Absolwenci odebrali klucze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Absolwenci odebrali klucze

Miasto
Data publikacji: 21 grudnia 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i absolwentka, której wręczył właśnie umowę najmu

Pięcioro absolwentów UMK otrzymało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 21 grudnia 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia.

To już siódma edycja programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Począwszy od 2015 roku do 2020 włącznie, młodzi ludzie, którzy ukończyli toruńskie uczelnie, odebrali klucze do 28 mieszkań, znajdujących się w różnych lokalizacjach w mieście.

Program co roku cieszy się dużą popularnością wśród najzdolniejszych absolwentów toruńskich uczelni wyższych. – Ideą tego programu jest, by wyróżniający się absolwentki i absolwenci wyższych uczelni pozostali w naszym mieście i tworzyli jego wartość intelektualną i zawodową. Nam tym nam bardzo zależymówił prezydent Michał Zaleski.

- Warunkiem koniecznym, by otrzymać mieszkanie w tym programie, jest bycie absolwentem jednej z toruńskich uczelni i podjęcie pracy w naszym mieście, a wcześniej, podczas studiów – osiąganie wysokich wyników w nauce – podkreślił prezydent Michał Zaleski. – Dzięki temu możemy liczyć, że ich umiejętności, wiedza, inteligencja będą pracowały na rzecz naszego miasta.

W 2021 roku w ramach realizacji programu wpłynęło 12 wniosków, spośród których wybrano 5 absolwentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który nie tylko ukończyli studia z wysoką średnią ocen, ale także mają na koncie publikacje naukowe oraz rozpoczęte studia doktoranckie. Uprawnienie do lokalu gminnego w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta” otrzymali:

 • Kinga Mylkie – średnia ocen 5,00, absolwentka chemii,
 • Paulina Piotrowska – średnia ocen 4,84, absolwentka Wydziału Nauk Historycznych,
 • Bartosz Szymczak – średnia ocen 4,86, absolwent Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych,
 • Joanna Hinz – średnia ocen 4,82, absolwentka Wydziału Nauk Historycznych,
 • Angelika Pańka – średnia ocen 4,73, absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania.

- Jesteśmy bardzo wdzięczne za wsparcie, jakim jest możliwość najmu mieszkania od miasta. Na pewno pomoże nam w skutecznym i komfortowym realizowaniu naszych zamierzeń zawodowych i naukowych – mówiły absolwentki obecne na spotkaniu w Urzędzie Miasta Torunia.

Dla „młodych, zdolnych, pracujących” przygotowano pięć pełnostandardowych mieszkań o powierzchni użytkowej od 34,91 m2 do 37,24 m2. Są one zlokalizowane w różnych częściach miasta: przy ul. Fałata, Przy Rynku Wełnianym, Staszica, Szosa Chełmińska, Wojska Polskiego. Mieszkania zostały wyremontowane i przygotowane do zamieszkania.Umowy najmu są zawierane na czas trwania zatrudnienia (maksymalnie 5 lat), jednak jeśli beneficjent programu zmieni w tym czasie miejsce pracy na inną miejscowość, umowa zostaje przerwana. Po upływie 5 lat, na wniosek absolwenta i po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Mieszkaniowej oraz merytorycznej Komisji RMT, Gmina będzie mogła zawrzeć umowy najmu na czas nieoznaczony.

Nabór wniosków trwa do 31 lipca każdego roku kalendarzowego.

O mieszkanie mogą ubiegać się kandydaci spełniający łącznie poniższe warunki:

 • posiadają status absolwenta uczelni wyższej mającej siedzibę w Toruniu, którzy ukończyli studia stacjonarne lub niestacjonarne drugiego stopnia lub jednolite magisterskie na wydziałach lub jednostkach organizacyjnych uczelni zlokalizowanych na terenie Torunia;
 • nie ukończyli 30. roku życia;
 • są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, jeśli miejscem świadczenia pracy jest Toruń;
 • ukończyli studia ze średnią ocen co najmniej 4,7;
 • prowadzili działalność naukową lub artystyczną mogącą wnieść znaczący wkład w rozwój nauki lub sztuki, w szczególności wydali publikacje naukowe, dokonali zgłoszenia patentowego, przeprowadzili projekt badawczy lub prowadzili prelekcję na konferencjach naukowych;
 • nie posiadają prawa własności lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub umowy najmu lokalu z mieszkaniowego zasobu GMT.

Fot. Natalia Przytarska

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.