www.torun.pl

69. rocznica Powstania Warszawskiego

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

1 sierpnia o godz.17.00 zawyją syreny. Pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy AK w Toruniu rozpoczną się oficjalne uroczystości upamiętniające 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Prezydent Torunia Michał Zaleski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, dowódca Garnizonu Toruń płk Aureliusz Chyleński oraz prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy zapraszają na uroczystości upamiętniające 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości rozpoczną się o godz. „W” – o godz. 17.00 pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego.

W programie obchodów:

 • sygnał syreny,
 • odśpiewanie hymnu państwowego,
 • przemówienia Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i Marszałka Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego,
 • składanie kwiatów z honorami wojskowymi.

Z okazji rocznicy Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu organizuje całodniową gre miejską dla dorosłych i dzieci, której uczestnicy - przebrani w stroje powstańców - będą wykonywać zadania związane z Powstaniem Warszawskim, a po południu wezmą udział w uroczystościach na placu Rapackiego - szczegóły TUTAJ.

Nakładem urzędów miejskiego i marszałkowskiego ukazała się też specjalna Gazeta Powstańcza, w której znajdziemy wiele ciekawych informacji o Powstaniu Warszawskim  - to okolicznościowe wydawnictwo będzie kolportowane na ulicach Torunia 1 sierpnia 2013 r.

Interaktywną inscenizację historyczną 1 sierpnia organizują również Rada Okręgu nr 1 oraz Stowarzyszenie Nasz Podgórz. Widzowie będą mogli przenieść się do Warszawy lat 40. XX wieku, poznać okupacyjną codzienność, przypomnieć sobie stare piosenki, zobaczyć starcia powstańców odpierających z barykady ataki Niemców, a także poznać ciekawostki historyczne i militarne. Początek inscenizacji godz. 16:45 w parku przy ul. Poznańskiej (w pobliżu przystanku autobusowego "Parkowa"). W ramach obchodów pojawi się również terenowa wystawa zdjęć z powstania, pokazujących codzienne życie w okupowanej Warszawie.

 

  

 

 

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.