www.torun.pl

Trwają prace nad płynnością ruchu

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 13 grudnia 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Prace, które rozpoczęły się w miniony czwartek w al. św. Jana Pawła II, spowodowały, że na drogach dojazdowych ruch jest utrudniony. Dotyka to kierowców indywidualnych oraz miejskie autobusy. Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu, by odbywał się on płynniej. Obserwując zachowania kierowców - wprowadzają ulepszenia. Sytuacja się poprawia. Jak jeździć, żeby utrudnienia były jak najmniej dotkliwe?

- Zmniejszyliśmy o połowę przepustowość al. św. Jana Pawła II, utrudnienia musza wystąpić. Kiedy wprowadzamy zmiany organizacji ruchu na znaczących częściach układu drogowego miasta, unormowanie, uspokojenie się ruchu trwa kilka dni. W tym czasie kierowcy biorą poprawkę na utrudnienia, a i my dokonujemy zmian w organizacji ruchu, obserwując ich zachowaniamówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia Marcin Kowallek. - Tak dzieje się także obecnie. Część ruchu przeniesie się na most gen. E. Zawackiej, dzisiaj otworzyliśmy w całej dostępnej szerokości ul. Żółkiewskiego, co pozytywnie wpłynie na sytuację dojazdu i zjazdu z nowego mostu. Mamy do dyspozycji również zmiany w sygnalizacji świetlnej, którą korygujemy, dostosowując do natężeń na poszczególnych wlotach skrzyżowań . I tak na przykład, poza oczywistymi zmianami na pl. Rapackiego, skorygowaliśmy lewoskręt z Czerwonej Drogi w szosę Chełmińską, wydłużając go o pięć sekund właśnie po to, żeby pojazdy, które nie mogą zjechać wcześniej z mostu na Bydgoskie Przedmieście, mogły tam dojechać przez ul. Bema. Tak właśnie pracujemy.

Służby drogowe wspomagane są także przez policję, która pilnuje, by kierowcy stosowali się do oznakowania i np. nie wjeżdżali pod obowiązujące zakazy, bowiem powoduje to dodatkowe utrudnienia i wstrzymuje cały kilkusetmetrowy strumień pojazdów - zwłaszcza na al. Św. Jana Pawła II.

- Nie obędzie się bez utrudnień, bo nie ma możliwości, by zawężając ruch do jednego pasa zachować taką samą przepustowość, jaka była przed ograniczeniem. Ale jeśli ruch będzie się odbywał zgodnie z oznakowaniem, będzie postępował wolniej, ale sprawnie, bez niepotrzebnych przestojów, w sposób uporządkowanyzapewnia dyrektor Kowallek.

By szybciej dotrzeć do celu, w przypadku ograniczeń lepiej nie iść tropem przyzwyczajeń, ale szukać nowych rozwiązań. I tak, by ułatwić dojazd do ul. Mickiewicza, z lewobrzeża zalecamy przejazd poprzez Ślimak Getyński, Bulwar Filadelfijski i al. 500-lecia Torunia, która od czwartku jest w pełni przejezdna.

Podobnie mogą jechać kierowcy od strony Rubinkowa ul. Lubicką. Zamiast przez miasto i Wały gen. Sikorskiego, powinni jechać na Bulwar Filadelfijski i dalej al. 500-lecia Torunia do ul. Mickiewicza i reszty Bydgoskiego Przedmieścia.

Za utrudnienia przepraszamy.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.