W sprawie dotacji na policję | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W sprawie dotacji na policję

Miasto
Data publikacji: 02 marca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu salutujący policjant, w tle godło Polski

Publikujemy list Rzecznik Prasowej Prezydenta Miasta Torunia Anny Kulbickiej-Tondel do Redaktora Naczelnego Wyborczej.pl Jarosława Kurskiego w sprawie artykułu „Komu służy policja dotowana przez toruński magistrat kwotą 675 tys. zł?".

Szanowny Panie Redaktorze,    

W odpowiedzi na artykuł autorstwa Pani redaktor Zuzanny Kuffel zatytułowany „Komu służy policja dotowana przez toruński magistrat kwotą 675 tys. zł?” opublikowany w internetowym serwisie Gazety Wyborczej w Toruniu 28 lutego 2021 roku przesyłam wyjaśnienia do tekstu, prosząc o jego publikację w takiej samej formie, jak wspomniany artykuł.

Wyjaśnienie

Stanowczo zaprzeczam formułowaniu zarzutu, że miejska dotacja na dodatkowe piesze patrole policji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców to tylko teoria! Pisanie, o tym, że praktyka wygląda zupełnie inaczej świadczy o braku jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie!

Rada Miasta corocznie podejmuje  decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na wsparcie Policji działającej na terenie Torunia. W budżecie miasta na rok 2021 zostało przeznaczone 200 tys. zł na dofinansowanie zakupu samochodów, a 675 tys. zł na zrealizowanie dodatkowych patroli. Pozwoli to zrealizować w bieżącym roku 3375 takich służb. Służb, które są oczekiwane przez mieszkańców, bo policjanci pojawiają się nie tylko tam gdzie potrzebna jest interwencja, ale także prewencyjnie na przykład na ulicach Starówki.

Sugerowanie, że miejska dotacja służy dofinansowywaniu działań policyjnych polegających na działaniach związanych z różnorakimi protestami mija się z prawdą! Podobnie jak informacja, że zakupione radiowozy będą służyły funkcjonariuszom do ochrony konkretnych miejsc i budynków! Policja co miesiąc zobowiązana jest do raportowania Prezydentowi Miasta Torunia sposobu prowadzenia patroli (miejsce, liczba funkcjonariuszy), a także wyników osiągniętych przez policjantów realizujących służbę ponadnormatywną finansowaną przez miasto  oraz do przedstawiania planu działań na kolejny miesiąc.

Dzięki składanym sprawozdaniom wiemy, że od początku kwietnia do końca grudnia 2020 roku toruńscy policjanci zrealizowali blisko 3400 dodatkowo płatnych służb patrolowych, w ramach których wylegitymowali 10 140 osób. 2 234 razy byli wzywani na interwencje i zatrzymali 42 poszukiwanych, wystawili łącznie 948 mandatów karnych. Do tego skontrolowali 4 227  pojazdów. Na skutek interwencji policji 73 osoby trafiły do izby wytrzeźwień. Funkcjonariusze zatrzymali 89 sprawców przestępstw, wśród nich było 12 nietrzeźwych kierowców.

Przedstawienie tych liczb i faktów wydaje się być podstawą rzetelności dziennikarskiej.”

Anna Kulbicka-Tondel
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia
/-/

Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.