www.torun.pl

60-lecie klubu "Od Nowa"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 października 2018
Autor: Maria Wesoła

Od 16 do 20 października trwają jubileuszowe wydarzenia, upamiętniające 60 lat mijających od powstania klubu "Od Nowa".

Jubileuszowe wydarzenia są okazją do wspomnień i historii tego legendarnego dla studentów i torunian miejsca. "Od Nowa" najpierw miała swoją siedzibę w domach studenckich w centrum, wraz z rozwojem działalności przeniósł się w latach 60. do Dworu Artusa, aby po 20 latach trafić do nowej siedziby na toruńskich Bielanach. Działalność "Od Nowy" to tysiące wydarzeń kulturalnych - koncertów, spektakli i wystaw, ale to również przestrzeń dla filmu i dyskusji nie tylko w akademickim gronie.

"Od Nowa" przeszła modernizację i rozbudowę w latach 2011-2012, a obecnie działa w nowej formule - przekształcono Studencki Klubu Pracy Twórczej „Od Nowa” w Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa”. Wiele wydarzeń cyklicznych organizowanych w "Od Nowie" zyskało ogólnokrajową bądź międzynarodową rangę - są to m.in. Toruń Blues Meeting, Afryka Reggae Festival, Alternatywne Spotkania Teatralne "Klamra", Jazz Od Nowa Festival czy Majowy Buum Poetycki. Kinomani spotykają się na seansach w "Niebieskim Kocyku", a duże gwiazdy muzyki oraz początkujące zespoły goszczą na co dzień duża i mała scena.

17 października 2018 r. podczas oficjalnej uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski przekazał gratulacje i statuetkę Flisaka na ręce dyrektora ACKiS "Od Nowa" Mirosława Maurycego Męczekalskiego.  - Dziękuję za to, że Od Nowa niezmiennie od lat, również po włączeniu w formułę Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki, trzyma wysoki poziom i jest w Toruniu niezastąpionym tyglem artystycznym - pogratulował prezydent Michał Zaleski. Wieczór uświetnił swoim występem kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Michał Zaleski rozpoczął 17. cykl spotkań z mieszkańcami. Pierwsze warsztaty i dyskusja odbyły się w SP nr 14 przy ul. Hallera.
 • Wykład prof Kaku
  Kultura, Miasto
  19 lutego 2019 roku Polska Fundacja Narodowa zorganizowała w Toruniu spotkanie z prof. Michio Kaku, wybitnym fizykiem-teoretykiem. Okazją do spotkania z mieszkańcami i władzami miasta była 546. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.
 • Miasto
  Kogo dotyczy przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, jakie formalności są z tym związane – poniżej zamieszczamy informator wyjaśniający całą procedurę.
 • Kultura, Miasto
  W dniu 546. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, 19 lutego 2019 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu jak co roku odbyła się impreza okolicznościowa Dies Natalis Copernici. W tym roku hasłem wydarzenia były słowa: „W stronę Marsa”.
 • Biznes, Miasto
  Na ponad 2 hektarach w rejonie ulic Szosa Bydgoska i Pera Jonssona wydzielono 5 działek, na których będzie można prowadzić usługi i produkcję. Na jednej z nich przyszli właściciele będą też mogli budować składy i magazyny. Grunty między Motoareną a budynkami dawnego Merinotexu pójdą pod młotek 19 marca 2019 r.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Zgłoś zauważoną dziurę w drodze – zachęca Miejski Zarząd Dróg. W pierwszej kolejności prace prowadzone będą na drogach krajowych i wojewódzkich, później drogowcy zajmą się łataniem dziur na drogach powiatowych i gminnych.
 • Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Jeszcze w tym tygodniu na ulicach zespołu staromiejskiego będzie można spotkać wspólne patrole strażników miejskich, kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania oraz przedstawicieli Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Wspólnymi siłami postarają się wyeliminować nieprawidłowe i nieopłacone parkowanie wśród kierowców parkujących w Strefie. Przy okazji...
 • W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • 11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.