www.torun.pl

Znamy Obiekt Roku

Miasto
Data publikacji: 01 października 2013
Autor: Paweł Piotrowicz

Budynek wielorodzinny przy ul. Podgórnej 68A-72A oraz Centrum Plaza nagrodzono tytułem Obiekt Roku edycji 2011-2012. Jurorzy przyznali także pięć wyróżnień.

Znamy już wyniki aktualnej edycji konkursu Obiekt Roku. Na ogłoszony w sierpniu konkurs wpłynęło 18 zgłoszeń, spośród których jury tytułem Obiekt Roku nagrodziło Centrum Handlowo-Rozrywkowe Toruń Plaza przy ul. Broniewskiego 90 oraz budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Podgórnej 68A-72A.

Sędziowie, w uzasadnieniu werdyktu napisali, że w Centrum Plaza na uznanie zasługują wszystkie walory obiektu, a w szczególności jego formę architektoniczna, na którą składają wartości użytkowe budynku, oryginalność całości, jakość detalu, kolorystyka oraz sposobu urządzenia terenu - w tym układu dojść i dojazdów wraz z urządzeniami parkingowymi, zieleni i małej architektury. „Budynek Centrum Plaza pełni funkcję symbolicznej bramy miasta, znakomicie wywiązując się z niej oryginalną i charakterystyczną elewacją zewnętrzną” uznało jury.

Budynki nagrodzone tytułem Obiekt Roku

Z kolei budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Podgórnej 68A-72A jurorzy docenili przede wszystkim za jego formę architektoniczną, uzyskaną za pomocą tradycyjnych, szlachetnych materiałów. Obiekt stanął na tyłach starej zabudowy ulicy Podgórnej, perfekcyjnie wpisując się w przeznaczoną mu stosunkowo niewielką działkę pomiędzy innym budynkiem wielorodzinnym, do którego nawiązuje linią zabudowy, a kościołem Parafii Matki Bożej Zwycięskiej, wpisanym wraz z nieruchomością do rejestru zabytków. Wraz ze swoim skrzydłem bocznym, przypominającym niewielką, utrzymaną w stosownych proporcach oficynę, nagrodzony budynek stanowi dla niego odpowiednią oprawę.

Komisja konkursowa przyznała ponadto pięć wyróżnień. Otrzymały je:

 • Zespół budynków wielorodzinnych z lokalami handlowymi i usługowymi przy ul. Broniewskiego 2A, 6, 8 oraz Fałata 11 – 13, 17, 17A, 19,
 • Centrum Dialogu wzniesione przez Diecezję Toruńską w kompleksie zabudowań Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. księdza S. Frelichowskiego 1,
 • Ogród Zimowy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej 8.

Wyróżnieniami nagrodzono też:

 • przebudowę i adaptację pomieszczeń II pietra ratusza staromiejskiego,
 • przebudowę kamienicy czynszowej do potrzeb muzealnych oraz połączenie z sąsiednim budynkiem w jeden kompleks - ul. Franciszkańska 9.

>>> Przeczytaj uzasadnienie werdyktu jury


Najczęściej czytane aktualności

 • Strajk nauczycieli w Toruniu
  Miasto
  24 kwietnia do strajku nie przystąpiło 9 przedszkoli i dwie szkoły oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Kultura, Miasto
  W Dworze Artusa miała miejsce inauguracja XIX Festiwalu Nauki i Sztuki. Uświetnił ją koncert pt. „Język muzyki filmowej”.
 • Miasto
  „Pomagamy” to toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń na lata 2019-2023. O jego realizacji zdecydowała Rada Miasta podczas 6. sesji w dniu 11 kwietnia 2019 roku.
 • Miasto, Sport
  Podsumowanie 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters odbędzie się w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku o godzinie 17:00 w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży.
 • Biznes, Miasto
  Dlaczego warto pokazywać toruńską starówkę z innej perspektywy? Jak pogodzić cele biznesowe i wymagania konserwatora zabytków? Czym przyciągać gości do swojego hotelu? O tym, w kolejnym odcinku cyklu filmowego „Tak się robi biznes na starówce!”rozmawialiśmy z Michałem Durmowiczem, właścicielem hotelu Nicolaus.
 • Od 2 maja 2019 roku Urząd Pocztowy na lewobrzeżu będzie działał w nowej lokalizacji – przy ul. Łódzkiej 35.
 • Trwa realizacja programu „Poznaj naszą firmę" organizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu. W środę 24 kwietnia 2019 r. uczniowie z klasy o profilu technik technologii żywności z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO odwiedzili zakład firmy Marwit w gminie Zławieś Wielka. Program „Poznaj naszą firmę” ma na celu promocję...
 • Już w niedzielę 28 kwietnia 2019 roku wystartuje ósma edycja biegu „Run Toruń – Zwiedzaj ze zdrowiem”.
 • W weekend 27-28 kwietnia 2019 roku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zaprasza do udziału w pikniku popularnonaukowym "Miasto komunikacji - komunikacja miasta".
 • 27 kwietnia 2019 roku w godz. od 4:30 do 13:05 wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku od placu NOT do pętli Elana.
 • W dniach 29 kwietnia, 2 i 4 maja 2019 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Superbohaterowie to nowy cykl kreatywnych spotkań dla dzieci, podczas których najmłodsi mogą spotkać znane i inspirujące osoby, a także poznać świat kultury i sztuki z zupełnie innej strony! W sobotę, 27 kwietnia, odbędą się drugie, bezpłatne warsztaty taneczne z Agnieszką Zaleśną.
 • Nowa podbudowa i nawierzchnia, sygnalizacja świetlna, droga rowerowa oraz zieleń – tak będzie wyglądać po remoncie ul. Żółkiewskiego. Toruńscy drogowcy ogłosili przetarg na realizację tego zadania. Wszystkie zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 8 maja br.