69. rocznica Powstania Warszawskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

69. rocznica Powstania Warszawskiego

Miasto
Data publikacji: 30 lipca 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

1 sierpnia o godz.17.00 zawyją syreny. Pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy AK w Toruniu rozpoczną się oficjalne uroczystości upamiętniające 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Prezydent Torunia Michał Zaleski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, dowódca Garnizonu Toruń płk Aureliusz Chyleński oraz prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy zapraszają na uroczystości upamiętniające 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystości rozpoczną się o godz. „W” – o godz. 17.00 pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego.

W programie obchodów:

 • sygnał syreny,
 • odśpiewanie hymnu państwowego,
 • przemówienia Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i Marszałka Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego,
 • składanie kwiatów z honorami wojskowymi.

Z okazji rocznicy Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu organizuje całodniową gre miejską dla dorosłych i dzieci, której uczestnicy - przebrani w stroje powstańców - będą wykonywać zadania związane z Powstaniem Warszawskim, a po południu wezmą udział w uroczystościach na placu Rapackiego - szczegóły TUTAJ.

Nakładem urzędów miejskiego i marszałkowskiego ukazała się też specjalna Gazeta Powstańcza, w której znajdziemy wiele ciekawych informacji o Powstaniu Warszawskim  - to okolicznościowe wydawnictwo będzie kolportowane na ulicach Torunia 1 sierpnia 2013 r.

Interaktywną inscenizację historyczną 1 sierpnia organizują również Rada Okręgu nr 1 oraz Stowarzyszenie Nasz Podgórz. Widzowie będą mogli przenieść się do Warszawy lat 40. XX wieku, poznać okupacyjną codzienność, przypomnieć sobie stare piosenki, zobaczyć starcia powstańców odpierających z barykady ataki Niemców, a także poznać ciekawostki historyczne i militarne. Początek inscenizacji godz. 16:45 w parku przy ul. Poznańskiej (w pobliżu przystanku autobusowego "Parkowa"). W ramach obchodów pojawi się również terenowa wystawa zdjęć z powstania, pokazujących codzienne życie w okupowanej Warszawie.

 

  

 

 

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
  Miasto
  Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
 • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
 • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...