Zabawą MZK żegna Jelcze i wita elektryki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Zabawą MZK żegna Jelcze i wita elektryki

Miasto, MZK
Data publikacji: 02 czerwca 2022
Autor: Magdalena Kujawa

Jelczem pod prąd – pod takim hasłem 11 czerwca 2022 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu pożegna epokę Jelczy i powita erę autobusów elektrycznych. Torunianie i turyści będą mogli wziąć udział w paradzie autobusów oraz pikniku rodzinnym na Błoniach Nadwiślańskich.

Autobusy marki Jelcz woziły torunian od lat 60. XX w. Od 2008 r. nie są one już produkowane, a zasłużone, ale i wysłużone modele znikają z ulic polskich miast, zastępowane pojazdami nowej generacji. Tak dzieje się również w Toruniu. W miejskim taborze w 2022 r. zostało już ostatnich 8 Jelczy i one również powoli kończą służbę. Część z nich ma trafić jako dar do ogarniętej wojną Ukrainy, do naszego bliźniaczego miasta Łucka. Dwa zostaną w taborze na pamiątkę minionego czasu oraz by w razie potrzeby służyć jako wozy rezerwowe.

Obecnie w Toruniu Jelcze zastępowane są m.in. przez nowoczesne hybrydy (jest ich już w naszym taborze 15), zaś pod koniec maja przyjechało do nas pierwszych sześć pojazdów elektrycznych marki Solaris (kolejne 4 zostaną dostarczone w 2023 r.). I choć pasażerom z pewnością wygodniej podróżuje się autobusami niskopodłogowymi, z klimatyzacją, WiFi, emitującymi znacznie mniej spalin, to wielu ma ogromny sentyment do Jelczy, gdyż kojarzą się z latami ich młodości, a kultowy „ogórek” do dziś zachwyca swoim oryginalnym kształtem.

Impreza Jelczem pod prąd ma zatem przenieść pasażerów z epoki Jelczy do ery elektryków. Stąd nieco przekorna nazwa. Ważnym elementem wydarzenia będzie parada autobusów, na czele której pojedzie słynny „ogórek”, następnie dwa Jelcze z toruńskiego taboru, za nimi zaś podąży hybrydowy MAN i nowiutki elektryczny Solaris. Parada ruszy o godz. 11.00 z pl. 18 Stycznia i przejedzie ulicami miasta, by dowieźć torunian na Błonia Nadwiślańskie na piknik. Wcześniej, o godz. 10.20, z pętli w czterech punktach miasta (Kolankowskiego, Uniwersytet, Wrzosy, Spacerowa) ruszą autobusy, które zatrzymywać się będą na przystankach i zabierać chętnych pasażerów, których dowiozą na pl. 18 Stycznia na paradę. Liczba miejsc ograniczona!

W eskorcie policji wozy wraz z pasażerami przejadą ok. 11.30 na błonia, na teren Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (za przystanią AZS), gdzie uczestnicy powitani zostaną przez orkiestrę dętą Vabank OSP Aleksandrów Kujawski. Następnie, po okolicznościowych przemówieniach, nastąpi wręczenie nagród: za całokształt dokonań Jelczom, zaś za najlepszy debiut elektrykom. Będzie też wystawa dawnego sprzętu, projekcje zdjęć Jelczy, torunianie będą mogli również obejrzeć stare i nowe autobusy i posłuchać ciekawostek na ich temat. Te atrakcje przygotują członkowie Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy są inicjatorami pożegnania Jelczy w Toruniu oraz, wraz z MZK, współorganizatorami wydarzenia.

Na żądnych przygody czekać będzie escape bus. Nie zabraknie również retro zabaw, takich jak gra w kapsle, skakanie w gumę i przez skakankę, rysowanie kredą na asfalcie wielkiego, kolorowego autobusu. Muzycznie gości bawić będą piosenkami w starym stylu Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska i Krzysztof Zaremba. Całość poprowadzi Jacek Pietruski i jego współpracownicy z Teatru Afisz. Zaplanowano też konkursy z nagrodami, projekcje zdjęć Jelczy i wiele innych atrakcji dla całych rodzin. Będzie też okazja do edukacji związanej z bezpieczeństwem na drodze – o ten aspekt zadbają strażnicy miejscy oraz policjanci.

Zabawa na błoniach potrwa do godz. 15.00 W międzyczasie, o godz. 12.00, 13.00 i 14.00 chętni będą mogli wziąć także udział w „ostatnim przeglądzie Jelcza” – czyli kursach Jelczem z błoni do zajezdni autobusowej, połączonych ze zwiedzaniem z autobusu niedostępnych na co dzień miejsc.

Zapraszamy torunian i turystów do udziału w zabawie. Na bieżąco informacje pojawiać się będą w wydarzeniu na Facebooku - kliknij, aby przejść do strony oraz na www.mzk-torun.pl


PROGRAM

Jelczem pod prąd - program

Kliknij w obrazek, aby przejść do szczegółowego programu

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Grafika z Areną Toruń
  Miasto, Sport
  Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.
 • Kładka znajdująca się nad Trasą Prezydenta Raczkiewicza zazieleniła się – wykonane zostały nasadzenia zarówno na samym obiekcie, jak i na terenie przyległym.