W sprawie dotacji na policję | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

W sprawie dotacji na policję

Miasto
Data publikacji: 02 marca 2021
Autor: Natalia Przytarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu salutujący policjant, w tle godło Polski

Publikujemy list Rzecznik Prasowej Prezydenta Miasta Torunia Anny Kulbickiej-Tondel do Redaktora Naczelnego Wyborczej.pl Jarosława Kurskiego w sprawie artykułu „Komu służy policja dotowana przez toruński magistrat kwotą 675 tys. zł?".

Szanowny Panie Redaktorze,    

W odpowiedzi na artykuł autorstwa Pani redaktor Zuzanny Kuffel zatytułowany „Komu służy policja dotowana przez toruński magistrat kwotą 675 tys. zł?” opublikowany w internetowym serwisie Gazety Wyborczej w Toruniu 28 lutego 2021 roku przesyłam wyjaśnienia do tekstu, prosząc o jego publikację w takiej samej formie, jak wspomniany artykuł.

Wyjaśnienie

Stanowczo zaprzeczam formułowaniu zarzutu, że miejska dotacja na dodatkowe piesze patrole policji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców to tylko teoria! Pisanie, o tym, że praktyka wygląda zupełnie inaczej świadczy o braku jakiejkolwiek wiedzy w tym temacie!

Rada Miasta corocznie podejmuje  decyzję o przeznaczeniu środków finansowych na wsparcie Policji działającej na terenie Torunia. W budżecie miasta na rok 2021 zostało przeznaczone 200 tys. zł na dofinansowanie zakupu samochodów, a 675 tys. zł na zrealizowanie dodatkowych patroli. Pozwoli to zrealizować w bieżącym roku 3375 takich służb. Służb, które są oczekiwane przez mieszkańców, bo policjanci pojawiają się nie tylko tam gdzie potrzebna jest interwencja, ale także prewencyjnie na przykład na ulicach Starówki.

Sugerowanie, że miejska dotacja służy dofinansowywaniu działań policyjnych polegających na działaniach związanych z różnorakimi protestami mija się z prawdą! Podobnie jak informacja, że zakupione radiowozy będą służyły funkcjonariuszom do ochrony konkretnych miejsc i budynków! Policja co miesiąc zobowiązana jest do raportowania Prezydentowi Miasta Torunia sposobu prowadzenia patroli (miejsce, liczba funkcjonariuszy), a także wyników osiągniętych przez policjantów realizujących służbę ponadnormatywną finansowaną przez miasto  oraz do przedstawiania planu działań na kolejny miesiąc.

Dzięki składanym sprawozdaniom wiemy, że od początku kwietnia do końca grudnia 2020 roku toruńscy policjanci zrealizowali blisko 3400 dodatkowo płatnych służb patrolowych, w ramach których wylegitymowali 10 140 osób. 2 234 razy byli wzywani na interwencje i zatrzymali 42 poszukiwanych, wystawili łącznie 948 mandatów karnych. Do tego skontrolowali 4 227  pojazdów. Na skutek interwencji policji 73 osoby trafiły do izby wytrzeźwień. Funkcjonariusze zatrzymali 89 sprawców przestępstw, wśród nich było 12 nietrzeźwych kierowców.

Przedstawienie tych liczb i faktów wydaje się być podstawą rzetelności dziennikarskiej.”

Anna Kulbicka-Tondel
Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Torunia
/-/

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...