Ambasador Rwandy z wizytą w UMT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ambasador Rwandy z wizytą w UMT

Kultura, Miasto
Data publikacji: 17 lutego 2024
Autor: Paula Gałązka
Ambasador Rwandy z wizytą w UMT

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce przebywa z wizytą w Toruniu. 16 lutego 2024 r. spotkał się w Urzędzie Miasta Torunia z Prezydentem Michałem Zaleskim.

Ambasada Rwandy w Warszawie została utworzona w 2021 roku, była to pierwsza taka placówka w tej części Europy. Od początku misję ambasadora pełni prof. Anastase Shyaka. Jest on związany z Polską już od czasów studenckich – studiował na Politechnice Warszawskiej, w Szkole Biznesu Polityki Warszawskiej oraz na Uniwersytecie Gdańskim.

Wizyta Pana Ambasadora w Toruniu związana jest z organizowanym w dniach 21-23 lutego 2024 r. przez Centrum Badań Wschodnich i Afrykanistycznych I Międzynarodowym Kongresem Afrykanistycznym. W rozmowie z Prezydentem Torunia prof. Shyaka zdradził, że Polska jest najczęściej wybieranym krajem, w którym rwandyjczycy decydują się podjąć studia.

- Obecnie mamy około 1 500 studentów w Polsce. Toruń to jedno z miast, w którym studiują – mówił Pan Ambasador.

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania była kwestia nawiązania bliższej współpracy.

- Toruń jest jak najbardziej otwarty na współpracę. Jako miasto akademickie z bogatą historią cenimy sobie wszystkie kontakty międzynarodowe – podkreślał Prezydent Zaleski.

Na zakończenie Prezydent wręczył Ambasadorowi drobny upominek – grafikę z panoramą toruńską oraz zestaw pierników.

W spotkaniu uczestniczyli także Adam Marszałek – sekretarz generalny Centrum Badań Wschodnich i Afrykanistycznych oraz Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UMT.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: mężczyźni w garniturach i krawatach podpisują umowę
  Drogi, Miasto
  Poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie komfortu przejazdu, nowa infrastruktura dla rowerzystów i pieszych, energooszczędne oświetlenie - tak najkrócej można powiedzieć o dwóch inwestycjach drogowych, których realizacja rozpocznie się już niebawem w Toruniu. Pierwsza z nich obejmie przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda...
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto
  Dodatkowy nabór dotyczy kandydatów do rady społecznej ds. konsultacji społecznych będących przedstawicielami organizacji pozarządowych działających w Toruniu.
 • Miasto
  W środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 17:00 w Domu Muz przy ul. Poznańskiej 52 odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wprowadzonych niedawno zmian tras przejazdu autobusów linii nr 20 na Podgórzu i nowo wprowadzonej linii nr 21.
 • Miasto
  - W nocy od godz. 21:00 18 kwietnia do godz. 8:00 19 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do -1°C, przy gruncie do -4°C, lokalnie do -3°C i przy gruncie do -6°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Kultura, Miasto
  Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • 21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Dzięki IKEA Bydgoszcz uczniowie mogą przeprowadzać eksperymenty w zmodernizowanej sali warsztatowej w głównym budynku toruńskiego Młyna Wiedzy.
 • W rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i prof. Mariana Biskupa przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.
 • Rusza konkurs fotograficzny pn. „Legendarny Toruń”. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich amatorów fotografii, chcących pokazać w swoich pracach legendarne oblicze miasta. Prace oceni jury pod przewodnictwem uznanego fotografa Jacka Kutyby. Konkurs jest częścią projektu „Park Kultury”, realizowanego przez Stowarzyszenie GoSport.
 • Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość bezpłatnie założyć chip swoim pupilom – rusza akcja finansowana przez Gminę Miasta Toruń.
 • Powiększy się wolumen powierzchni usługowo-biurowej w Toruniu. Taką inwestycję zapowiada zwycięzca przetargu na sprzedaż miejskiej działki przy ul. Grudziądzkiej 194 firma Lem-Bud. Deweloper wpłaci do kasy Torunia 8,7 mln zł.
 • Do 31 maja 2024 r. można składać wnioski do planu ogólnego Torunia – dokumentu z zakresu zagospodarowania przestrzennego, który zastąpi obowiązujące dotychczas studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta.