15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu" | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

15 lat toruńskiego CSW "Znaki Czasu"

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

Z okazji jubileuszu 15-lecia Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu 26 maja 2023 r. otwarto wystawę jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie, Tony'ego Cragga, a także wystawę prac z kolekcji CSW pt. "Centrum żywe".

Prezydent Michał Zaleski skierował słowa uznania i życzenia z okazji jubileuszu 15-lecia do dyrektora Krzysztofa Stanisławskiego oraz pracowników CSW "Znaki Czasu" oraz wszystkich osób, które przez wszystkie te lata określały dobre imię i potencjał artystyczny i kulturotwórczy najważniejszego toruńskiego ośrodka promocji sztuki współczesnej.

Samorząd miejski Torunia jest jedną z czterech stron – obok Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Pięknych „Znaki Czasu” – które uczestniczyły w powoływaniu instytucji jubilatki. Kamień węgielny pod przyszłe Centrum został wmurowany 27 października 2006 r. Budowa obiektu zakończyła się w grudniu 2007 r., a udostępniony dla publiczności został dokładnie 14 czerwca 2008 r. W ten sposób zrealizowano w Toruniu pierwszy budynek wypełniający założenia ministerialnego programu „Znaki Czasu”. Toruńskie CSW jest pierwszym, całkowicie od podstaw wybudowanym w Polsce po 1939 r. obiektem poświęconym sztuce współczesnej.

Przez wszystkie te lata CSW zyskało w Polsce i poza jej granicami znaczącą rozpoznawalność. Podczas jubileuszowej uroczystości Prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował wszystkich drobnych, znaczących i wielkich inicjatyw, które razem współtworzą od 15 lat dopełniający się układ wystaw, festiwali, projektów, konferencji i gromadzenia kolekcji sztuki, z których słynie toruńskie Centrum. Włodarz miasta wręczył listy gratulacyjne dla dyrektora i wyróżniających się pracowników Centrum.

Wicedyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Jarosław Denisiuk odczytał list Wiceremiera Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego, z kolei Ewa Ayton, Wicedyrektor British Council ds. Kultury i Sztuki - list Ann Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. O swojej twórczości opowiedział Anthony Cragg.

Z okazji XV-lecia CSW postanowiło pochwalić się dorobkiem ponad 200 wystaw, które dotychczas zorganizowało. I tak narodziła się idea wystawy pt. "Centrum żywe". Znalazły się na niej ekspozycje o najwyższej jakości artystycznej, ważne merytorycznie, ale także te, które spotkały się z dobrym przyjęciem publiczności i mediów. "Centrum żywe" jest więc wystawą wystaw – dwudziestu ważnych ekspozycji, prezentujących wybitnych twórców i ważkie tematy. Przygotowanych przez różnych kuratorów i zespół pracowników CSW.

Natomiast ekspozycja „Tony Cragg. Rzeźby i prace na papierze" gromadzi wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy na świecie – od lat 70. do najnowszych, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Wystawie towarzyszy przegląd filmów o jego twórczości, rozbudowany program edukacyjny i warsztatowy. Wydany został obszerny katalog-monografia Tony’ego Cragga, gromadzący teksty autorów polskich, brytyjskich i niemieckich. 

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków
  Miasto
  Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Od 17 do 19 maja 2024 roku odbędzie się międzynarodowe wydarzenie sportowe nornic walking pod nazwą Festiwal UltraWR 2024.
 • 19 maja 2024 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się wyścigi rowerowe dla dzieci.
 • Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...