Zakup ciepła – rekompensata lub dodatek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zakup ciepła – rekompensata lub dodatek

Eko, Miasto
Data publikacji: 30 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: latarnie na Rynku Staromiejskim spowite mgłą

Zgodnie z ustawą z 15 września 2022 r. niektóre podmioty, jak żłobki, instytucje kultury, jednostki oświaty, będą mogły ubiegać się o zakupu ciepła systemowego za tzw. cenę średnią z rekompensatą lub o dodatki na ten cel.

20 września 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022, poz. 1967), która wprowadza możliwość:
1. zakupu ciepła systemowego (z sieci) za tzw. cenę średnią z rekompensatą, przez m.in. podmioty wskazane w art. 4 ust. 2-4 (np. TTBS, zoz-y, żłobki, instytucje kultury, jednostki pomocy społecznej, jednostki oświaty, itd.)

W tym celu odbiorca ciepła systemowego musi złożyć sprzedawcy ciepła  oświadczenie (o którym mowa art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1  w/w ustawy) o spełnieniu warunków pozwalających na stosowanie wobec tych podmiotów ceny średniej
z rekompensatą. Wzór oświadczenia określono w Załączniku nr 2 do Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 1975);

2. ubiegania się o dodatki dla podmiotów wrażliwych (np. zoz-y, żłobki, instytucje kultury, jednostki pomocy społecznej, jednostki oświaty, itd.), dla budynków:

  • niepodłączonych do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
  • opalanych węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego, peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy, gazem skroplonym LPG oraz olejem opałowym,
  • których główne źródło ogrzewania zostało zgłoszone - w terminie do 11 sierpnia 2022 r. - do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wysokość dodatku wynosi 40% wzrostu kosztów ogrzewania na sezon, wyliczonego dynamicznie, czyli na podstawie średniej ceny i ilości zużytego paliwa z wybranych dwóch lat, z trzech ostatnich lat, potwierdzonych dokumentem sprzedaży (fakturami). Wzór wyliczenia wysokości dodatku określono w art. 26 ust. 5 w/w ustawy.

Wnioski należy składać do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia, ul. Legionów 220 (istnieje także możliwość zgłoszenia wniosku w wersji elektronicznej) -  do 30 listopada 2022 r. Wypłata środków następuje w terminie miesiąca od daty zgłoszenia. Wzór wniosku został określony w Załączniku do Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 20 września 2022 r. (Dziennik Urzędowy z 2022 r., poz. 1976).

Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.