historii francuskiego miasta - w 1985 r. została podpisana umowa dotycząca współpracy UMK i jednego z dwóch tamtejszych uniwersytetów. W ramach tej umowy prowadzona jest wymiana kadry naukowej oraz studentów Socratesa, a także nadawane są podwójne doktoraty. Ożywione kontakty Torunia i Angers prowadzone są od 2007 roku. Regularnie prowadzona jest wymiana edukacyjna, w której bierze udział młodzież z toruńskiego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4 i Gimnazjum nr 3. Do Torunia z Angers jest 1758 km.

Więcej o mieście

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Grafika informująca o akcji Skrzynka Dobrych Słów
  Miasto, MZK
  Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.