Tytuł projektu:
Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu (V)
Program Operacyjny:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa I „Rynek pracy otwarty dla wszystkich”
Działanie 1.1 „Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy”
Poddziałanie 1.1.1 „Wsparcie udzielane z Europejskiego Funduszu Społecznego”
Realizator:
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia
Dane finansowe:
Koszt całkowity: 4 061 910,41 zł
Koszty kwalifikowalne: 3 698 229,41 zł
Kwota dofinansowania: 3 698 229,41 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (84,28%), Budżet Państwa (15,72%)
Termin realizacji:
1.01.2021 r. – 31.12.2022 r.
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
23.12.2020 r.
Opis projektu:
Cel główny:
Zwiększenie możliwości zatrudnienia 276 osób młodych (166 kobiet i 110 mężczyzn) w wieku poniżej 30. roku życia pozostających bez pracy w Toruniu, w szczególności osób, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu.
Grupa docelowa:
Uczestnikami projektu są osoby, które nie ukończyły 30. roku życia zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia jako bezrobotne, które nie uczestniczą w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym (kształcenie formalne szkolne - publiczne lub niepubliczne - w trybie stacjonarnym tj. na poziomie szkoły podstawowej/gimnazjum/zasadniczej szkoły zawodowej/szkoły średniej ogólnokształcącej lub zawodowej/szkoły policealnej/studiów wyższych lub doktoranckich) i szkoleniu (nie uczestniczące w szkoleniu finansowanym ze środków publicznych w ciągu ostatnich 4 tygodni) w tym należące do jednej z poniższych grup:
1. Osoby długotrwale bezrobotne:
• w wieku 18-24 lata (przed ukończeniem 25. roku życia) pozostające bez pracy jako bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 6 miesięcy,
• w wieku 25-29 lat (przed ukończeniem 30. roku życia) pozostające bez pracy jako bezrobotne nieprzerwanie przez okres ponad 12 miesięcy.
2. Osoby bezrobotne z niepełnosprawnościami w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.
Główne działania:
Przez cały okres realizacji projektu będzie prowadzona rekrutacja uczestników. Z osobami spełniającymi kryteria udziału w projekcie doradcy klienta przeprowadzą rozmowy w wyniku, których zostanie opracowany Indywidualny Plan Działania, a następnie dobrana indywidualna ścieżka rozwoju zawodowego. Kompleksowość działań w projekcie będzie się opierała na usługach pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, organizowaniu staży, prac interwencyjnych, przyznaniu bonów na zasiedlenie, finansowaniu kosztów studiów podyplomowych, udzieleniu jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej osobom zamierzającym założyć własną firmę, refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy. W zależności od rodzaju formy wsparcia, uczestnikom przysługiwać będzie stypendium szkoleniowe lub stażowe. Projekt realizowany będzie zgodnie z polityką równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasadą zrównoważonego rozwoju.
Planowane rezultaty:
• 276 osób bezrobotnych zostanie objętych wsparciem w projekcie (w tym 82 osoby długotrwale bezrobotne),
• 276 osób bezrobotnych zostanie objętych pośrednictwem pracy i/lub doradztwem zawodowym,
• 148 osób odbędzie staż realizowany u pracodawców na lokalnym rynku pracy,
• 5 osób zostanie skierowanych do pracy w ramach prac interwencyjnych,
• 30 osób uzyska jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
• 59 osób otrzyma bony na zasiedlenie z tytułu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub rozpoczęcia działalności gospodarczej w odległości min. 80 km od miejsca zamieszkania lub gdy dojazd przekracza łącznie 3 godziny,
• zostaną wypłacone 34 refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Dane kontaktowe realizatora:
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia
http://muptorun.praca.gov.pl
Koordynacja projektu: tel. 56 65 80 216