Walczymy ze smogiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Walczymy ze smogiem

Eko, Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: dym ulatniający się z komina

Gmina Miasta Toruń wspiera działania na rzecz poprawy jakości powietrza poprzez ograniczanie szkodliwej emisji pochodzącej z indywidualnych źródeł ciepła. Mieszkańcy Torunia mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany kotłów węglowych na niskoemisyjne lub bez emisyjne.

W roku 2020 zlikwidowano w Toruniu 243 piece kaflowe opalane węglem kamiennym oraz 185 kotłów centralnego ogrzewania. Udzielono dotacji 281 beneficjentom ze środków budżetu miasta w wysokości 2.198.654,75 zł. W 2021 roku na działania związane z likwidacją kotłów na paliwo stałe zarezerwowano w budżecie miasta kwotę w wysokości 2,5 mln zł.

Straż Miejska w Toruniu, w ramach działań zmierzających do poprawy jego jakości, przeprowadza kontrolę palenisk w lokalach mieszkalnych, szczególnie sprawdzając, czym jest palone i czy nie spalane są odpady. W trakcie kontrolistrażnicy informują również mieszkańców o konieczności wymiany „starych węglowych źródeł ogrzewania” oraz możliwości pozyskania środków na ich wymianę. W przypadkach stwierdzenia nieprawidłowości nakładają sankcje  na osoby spalające odpady. W 2020 roku strażnicy miejscy pomimo ograniczeń spowodowanych stanem epidemii oraz zagrożeniem sanitarno-epidemiologicznym, z jakim wiążą się obecnie takie czynności, przeprowadzili 744 kontrole, w wyniku których nałożyli 125 mandatów karnych oraz sporządzili 4 wnioski do sądu o ukaranie, pobrano również 5 próbek popiołów do analizy pod kątem spalania odpadów.

Na terenie miasta Torunia pomiary emisji zanieczyszczeń powietrza prowadzi Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w 3 stałych stacjach pomiarowych, tj. „Policja” przy ul. Dziewulskiego 1, „Kaszownik” przy ul. Przy Kaszowniku, „Airpointer” przy ul. Wały Gen. Sikorskiego 12. Na stacjach „Kaszownik” oraz „Airpointer” oprócz pomiarów zanieczyszczeń powietrza rejestrowane są parametry meteorologiczne. Są to pomiary służące do oceny stanu jakości powietrza na terenie miasta, uśredniane do doby i roku kalendarzowego. Bieżące dane pomiarowe dot. jakości powietrza oraz dane archiwalne dostępne są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: kliknij tutaj, aby przejść do Portalu Jakości Powietrza online, który jest prowadzony przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jednocześnie na terenie Torunia działa miejski system monitoringu jakości powietrza składających się z 10 stacji pomiarowych. Wyniki są prezentowane na Mapie Akustycznej - kliknij tutaj, aby przejść do strony i na urządzeniach mobilnych w aplikacji EKOToruń. Dzięki temu mieszkańcy mają możliwość śledzenia zmian zachodzących w powietrzu w swojej okolicy, a przy włączonej lokalizacji aplikacja z smartfonie zapewnia dokładne wskazania stężeń zanieczyszczeń. 

W ramach edukacji ekologicznej i współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi w 2019 roku zostały zrealizowane kampanie i programy edukacyjne pn. „Akademia Przyrodników”, „Toruń - Miasto z Klimatem” oraz „Drzew tulenie - bicie rekordu Polski” . Programy edukacyjne kontynuowane były w 2020 roku w zakresie adaptacji do zmian klimatu celem popularyzacji i kształtowania postaw ekologicznych. Zrealizowano również filmy edukacyjne o tematyce przyrodniczo-ekologicznej.

Miasto Toruń posiada i realizuje Program ochrony środowiska dla miasta Torunia do roku 2020 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2024”.

Jest to dokument o charakterze strategicznym, określający w szczególności:

  • cele ekologiczne,
  • priorytety ekologiczne,
  • poziomy celów długoterminowych,
  • rodzaj i harmonogram przedsięwzięć ekologicznych,
  • środki niezbędne do osiągnięcia celów, w tym mechanizmy prawno-ekonomiczne i środki finansowe.

Obecnie opracowywany jest „Program ochrony środowiska dla miasta Torunia na lata 2021-2024 z uwzględnieniem perspektywy do roku 2028”. Ponadto Miasto Toruń realizuje Programy ochrony powietrza uchwalone przez Sejmik Województwa. Aktualnie obowiązujące Programy ochrony powietrza opracowane dla strefy „miasto Toruń” to:

1. Programu ochrony powietrza dla strefy miasto Toruń ze względu na przekroczenie poziomu docelowego i dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM2,5 -  Uchwała Nr XXX/535/13 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 28 stycznia 2013 r.

2. Programu ochrony powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 oraz benzo(a)pirenu dla strefy miasto Toruń - Uchwała Nr XXIII/341/20 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 22 czerwca 2020 r.

Ponadto od 1 stycznia 2024 roku na terenie miasta będzie obowiązywał całkowity zakaz użytkowania kotłów węglowych o niskiej sprawności. Jest to rezultat zapisów tzw. ”uchwały antysmogowej”, czyli obowiązującej uchwały Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

Opr. Wydział Środowiska i Ekologii UMT

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.