Wspomnienie Sybiraków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Wspomnienie Sybiraków

Miasto
Data publikacji: 16 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Poczty sztandarowe pod epitafium Matki Polski Sybiraczki

Przy epitafium Matki Polki Sybiraczki odbyły się 16 września 2022 r. toruńskie obchody Dnia Sybiraka.

Po mszy świętej w kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Koniuchach, koncelebrowanej przez ks. Prałata Stanisława Majewskiego w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 r., uczestnicy uroczystości zgromadzili się przy epitafium Matki Polki Sybiraczki, Zostało ono odsłonięte na murze przy świątyni w 2019 r.

- Wszyscy wiemy, że doświadczenie Sybiru oraz przymusowych i niewolniczych przesiedleń na Wschód jest w licznych polskich rodzinach wciąż traumatyczne i rozległemówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wydawało się, że jest doświadczeniem tragicznej i zamkniętej przeszłości. Teraz jednak na nowo słyszymy choćby o losie tysięcy ukraińskich rodzin i dzieci, które deportowane są wbrew swojej woli z własnej ojczyzny. Ufamy, że to piekło na ziemi w końcu się domknie – także dzięki minionemu heroizmowi polskich matek sybiraczek. Nigdy więcej wojny!

Uroczyste obchody w przeddzień rocznicy 17 września 1939 r. zgromadziły członków toruńskiego oddziału Związku Sybiraków na czele z Janem Myrchą i Józefem Mackiewiczem, prezesami Zarządu Oddziału i Zarządu Koła. Obecni byli poseł Arkadiusz Myrcha, Marta Jatczak - przewodnicząca Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim oraz przedstawiciele samorządu województwa. Miasto reprezentowali prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i radny Michał Rzymyszkiewicz. Oprawę sybirackim uroczystościom nadali żołnierze Garnizonu Toruń oraz społeczność VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru.  

Podczas spotkania przy epitafium Matki Polki Sybiraczki wręczono okolicznościowe odznaczenia członkom związku oraz osobom zasłużonym dla tej organizacji. Wśród wyróżnionych znalazła się dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki Ewa Banaszczuk-Kisiel, współorganizatorka wielu uroczystości sybirackich w naszym mieście.

Fot. Adam ZakrzewskiNajczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.