69. rocznica Powstania Warszawskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

69. rocznica Powstania Warszawskiego

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

1 sierpnia o godz.17.00 zawyją syreny. Pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy AK w Toruniu rozpoczną się oficjalne uroczystości upamiętniające 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Prezydent Torunia Michał Zaleski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, dowódca Garnizonu Toruń płk Aureliusz Chyleński oraz prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy zapraszają na uroczystości upamiętniające 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości rozpoczną się o godz. „W” – o godz. 17.00 pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego.

W programie obchodów:

 • sygnał syreny,
 • odśpiewanie hymnu państwowego,
 • przemówienia Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i Marszałka Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego,
 • składanie kwiatów z honorami wojskowymi.

Z okazji rocznicy Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu organizuje całodniową gre miejską dla dorosłych i dzieci, której uczestnicy - przebrani w stroje powstańców - będą wykonywać zadania związane z Powstaniem Warszawskim, a po południu wezmą udział w uroczystościach na placu Rapackiego - szczegóły TUTAJ.

Nakładem urzędów miejskiego i marszałkowskiego ukazała się też specjalna Gazeta Powstańcza, w której znajdziemy wiele ciekawych informacji o Powstaniu Warszawskim  - to okolicznościowe wydawnictwo będzie kolportowane na ulicach Torunia 1 sierpnia 2013 r.

Interaktywną inscenizację historyczną 1 sierpnia organizują również Rada Okręgu nr 1 oraz Stowarzyszenie Nasz Podgórz. Widzowie będą mogli przenieść się do Warszawy lat 40. XX wieku, poznać okupacyjną codzienność, przypomnieć sobie stare piosenki, zobaczyć starcia powstańców odpierających z barykady ataki Niemców, a także poznać ciekawostki historyczne i militarne. Początek inscenizacji godz. 16:45 w parku przy ul. Poznańskiej (w pobliżu przystanku autobusowego "Parkowa"). W ramach obchodów pojawi się również terenowa wystawa zdjęć z powstania, pokazujących codzienne życie w okupowanej Warszawie.

 

  

 

 

 

 

 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.