Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2019

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu zorganizowało Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w uroczystościach, które odbyły się 22 czerwca 2019 r. w naszym mieście, wzięli najważniejsi delegaci kraju i regionu, a także przedstawiciele samorządu.

Kurkowe Bractwa Strzeleckie swoją historią i tradycją sięgają już czasów dojrzałego średniowiecza. Mająca swój początek w zachodniej Europie samoorganizacja mieszkańców ufortyfikowanych miast dotarła setki lat temu także na nasze ówczesne tereny. Dokładnie w 1352 roku, a zatem 667 lat temu zostało założone Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu. Do 1445 roku miało ono swoje dwie reprezentacje, z uwagi na podział Torunia na Stare i Nowe Miasto. Mimo licznych, trudnych do pokonania zawirowań historycznych, pozostało na swojej warcie do dnia dzisiejszego.

- Tak naprawdę nie powinienem się zwracać do Państwa, lecz do swoich braci i sióstr, ponieważ z woli Bractwa już od kilkunastu lat jestem honorowym jego członkiem i także bratem - rozpoczął prezydent Torunia Michał Zaleski. – W ostatnim czasie obchodzimy wiele uroczystości związanych z naszym miastem. Data 24 czerwca jest rocznicą poświęconą patronowi Torunia – św. Janowi Chrzcicielowi. Od tego dnia właśnie zaczynamy serię upamiętniającą wszystkie najważniejsze wydarzenia z naszym miastem w tle, aż do grudnia, kiedy obchodzimy rocznicę założenia Miasta Torunia.

Główną ideą, która przyświecała powstałym Kurkowym Bractwom, było hasło: „Ćwicz oko i dłonie w Ojczyzny obronie”. Jak słusznie zauważył prezydent, wspominana Ojczyzna mogła zaistnieć dopiero w 1445 roku, kiedy odzyskano polskie ziemie i można było w końcu zjednoczyć wszystkie Bractwa.

- To nie jest zgromadzenie wzajemnej adoracji, ani tym bardziej cykliczne spotkania myśliwych, jak niektórzy mylnie sądzą. To są ludzie, którzy od wieków chcieli ćwiczyć wspomniane wcześniej oko i dłonie w Ojczyzny obronie – kontynuował prezydent. – W Toruniu dla Kurkowych Bractw Strzeleckich przyszedł ten bardzo strategiczny moment istnienia, datowany na 1629 rok, podczas pierwszego najazdu Szwedów. Historycznie udowodnionym jest, że właśnie wtedy miejskie mury zostały obronione przez Kurkowe Bractwo i aż do 1703 roku kontynuowało swoją obronną pracę przed napierającymi Szwedami. Mimo wysokiej skuteczności, w wyniku działań najeźdźczych Stary Toruń spłonął, taki bywa niestety ciężki koszt wojny. W czasach zaborów natomiast, Kurkowe Bractwo Strzeleckie działało nadal, mimo zaborczych represji i obostrzeń ze strony Prusów. Musieliśmy ponownie czekać aż do 1920 roku, żeby Toruń mógł pełnoprawnie wejść w skład niepodległych ziem Rzeczypospolitej Polskiej, a Bractwo osiągnęło szczyt swojego rozkwitu.

Lata od 1920 do 1939 to czas pełni rozwoju dla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w naszym mieście. Oprócz swoich statutowych aktywności, Bractwo prowadziło szeroko zakrojoną działalność społeczną i charytatywną. Ponadto, dla mieszczan otworzono i prowadzono strzelnicę, gdzie uczono m.in. posługiwania się bronią w razie konieczności jej użycia w niespokojnych czasach. Po wojnie niektóre bractwa i ich bogactwa zaginęły. Wielkiej wartości skarby i spuścizna zniknęły bezpowrotnie, bez żadnej wieści.

- W końcu, 21 lipca 1999 roku, nastąpiła ponowna reaktywacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w naszym mieście. Oczywiście nie miało ono sposobności dojść już do takiej potęgi, jak za czasów 20-lecia międzywojennego, jednakże nadal z nami jest, działa i ma się świetnie. Dziękuję wszystkim braciom i siostrom za pracę i aktywność na rzecz Bractwa i Miasta Torunia. Życzę Wam kolejnych lat pomyślności i rozwoju – zakończył Michał Zaleski, co spotkało się z głośnym wiwatem zebranych na uroczystym bankiecie.    

W niedzielę, zgodnie z wieloletnią tradycją, oprócz wielu wydarzeń strzeleckich towarzyszących zjazdowi, na Rynku Staromiejskim zostanie wyłoniony nowy Król Kurkowy oraz Pierwsza Dama Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Obchody rozpocznie o godzinie 14:00 uroczysta Msza Św. w Intencji Zjednoczenia Bractwa, która odbędzie się w Kościele Garnizonowym przy pl. św. Katarzyny.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.