15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".

Prezydent Michał Zaleski skierował słowa uznania i życzenia z okazji jubileuszu 15-lecia do dyrektora Krzysztofa Stanisławskiego oraz pracowników CSW "Znaki Czasu" oraz wszystkich osób, które przez wszystkie te lata określały dobre imię i potencjał artystyczny i kulturotwórczy najważniejszego toruńskiego ośrodka promocji sztuki współczesnej.

Samorząd miejski Torunia jest jedną z czterech stron – obok Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu” – które uczestniczyły w powoływaniu instytucji jubilatki. Kamień węgielny pod przyszłe Centrum został wmurowany 27 października 2006 r. Budowa obiektu zakończyła się w grudniu 2007 r., a udostępniony dla publiczności został dokładnie 14 czerwca 2008 r. W ten sposób zrealizowano w Toruniu pierwszy budynek wypełniający założenia ministerialnego programu „Znaki Czasu”. Toruńskie CSW jest pierwszym, całkowicie od podstaw wybudowanym w Polsce po 1939 r. obiektem poświęconym sztuce współczesnej.

Przez wszystkie te lata CSW zyskało w Polsce i poza jej granicami znaczącą rozpoznawalność. Podczas jubileuszowej uroczystości Prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował wszystkich drobnych, znaczących i wielkich inicjatyw, które razem współtworzą od 15 lat dopełniający się układ wystaw, festiwali, projektów, konferencji i gromadzenia kolekcji sztuki, z których słynie toruńskie Centrum. Włodarz miasta wręczył listy gratulacyjne dla dyrektora i wyróżniających się pracowników Centrum.

Wicedyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Jarosław Denisiuk odczytał list Wiceremiera Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego, z kolei Ewa Ayton, Wicedyrektor British Council ds. Kultury i Sztuki - list Ann Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. O swojej twórczości opowiedział Anthony Cragg.

Z okazji XV-lecia CSW postanowiło pochwalić się dorobkiem ponad 200 wystaw, które dotychczas zorganizowało. I tak narodziła się idea wystawy pt. "Centrum żywe". Znalazły się na niej ekspozycje o najwyższej jakości artystycznej, ważne merytorycznie, ale także te, które spotkały się z dobrym przyjęciem publiczności i mediów. "Centrum żywe" jest więc wystawą wystaw – dwudziestu ważnych ekspozycji, prezentujących wybitnych twórców i ważkie tematy. Przygotowanych przez różnych kuratorów i zespół pracowników CSW.

Natomiast ekspozycja „Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze" gromadzi wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie – od lat 70. do najnowszych, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Wystawie towarzyszy przegląd filmów o jego twórczości, rozbudowany program edukacyjny i warsztatowy. Wydany został obszerny katalog-monografia Tony’ego Cragga, gromadzący teksty autorów polskich, brytyjskich i niemieckich. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.