Angers | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Angers

Herb Angers

Angers - miasto i gmina w zachodniej Francji, leżące przy ujściu rzeki Maine do Loary, w regionie Kraju Loary, w departamencie Main-et-Loire, stanowiące centrum aglomeracji. Historycznie to starożytna osada Celtycka, później rzymska. Okres świetności miasta przypadał na czasy Andegawenów i Plantagenetów. W okresie od października 1939 do czerwca 1940 w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie.

Obecnie miasto jest centrum handlowym regionu. Znane jest także z uprawy winorośli i zbóż. Prężnie działają tu różne gałęzie przemysłu związane z wyrobem win i likierów. Organizowane są tu także targi rolne.

Angers jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i naukowym. Mieszczą się tu dwa uniwersytety oraz wyższa szkoła rolnicza. W mieście znajduje się jedna z agencji Unii Europejskiej - Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin. Toruń i Angers łączy bogate dziedzictwo kulturowe. Toruńska starówka wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, natomiast obszar między Sully-sur-Loire a Angers figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego chroniącego Dolinę Loary. Angers i okalające je dzielnice tworzą Angers Loire Metropole, której mieszkańcy żyją we wspaniałych i unikatowych warunkach przyrodniczych i kulturowych. Angers to skarb kultury Francji. Jest także ważnym ośrodkiem polonijnym, z prężnie działającym Towarzystwem Anjou – Polonaise.

Uchwałę w sprawie współpracy partnerskiej Torunia z Angers toruńska Rada podjęła 7 kwietnia 2016 roku. 9 maja 2016 r. Prezydent Torunia Michał Zaleski i mer Angers Christophe Béchu podpisali umowę o współpracy partnerskiej miast. Z francuskim partnerem współpracujemy w dziedzinach: edukacji i wymiany młodzieży, kultury i turystyki, ochrony środowiska oraz edukacji ekologicznej.
Toruń był obecny już wcześniej w historii francuskiego miasta - w 1985 r. została podpisana umowa dotycząca współpracy UMK i jednego z dwóch tamtejszych uniwersytetów. W ramach tej umowy prowadzona jest wymiana kadry naukowej oraz studentów Socratesa, a także nadawane są podwójne doktoraty. Ożywione kontakty Torunia i Angers prowadzone są od 2007 roku. Regularnie prowadzona jest wymiana edukacyjna, w której bierze udział młodzież z toruńskiego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 4 i Gimnazjum nr 3. Do Torunia z Angers jest 1758 km.

Więcej o mieście

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
    Miasto
    2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
  • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
    Miasto
    Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  • Miasto
    Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
  • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
    Miasto, MZK
    W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Miasto
    W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
    Biznes, Miasto
    Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
  • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
  • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
  • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
  • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
  • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
  • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
  • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.