Zakończenie hanzeatyckiego Święta Miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zakończenie hanzeatyckiego Święta Miasta

Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy parady na zakończenie zjazdu Hanzy w strojach średniowiecznych

Przekazaniem flagi Związku Miast Nowej Hanzy oraz intronizacją Króla Kurkowego zakończyło się podwójne świętowanie – 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy i Święta Miasta.

25 czerwca 2023 r., czyli ostatni dzień Święta Miasta i zjazdu hanzeatyckiego, rozpoczął się mszą św. ekumeniczną w intencji Hanzy, odprawioną w katedrze śś. Janów.

Oficjalną uroczystość zakończenia zjazdu poprzedziła barwna i radosna parada, która przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej przeszła z Rynku Nowomiejskiego na Rynek Staromiejski. Reprezentacjom miast Nowej Hanzy towarzyszyły też poczty sztandarowe i przedstawiciele Bractw Kurkowych, którzy tego dnia przeżywali tradycyjną intronizację Króla Kurkowego.

Ostatnim elementem zjazdu było przekazanie flagi Związku Miast Nowej Hanzy organizatorowi przyszłorocznej edycji wydarzenia, czyli Gdańskowi. Flagę na ręce wiceprezydenta Gdańska, Moniki Chabior, wręczyli prezydent Michał Zaleski oraz przewodniczący Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy, Jan Lindenau.

- Bardzo dziękuję 800 przedstawicielkom i przedstawicielom 73 miast hanzeatyckich za to, że tu w Toruniu spotkaliście się, aby powiedzieć trzy bardzo ważne rzeczy: najważniejszy w Europie jest pokój, do którego można dojść tylko i wyłącznie współpracą i porozumieniem. Dziękuję za wszystko, co piękne i ważne przywieźliście do Torunia i co tutaj zostawiaciemówił prezydent Michał Zaleski. - Toruń z żalem żegna flagę naszego związku hanzeatyckiego, ale z dumą przyjmuje to, że za rok spotykamy się w Gdańsku – dodał prezydent.

43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy podsumował Jan Lindenau, burmistrz Lubeki i przewodniczący Związku. - Gratuluję zorganizowania fantastycznego zjazdu, który wiele hanzeatek i wielu hanzeatów przez długie lato będzie miało w pamięci. Chcemy żyć, pracować razem, chcemy tworzyć pokojową Europę, nie pozwolimy jej zniszczyć pojedynczym osobommówił Jan Lindenau, dziękując Toruniowi za organizację wydarzenia.

Na zjazd w 2024 roku zaprosiła zebranych Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska. - Za rok spotkamy się w Gdańsku, mieście wolności, równości, solidarności, miejscu, które nad życie kocha demokrację. Bardzo się cieszę, że będziecie gośćmi tego wydarzenia i stworzycie je razem z namizwróciła się do uczestników Monika Chabior, podkreślając, że Toruń tegoroczną organizacją podniósł wysoko poprzeczkę.

Po przekazaniu flagi, na Rynku Staromiejskim odbyła się tradycyjna uroczystość intronizacji Króla Kurkowego. W roku 2023 został nim Józef Jarosz. Nowy król, po odebraniu insygniów, musiał również dopełnić brackiego rytuału i jednym łykiem wypić zacny kufel brackiego napoju. Pierwszym Rycerzem zaś został Kazimierz Cieszkowki, który zajął drugie miejsce w konkursie strzeleckim. Podczas uroczystości wybrana została także Pierwsza Dama Bractwa, którą w roku 2023 została Daria Zielińska. Tytuł Drugiej Damy przypadł Agnieszce Wyrwas, a Trzeciej – Joannie Jamroży. Wyróżnienia odebrali także zwycięzcy zawodów strzeleckich.

- Oddanie swojemu miastu, wolę współpracy i współdziałania ze sobą, unikania konfliktów, szukania dróg pokojowych rozwiązań oraz wielką pracowitość – to cechy, które są znaczące w naszym Bractwie Kurkowym w naszym mieście od setek laty – wymienił prezydent Michał Zaleski, który wręczał insygnia nowo wybranym królowi i damie.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie istniało w Toruniu już w średniowieczu. Jak w całej Europie, celem tej organizacji było podnoszenie sprawności strzeleckiej mieszczan na potrzeby obronności miasta czy kraju. Przez stulecia zmieniały się formy i prawne ramy bractwa, jednak zasadniczy, kulturalno-sportowy cel jego działania, pozostawał ten sam. Współczesne Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu, reaktywowane w 1999 r., nawiązuje bezpośrednio do bractwa przedwojennego. Zajmuje się kultywowaniem tradycji patriotycznych, popularyzacją historii i sportu strzeleckiego. Jest także ozdobą wielu miejskich uroczystości.

Dodatkową atrakcją popołudnia był pokaz zabytkowych aut - Classic-Gala Poland-Toruń 2023. W ramach Concours d'Elegance wyróżniano samochody w różnych kategoriach, takich jak stan, oryginalność czy piękno pojazdu oraz ubiór załogi dostosowany do epoki. Samochody można było oglądać wzdłuż ulicy Chełmińskiej.

Święto Miasta w 2023 roku zamyka koncert Lata z Radiem na Błoniach Nadwiślańskich. Gwiazdami wieczoru będą Małgorzata Ostrowska i zespół Myslovitz.

Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Wojtek Szabelski


Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Miasto
    W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Miasto, Sport
    Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...
  • Trzy firmy z Torunia znalazły się w gronie najlepszych pracodawców w kraju. Dziennikarze magazynu „Forbes” wspólnie z analitykami firmy Statista opublikowali wyniki czwartej edycji rankingu „Poland’s Best Employers 2024”.
  • W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Sezon roweru miejskiego rozpoczął się w tym roku 1 marca. Od tego czasu odnotowaliśmy prawie 21 tysięcy wypożyczeń. W systemie zarejestrowali się nowi użytkownicy, a najbardziej obleganą stacją jest ta zlokalizowana na placu Rapackiego.
  • Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.