Zakończenie hanzeatyckiego Święta Miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zakończenie hanzeatyckiego Święta Miasta

Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy parady na zakończenie zjazdu Hanzy w strojach średniowiecznych

Przekazaniem flagi Związku Miast Nowej Hanzy oraz intronizacją Króla Kurkowego zakończyło się podwójne świętowanie – 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy i Święta Miasta.

25 czerwca 2023 r., czyli ostatni dzień Święta Miasta i zjazdu hanzeatyckiego, rozpoczął się mszą św. ekumeniczną w intencji Hanzy, odprawioną w katedrze śś. Janów.

Oficjalną uroczystość zakończenia zjazdu poprzedziła barwna i radosna parada, która przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej przeszła z Rynku Nowomiejskiego na Rynek Staromiejski. Reprezentacjom miast Nowej Hanzy towarzyszyły też poczty sztandarowe i przedstawiciele Bractw Kurkowych, którzy tego dnia przeżywali tradycyjną intronizację Króla Kurkowego.

Ostatnim elementem zjazdu było przekazanie flagi Związku Miast Nowej Hanzy organizatorowi przyszłorocznej edycji wydarzenia, czyli Gdańskowi. Flagę na ręce wiceprezydenta Gdańska, Moniki Chabior, wręczyli prezydent Michał Zaleski oraz przewodniczący Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy, Jan Lindenau.

- Bardzo dziękuję 800 przedstawicielkom i przedstawicielom 73 miast hanzeatyckich za to, że tu w Toruniu spotkaliście się, aby powiedzieć trzy bardzo ważne rzeczy: najważniejszy w Europie jest pokój, do którego można dojść tylko i wyłącznie współpracą i porozumieniem. Dziękuję za wszystko, co piękne i ważne przywieźliście do Torunia i co tutaj zostawiaciemówił prezydent Michał Zaleski. - Toruń z żalem żegna flagę naszego związku hanzeatyckiego, ale z dumą przyjmuje to, że za rok spotykamy się w Gdańsku – dodał prezydent.

43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy podsumował Jan Lindenau, burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku. - Gratuluję zorganizowania fantastycznego zjazdu, który wiele hanzeatek i wielu hanzeatów przez długie lato będzie miało w pamięci. Chcemy żyć, pracować razem, chcemy tworzyć pokojową Europę, nie pozwolimy jej zniszczyć pojedynczym osobommówił Jan Lindenau, dziękując Toruniowi za organizację wydarzenia.

Na zjazd w 2024 roku zaprosiła zebranych Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska. - Za rok spotkamy się w Gdańsku, mieście wolności, równości, solidarności, miejscu, które nad życie kocha demokrację. Bardzo się cieszę, że będziecie gośćmi tego wydarzenia i stworzycie je razem z namizwróciła się do uczestników Monika Chabior, podkreślając, że Toruń tegoroczną organizacją podniósł wysoko poprzeczkę.

Po przekazaniu flagi, na Rynku Staromiejskim odbyła się tradycyjna uroczystość intronizacji Króla Kurkowego. W roku 2023 został nim Józef Jarosz. Nowy król, po odebraniu insygniów, musiał również dopełnić brackiego rytuału i jednym łykiem wypić zacny kufel brackiego napoju. Pierwszym Rycerzem zaś został Kazimierz Cieszkowki, który zajął drugie miejsce w konkursie strzeleckim. Podczas uroczystości wybrana została także Pierwsza Dama Bractwa, którą w roku 2023 została Daria Zielińska. Tytuł Drugiej Damy przypadł Agnieszce Wyrwas, a Trzeciej – Joannie Jamroży. Wyróżnienia odebrali także zwycięzcy zawodów strzeleckich.

- Oddanie swojemu miastu, wolę współpracy i współdziałania ze sobą, unikania konfliktów, szukania dróg pokojowych rozwiązań oraz wielką pracowitość – to cechy, które są znaczące w naszym Bractwie Kurkowym w naszym mieście od setek laty – wymienił prezydent Michał Zaleski, który wręczał insygnia nowo wybranym królowi i damie.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie istniało w Toruniu już w średniowieczu. Jak w całej Europie, celem tej organizacji było podnoszenie sprawności strzeleckiej mieszczan na potrzeby obronności miasta czy kraju. Przez stulecia zmieniały się formy i prawne ramy bractwa, jednak zasadniczy, kulturalno-sportowy cel jego działania, pozostawał ten sam. Współczesne Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu, reaktywowane w 1999 r., nawiązuje bezpośrednio do bractwa przedwojennego. Zajmuje się kultywowaniem tradycji patriotycznych, popularyzacją historii i sportu strzeleckiego. Jest także ozdobą wielu miejskich uroczystości.

Dodatkową atrakcją popołudnia był pokaz zabytkowych aut - Classic-Gala Poland-Toruń 2023. W ramach Concours d'Elegance wyróżniano samochody w różnych kategoriach, takich jak stan, oryginalność czy piękno pojazdu oraz ubiór załogi dostosowany do epoki. Samochody można było oglądać wzdłuż ulicy Chełmińskiej.

Święto Miasta w 2023 roku zamyka koncert Lata z Radiem na Błoniach Nadwiślańskich. Gwiazdami wieczoru będą Małgorzata Ostrowska i zespół Myslovitz.

Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Wojtek Szabelski


Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.