16. urodziny Collegium Medicum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

16. urodziny Collegium Medicum

Miasto
Data publikacji: 24 listopada 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: budynek główny Collegium Medicum UMK

Dokładnie 24 listopada 2004 roku senaty Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Akademii Medycznej w Bydgoszczy podjęły decyzję o połączeniu, dając początek Collegium Medicum – integralnej części toruńskiego uniwersytetu.

Inicjatorką włączenia Akademii Medycznej w struktury Uniwersytetu Mikołaja Kopernika była ówczesna rektor bydgoskiej uczelni prof. Danuta Mściska-Śliwka. Senaty obu podmiotów podjęły w tej sprawie jednogłośne decyzje.

- Mija 16 lat od decyzji, na mocy której dwie uczelnie stworzyły jeden uniwersytet. Od tamtego momentu do dzisiaj Collegium Medicum realizuje kształcenie medyczne jako część Uniwersytetu Mikołaja Kopernikaprzypomina prezydent Torunia Michał Zaleski.

Collegium Medium UMK organizuje działalność dydaktyczną, badawczą i leczniczo-usługową w zakresie medycyny, farmacji i ochrony zdrowia. Chociaż posiada ono autonomię, to zacieśnianie współpracy z kampusem toruńskim jest naturalnym procesem, szansą i potrzebą rozwoju naukowego.

- Dziś słyszymy, że to połączenie było błędem. Trzeba przypomnieć, jak małą i słabą uczelnią była bydgoska Akademia Medyczna w 2004 roku i jak silne jest obecnie Collegium Medicum – dodaje prezydent.

W 2004 roku w Bydgoszczy funkcjonował jeden szpital uniwersytecki, obecnie, dzięki Collegium Medicum UMK, działają tam dwie tego typu placówki. Od 2004 roku w bydgoskim kampusie przybył jeden dom studencki (studenci Akademii Medycznej mogli korzystać z dwóch akademików, obecnie w ramach CM UMK funkcjonują trzy). Zwiększyła się także ilość studentów (w 2004 roku było ich mniej niż 4,5 tysiąca, w 2019 roku na bydgoskim kampusie CK UMK liczba uczących się przekroczyła 5 tysięcy). Wzrosła także ilość pracowników - z 993 osób w 2004 roku do prawie 1,5 tys. w 2019. Wartość aktywów, czyli majątku Akademii Medycznej w 2004 roku szacowano na 152 mln złotych, obecnie Collegium Medicum dysponuje aktywami o wartości 455 mln złotych (stan na rok 2019). Przychody CM UMK (wcześniej Akademii Medycznej) wzrosły z poziomu 44 mln zł za rok 2004, do 178 mln zł za rok 2019.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika to jedna z 10 polskich uczelni, które uzyskały status „uczelni badawczej”. To szansa na historyczny rozwój UMK. Od lipca 2020 roku UMK jest pełnoprawnym członkiem konsorcjum akademickiego Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To partnerstwo skupia 10 młodych uniwersytetów z 10 krajów europejskich oraz 4 partnerów stowarzyszonych.

fot. Andrzej Romański

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.