Absolwenci wrócili na UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Absolwenci wrócili na UMK

Miasto
Data publikacji: 16 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Absolwenci wrócili na UMK

Studenci na dobre do Torunia wrócą 1 października, ale już dziś na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zagościli ci, co toruńską alma mater już ukończyli. Po 3-letniej przerwie, 16 września 2023 roku na auli UMK odbył się 26. Zjazd Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2023”. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Jesienne Powroty” to najpopularniejsza forma i wizytówka Stowarzyszenia Absolwentów UMK. To galowe i przyjacielskie spotkanie zasługuje na sympatię i uznanie także z racji jego cykliczności: pierwszy zjazd absolwentów odbył się w dniach 17-18 lutego 1996 r. (przy okazji urodzin kopernikańskich), natomiast zjazd tegoroczny odbywa się po wymuszonej 3-letniej przerwie pandemicznej. W Stowarzyszeniu jest obecnie skupionych 650 osób. Reprezentują oni corocznie powiększającą się liczbę wszystkich absolwentów UMK. Progiem początkowym może tu być sam początek działalności Stowarzyszenia (1996), czyli czas jubileuszu 50-lecia powołania UMK. Wówczas, po półwiecznej działalności, grono absolwentów UMK wynosiło 63 tys. osób. Od tego czasu ta liczba oczywiście urosła.

- Samorząd miejski Torunia docenia aktywność Stowarzyszenia, a więc cierpliwe skupianie życzliwości absolwentów UMK wokół ich macierzystej uczelni. Na uznanie zasługuje to, że zakres tej aktywności ma charakter ogólnopolski, bo w Stowarzyszeniu działają cztery Kluby: Warszawski, Pomorski (Gdańsk), Warmińsko-Mazurski (Olsztyn) i Toruński – mówił podczas swojego wystąpienia Prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Jesienne Powroty 2023” były okazją do wyrażenia szczególnego szacunku osobom świętującym 50-lecie ukończenia studiów w latach 1970-1973 oraz przyjmującym godność Członka Honorowego Stowarzyszenia.

Honorowe członkostwo Stowarzyszenia jest oczywistym zobowiązaniem do bycia w życiu publicznym ambasadorem dobrego imienia UMK w Polsce i świecie. Tutaj warto przypomnieć, że Prezydentowi Miasta Torunia nadano godność Członka Honorowego Stowarzyszenia w roku 2017. Dotychczas nadano ten tytuł w sumie 10 osobom. Poza prezydentem Zaleskim są to:

1) dr Cecylia Iwaniszewska (2010)

2) prof. Janusz Małłek (2011)

3) prof. Karol Jankowski (2012)

4) prof. Józef Szudy (2013)

5) Ryszard Olszewski (2014)

6) dr Andrzej Chmarzyński (2015)

7) Jan Polewczyński (2016)

8) mjr Maria Kowalewska pseud. „Myszka” (2018)

9) Justyna Morzy (2019)

Tegoroczny zjazd miał również charakter sprawozdawczo-wyborczy. W programie zaplanowano między innymi Walne Zgromadzenie oraz wybór nowego zarządu. Obecnym prezesem Stowarzyszenia jest pan Stanisław Krause.

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.