Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2019

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu zorganizowało Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w uroczystościach, które odbyły się 22 czerwca 2019 r. w naszym mieście, wzięli najważniejsi delegaci kraju i regionu, a także przedstawiciele samorządu.

Kurkowe Bractwa Strzeleckie swoją historią i tradycją sięgają już czasów dojrzałego średniowiecza. Mająca swój początek w zachodniej Europie samoorganizacja mieszkańców ufortyfikowanych miast dotarła setki lat temu także na nasze ówczesne tereny. Dokładnie w 1352 roku, a zatem 667 lat temu zostało założone Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu. Do 1445 roku miało ono swoje dwie reprezentacje, z uwagi na podział Torunia na Stare i Nowe Miasto. Mimo licznych, trudnych do pokonania zawirowań historycznych, pozostało na swojej warcie do dnia dzisiejszego.

- Tak naprawdę nie powinienem się zwracać do Państwa, lecz do swoich braci i sióstr, ponieważ z woli Bractwa już od kilkunastu lat jestem honorowym jego członkiem i także bratem - rozpoczął prezydent Torunia Michał Zaleski. – W ostatnim czasie obchodzimy wiele uroczystości związanych z naszym miastem. Data 24 czerwca jest rocznicą poświęconą patronowi Torunia – św. Janowi Chrzcicielowi. Od tego dnia właśnie zaczynamy serię upamiętniającą wszystkie najważniejsze wydarzenia z naszym miastem w tle, aż do grudnia, kiedy obchodzimy rocznicę założenia Miasta Torunia.

Główną ideą, która przyświecała powstałym Kurkowym Bractwom, było hasło: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”. Jak słusznie zauważył prezydent, wspominana Ojczyzna mogła zaistnieć dopiero w 1445 roku, kiedy odzyskano polskie ziemie i można było w końcu zjednoczyć wszystkie Bractwa.

- To nie jest zgromadzenie wzajemnej adoracji, ani tym bardziej cykliczne spotkania myśliwych, jak niektórzy mylnie sądzą. To są ludzie, którzy od wieków chcieli ćwiczyć wspomniane wcześniej oko i dłonie w Ojczyzny obronie – kontynuował prezydent. – W Toruniu dla Kurkowych Bractw Strzeleckich przyszedł ten bardzo strategiczny moment istnienia, datowany na 1629 rok, podczas pierwszego najazdu Szwedów. Historycznie udowodnionym jest, że właśnie wtedy miejskie mury zostały obronione przez Kurkowe Bractwo i aż do 1703 roku kontynuowało swoją obronną pracę przed napierającymi Szwedami. Mimo wysokiej skuteczności, w wyniku działań najeźdźczych Stary Toruń spłonął, taki bywa niestety ciężki koszt wojny. W czasach zaborów natomiast, Kurkowe Bractwo Strzeleckie działało nadal, mimo zaborczych represji i obostrzeń ze strony Prusów. Musieliśmy ponownie czekać aż do 1920 roku, żeby Toruń mógł pełnoprawnie wejść w skład niepodległych ziem Rzeczypospolitej Polskiej, a Bractwo osiągnęło szczyt swojego rozkwitu.

Lata od 1920 do 1939 to czas pełni rozwoju dla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w naszym mieście. Oprócz swoich statutowych aktywności, Bractwo prowadziło szeroko zakrojoną działalność społeczną i charytatywną. Ponadto, dla mieszczan otworzono i prowadzono strzelnicę, gdzie uczono m.in. posługiwania się bronią w razie konieczności jej użycia w niespokojnych czasach. Po wojnie niektóre bractwa i ich bogactwa zaginęły. Wielkiej wartości skarby i spuścizna zniknęły bezpowrotnie, bez żadnej wieści.

- W końcu, 21 lipca 1999 roku, nastąpiła ponowna reaktywacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w naszym mieście. Oczywiście nie miało ono sposobności dojść już do takiej potęgi, jak za czasów 20-lecia międzywojennego, jednakże nadal z nami jest, działa i ma się świetnie. Dziękuję wszystkim braciom i siostrom za pracę i aktywność na rzecz Bractwa i Miasta Torunia. Życzę Wam kolejnych lat pomyślności i rozwoju – zakończył Michał Zaleski, co spotkało się z głośnym wiwatem zebranych na uroczystym bankiecie.    

W niedzielę, zgodnie z wieloletnią tradycją, oprócz wielu wydarzeń strzeleckich towarzyszących zjazdowi, na Rynku Staromiejskim zostanie wyłoniony nowy Król Kurkowy oraz Pierwsza Dama Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Obchody rozpocznie o godzinie 14:00 uroczysta Msza Św. w Intencji Zjednoczenia Bractwa, która odbędzie się w Kościele Garnizonowym przy pl. św. Katarzyny.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.