Absolwenci wrócili na UMK | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Absolwenci wrócili na UMK

Miasto
Data publikacji: 16 września 2023
Autor: Paula Gałązka
Absolwenci wrócili na UMK

Studenci na dobre do Torunia wrócą 1 października, ale już dziś na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika zagościli ci, co toruńską alma mater już ukończyli. Po 3-letniej przerwie, 16 września 2023 roku na auli UMK odbył się 26. Zjazd Absolwentów UMK „Jesienne Powroty 2023”. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Jesienne Powroty” to najpopularniejsza forma i wizytówka Stowarzyszenia Absolwentów UMK. To galowe i przyjacielskie spotkanie zasługuje na sympatię i uznanie także z racji jego cykliczności: pierwszy zjazd absolwentów odbył się w dniach 17-18 lutego 1996 r. (przy okazji urodzin kopernikańskich), natomiast zjazd tegoroczny odbywa się po wymuszonej 3-letniej przerwie pandemicznej. W Stowarzyszeniu jest obecnie skupionych 650 osób. Reprezentują oni corocznie powiększającą się liczbę wszystkich absolwentów UMK. Progiem początkowym może tu być sam początek działalności Stowarzyszenia (1996), czyli czas jubileuszu 50-lecia powołania UMK. Wówczas, po półwiecznej działalności, grono absolwentów UMK wynosiło 63 tys. osób. Od tego czasu ta liczba oczywiście urosła.

- Samorząd miejski Torunia docenia aktywność Stowarzyszenia, a więc cierpliwe skupianie życzliwości absolwentów UMK wokół ich macierzystej uczelni. Na uznanie zasługuje to, że zakres tej aktywności ma charakter ogólnopolski, bo w Stowarzyszeniu działają cztery Kluby: Warszawski, Pomorski (Gdańsk), Warmińsko-Mazurski (Olsztyn) i Toruński – mówił podczas swojego wystąpienia Prezydent Torunia Michał Zaleski.

„Jesienne Powroty 2023” były okazją do wyrażenia szczególnego szacunku osobom świętującym 50-lecie ukończenia studiów w latach 1970-1973 oraz przyjmującym godność Członka Honorowego Stowarzyszenia.

Honorowe członkostwo Stowarzyszenia jest oczywistym zobowiązaniem do bycia w życiu publicznym ambasadorem dobrego imienia UMK w Polsce i świecie. Tutaj warto przypomnieć, że Prezydentowi Miasta Torunia nadano godność Członka Honorowego Stowarzyszenia w roku 2017. Dotychczas nadano ten tytuł w sumie 10 osobom. Poza prezydentem Zaleskim są to:

1) dr Cecylia Iwaniszewska (2010)

2) prof. Janusz Małłek (2011)

3) prof. Karol Jankowski (2012)

4) prof. Józef Szudy (2013)

5) Ryszard Olszewski (2014)

6) dr Andrzej Chmarzyński (2015)

7) Jan Polewczyński (2016)

8) mjr Maria Kowalewska pseud. „Myszka” (2018)

9) Justyna Morzy (2019)

Tegoroczny zjazd miał również charakter sprawozdawczo-wyborczy. W programie zaplanowano między innymi Walne Zgromadzenie oraz wybór nowego zarządu. Obecnym prezesem Stowarzyszenia jest pan Stanisław Krause.

fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
  Miasto
  Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
 • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
 • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...