www.torun.pl

Trwają prace nad płynnością ruchu

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 13 grudnia 2019
Autor: Sylwia Derengowska

Prace, które rozpoczęły się w miniony czwartek w al. św. Jana Pawła II, spowodowały, że na drogach dojazdowych ruch jest utrudniony. Dotyka to kierowców indywidualnych oraz miejskie autobusy. Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu, by odbywał się on płynniej. Obserwując zachowania kierowców - wprowadzają ulepszenia. Sytuacja się poprawia. Jak jeździć, żeby utrudnienia były jak najmniej dotkliwe?

- Zmniejszyliśmy o połowę przepustowość al. św. Jana Pawła II, utrudnienia musza wystąpić. Kiedy wprowadzamy zmiany organizacji ruchu na znaczących częściach układu drogowego miasta, unormowanie, uspokojenie się ruchu trwa kilka dni. W tym czasie kierowcy biorą poprawkę na utrudnienia, a i my dokonujemy zmian w organizacji ruchu, obserwując ich zachowaniamówi dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia Marcin Kowallek. - Tak dzieje się także obecnie. Część ruchu przeniesie się na most gen. E. Zawackiej, dzisiaj otworzyliśmy w całej dostępnej szerokości ul. Żółkiewskiego, co pozytywnie wpłynie na sytuację dojazdu i zjazdu z nowego mostu. Mamy do dyspozycji również zmiany w sygnalizacji świetlnej, którą korygujemy, dostosowując do natężeń na poszczególnych wlotach skrzyżowań . I tak na przykład, poza oczywistymi zmianami na pl. Rapackiego, skorygowaliśmy lewoskręt z Czerwonej Drogi w szosę Chełmińską, wydłużając go o pięć sekund właśnie po to, żeby pojazdy, które nie mogą zjechać wcześniej z mostu na Bydgoskie Przedmieście, mogły tam dojechać przez ul. Bema. Tak właśnie pracujemy.

Służby drogowe wspomagane są także przez policję, która pilnuje, by kierowcy stosowali się do oznakowania i np. nie wjeżdżali pod obowiązujące zakazy, bowiem powoduje to dodatkowe utrudnienia i wstrzymuje cały kilkusetmetrowy strumień pojazdów - zwłaszcza na al. Św. Jana Pawła II.

- Nie obędzie się bez utrudnień, bo nie ma możliwości, by zawężając ruch do jednego pasa zachować taką samą przepustowość, jaka była przed ograniczeniem. Ale jeśli ruch będzie się odbywał zgodnie z oznakowaniem, będzie postępował wolniej, ale sprawnie, bez niepotrzebnych przestojów, w sposób uporządkowanyzapewnia dyrektor Kowallek.

By szybciej dotrzeć do celu, w przypadku ograniczeń lepiej nie iść tropem przyzwyczajeń, ale szukać nowych rozwiązań. I tak, by ułatwić dojazd do ul. Mickiewicza, z lewobrzeża zalecamy przejazd poprzez Ślimak Getyński, Bulwar Filadelfijski i al. 500-lecia Torunia, która od czwartku jest w pełni przejezdna.

Podobnie mogą jechać kierowcy od strony Rubinkowa ul. Lubicką. Zamiast przez miasto i Wały gen. Sikorskiego, powinni jechać na Bulwar Filadelfijski i dalej al. 500-lecia Torunia do ul. Mickiewicza i reszty Bydgoskiego Przedmieścia.

Za utrudnienia przepraszamy.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.