Zagłosuj na most Piłsudskiego! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zagłosuj na most Piłsudskiego!

Miasto, MZK
Data publikacji: 18 maja 2022
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Toruński most drogowy walczy o nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Budowlanym „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” Głosowanie trwa do 20 maja 2022 r.

Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu. To w ostatnim czasie jedna z większych inwestycji realizowana w naszym mieście. Do 2013 roku był to jedyny funkcjonujący most drogowy w grodzie Kopernika. Po zbudowaniu drugiego obiektu drogowego w mieście-mostu łukowego E. Zawackiej- możliwe stało się przeprowadzenie rozbudowy ponad 100-letniego mostu Piłsudskiego.

W ramach inwestycji wykonano poszerzenie wsporników chodnikowych, na których znajdą się ciągi piesze i rowerowe z 2 do 4,2 m, co pozwoliło na rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego na przeprawie, z każdej strony mostu. Wykonawca naprawił także istniejącą płytę pomostu. Obiekt zyskał nowe wyposażenie: kapy chodnikowe, nawierzchnię jezdni i chodników, odwodnienie, oświetlenie, iluminację i bariery drogowe.

W ramach zadania wyczyszczono i naprawiono oblicowania kamienne przyczółków mostu i filarów, przebudowano sieci zlokalizowane na obiekcie i infrastrukturę techniczną kolidującą z inwestycją. Całą konstrukcję stalową zabezpieczono antykorozyjnie. Wybudowano trzy punkty widokowe, wykonano zejście na Kępę Bazarową i nowe zejście na Bulwar Filadelfijski wyposażone w windy dostosowane dla rowerzystów i osób o ograniczonej możliwości poruszania się .

Do rozbudowy mostu użyto:

 • 1500 m3 betonu
 • 630 ton stali konstrukcyjnej i zbrojenia
 • 8100 m2 asfaltu lanego
 • 7200 m2 paneli kompozytowych
 • 70 000 m2 zabezpieczenia antykorozyjnego

Przy rozbudowie historycznego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego zastosowano nowoczesne rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe. Należy do nich m.in. asfalt lany. W sumie na moście ułożono goponad 4 tys. m2. Na budowę był dostarczany w termosach z wytwórni w Toruniu, miał ponad 200 st. C. Został ułożony bezszwowo, czyli od krawężnika do krawężnika, przy pomocy specjalnego rozściełacza, który się poruszał po przygotowanych wcześniej prowadnicach ustawionych na krawężnikach.

Zastosowanie asfaltu lanego przy przebudowie mostu oznacza większą trwałość. Zwykły asfalt średnio wytrzymuje 10 lat. Natomiast rozwiązanie zastosowane na moście wytrzyma przynajmniej 20 lat.

Do wspomnianego poszerzenia chodnika z 2 do 4,2 metrów wykonawca zastosował panele kompozytowe. Do ich montażu wykonawca używał 55 tonowego dźwigu. Kompozyty posiadają specjalna powłokę antypoślizgową, która wykonana jest w dwóch kolorach: szarym-przeznaczonym dla pieszych i czerwonym dla rowerzystów. Panele zostały ułożone na wspornikach, które wcześniej zostały przedłużone.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: INTOP Warszawa Sp. z o.o. (Lider Konsorcjum) i EURO-DARMAL Sp. z o.o. z Kamiennej Góry (Partner Konsorcjum).

Całkowita wartość inwestycji to 131 866 879 zł, w tym dofinansowanie z środków rezerwy subwencji ogólnej Budżetu Państwa wynosi 45 791 659 zł, a z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 29 249 138 zł.

Kliknij i zagłosuj na toruński most.

fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.