Walka z zimą trwa [9.2.2021] | www.torun.pl

Walka z zimą trwa [9.2.2021]

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 09 lutego 2021
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu: pługopiaskarka i samochody na zasmieżonych ulicach

Silne opady śniegu spowodowały, że wczoraj na ulice Torunia wyjechało 40 specjalistycznych pojazdów i pracowało 60 osób. Zużyto 500 ton środków uszarstniających. Służby miejskie odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg w naszym mieście podkreślają, że wczorajsze warunki na drogach były wyjątkowo trudne. Od wczesnych godzin rannych próbowano w jak najkrótszym okresie udrożnić przejazdy na wszystkich kategoriach dróg.

Poniedziałkowa śnieżyca utrzymała się przez cały dzień, towarzyszył jej silny mróz i wiatr, wiejący w porywach od 35 do nawet 60 km/h. To znacznie pogarszało warunki na drogach.

- Rozmiary opadów z jakimi mieliśmy wczoraj do czynienia były olbrzymie. Dla zobrazowania sytuacji warto zaznaczyć, że od początku stycznia tego roku zużyliśmy 3500 ton środków uszarstniających, a przez ostatni dzień i noc ponad 500 tonmówi Ireneusz Makowski zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Walkę z zimą Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania rozpoczęło w poniedziałek o godzinie 8 rano.

- Zasadniczym elementem naszej pracy w dzień i w nocy było odpłużanie, bo przy tak intensywnych opadach śniegu sypanie rożnego rodzaju środków nie zawsze jest skuteczne. W sumie wyjechało 40 jednostek sprzętowych, z tego 16 pługów, 19 ciągników i 5 koparek z pługami. W akcji brało udział 60 pracowników. W nocy odśnieżaliśmy również chodniki.  Trzeba mieć świadomość, że przy tak intensywnym opadzie śniegu, padającym cały dzień i całą noc, bardzo trudno jest służbom doprowadzić do tego, aby drogi były czarne - mówi Piotr Rozwadowski prezes MPO.

Używanie soli przy tak niskich temperaturach niewiele daje. Dlatego wczoraj na toruńskich ulicach sypano czarci rosół. Jest to środek, który działa w temperaturach poniżej 0 ⁰C i nie zamarza. Czarci rosół  to mieszanka chlorku wapnia, soli i pisku. Ulice wciąż są doczyszczane, zakończenie prac planowane jest dziś (9.02.) w godzinach popołudniowych.

Z atakiem zimy musiała się zmierzyć także komunikacja miejska. Zarówno w poniedziałek 8 lutego, jak i we wtorek 9 lutego wszystkie autobusy i tramwaje wyjechały na trasy.

- Ruch drogowy nadal jest spowolniony, więc odnotowujemy pewne, na szczęście niewielkie, spóźnienia. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to uciążliwe, ale priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo pasażerów. Autobusy i tramwaje dostosowują prędkość do panujących warunków drogowychmówi prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Dochowujemy najwyższych starań, by zminimalizować niedogodności. Nasze autobusy przechodzą w nocy przeglądy i są przygotowywane do wyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem we wczesnych godzinach porannych tak, aby nie było przykrych niespodzianek.

Ekipy techniczne kontrolują torowiska i trakcję tramwajową, by sprawdzić, czy urządzenia nie są zaśnieżone lub oblodzone. Kierowcy i motorniczowie zgłaszają, jeśli występuje zaśnieżenie na przystankach lub w zatokach i sygnały są przekazywane do odpowiednich służb.

Obecnie wszystkie drzwi w pojazdach są otwierane przez kierowców lub motorniczych, wnętrza pojazdów bardzo szybko się przez to wychładzały. By zminimalizować wychłodzenie, od środy 10 lutego w pojazdach toruńskiej komunikacji miejskiej wyposażonych w przyciski do samodzielnego otwierania drzwi, przywrócone zostanie stosowanie zasady „ciepłego guzika”. Oznacza to, że tam, gdzie jest to możliwe, podróżni sami będą otwierali drzwi w autobusach i tramwajach.

Zgodnie z prognozą długoterminową od najbliższego piątku przewiduje się kolejne opady śniegu. Służby miejskie są przygotowane, w magazynach MPO zabezpieczona jest odpowiednia ilość piasku, soli i chlorku wapnia.

Należy pamiętać, że na terenie Torunia Akcją Zima objętych jest 920 km ulic.

Jeśli pada w całym mieście, na wszystkich ulicach równolegle to naprawdę nie sposób jest aby w ciągu jednej, dwóch  czy trzech godzin być na wszystkich ulicach i je odśnieżyć. Dlatego apelują o odrobinę cierpliwości, choć zdaję sobie sprawę, że dla niektórych kierowców jest to trudne – dodaje Rozwadowski.

Drogi są podzielone na 4 kategorie odśnieżania. I kategoria obejmuje 474 km dróg, II 130,23 km, III kategoria 266,89 km, a czwarta 53,01 km. Do priorytetów zimowego utrzymania należą skrzyżowania, ostre zakręty, przejścia dla pieszych, zjazdy i pojazdy oraz obiekty mostowe i wiadukty.  

Jeśli pogoda się pogorszy, a temperatura w ciągu dnia spadnie poniżej 10 stopni to w dziesięciu miejscach zostaną ustawione koksowniki.

Do 7 lutego br. na Akcję Zima wydano 1,5 mln zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.