www.torun.pl

Torvelo z sukcesem

Drogi, Miasto
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Ponad 10640 wypożyczeń i 3492 rejestracji w systemie! - tak przedstawia się toruński rower w liczbach po pierwszym tygodniu działania. To bardzo dobry wynik. Ze statystyk wynika, że jeden rower był wypożyczany średnio 26 razy. System zyskał uznanie mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Będzie działał prawie do końca grudnia br. 

Mieszkańcy Torunia pobili pierwszy rekord wypożyczeń roweru miejskiego torvelo - Rower Miasta Toruń. Przypomnijmy, że od 31 lipca dostępnych jest 400 rowerów zlokalizowanych na 40 stacjach. Obecny system jest dużo większy i nowocześniejszy od poprzedniego i, jak widać, cieszy się popularnością.

- Minął zaledwie tydzień, odkąd na ulice Torunia wyjechały nowe torvelo i już mamy ponad 10640 wypożyczeń. W systemie zarejestrowało się prawie 3,5 tys. użytkowników, a to dopiero początki systemu. Codziennie dołącza do systemu kilkaset nowych użytkownikówzaznacza Marcin Jeż, dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu BikeU.

Toruń to miasto turystyczne, dlatego operator systemu wprowadził taryfę turystyczną dla osób chcących zwiedzić miasto na rowerze. Taka taryfa to strzał w dziesiątkę. Wśród 3492 wykupionych w ciągu tygodnia abonamentów – 180 stanowiły turystyczne. Koszt wypożyczenia pojazdu w taryfie turystycznej to 15 zł/24 h. W dedykowanym dla turystów abonamencie na jedno konto można wypożyczyć dwa jednoślady. W przypadku taryfy miejskiej jeden rower.

Podsumowując pierwszy tydzień działania torvelo - Rower Miasta Toruń nie można nie wspomnieć także o przykrych zdarzeniach. Niestety, aż 24 rowery zostały zniszczone. Dokonując zniszczenia chuligani narażają na niebezpieczeństwo osoby korzystające z roweru miejskiego. Uszkodzenie jego elementów może być dramatyczne w skutkach. Dlatego zachęcamy do czujności osób korzystających z systemu i o dbania o wspólne dobro.

Operator systemu - firma BikeU przestrzega, że wypożyczenie roweru wiąże się z odpowiedzialnością, o której mowa w regulaminie na stronie https://www.torvelo.pl/. Klient w razie zniszczenia lub uszkodzenia infrastruktury systemu (rowerów, terminali, stacji torvelo) jest zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów naprawy. W takiej sytuacji operator wystawi klientowi rachunek lub fakturę VAT za wykonane prace. Celowe uszkodzenie systemu torvelo oznacza zawiadomienie organów ścigania, co ma miejsce w stwierdzonych przypadkach.

Niestety, również takie są efekty pierwszych dni obecności nowych rowerów w Toruniu. Fot. BikeU 

Dla przypomnienia, aby skorzystać z systemu, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej torvelo lub poprzez darmową aplikację mobilną. Jednorazowa, zwrotna opłata inicjalna wynosi 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy wypożyczonym rowerem miejskim jest bezpłatne. Godzina jazdy kosztuje symboliczne 1 zł.

Wypożyczalnia rowerów będzie funkcjonować do 23 grudnia 2019 r. Kolejny sezon system zainauguruje już 14 lutego 2020 r.

Zdjęcie tytułowe: Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Kultura, Miasto
  8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • 14 grudnia 2019 roku w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Wśród gości specjalnych był między innymi wicepremier Jacek Sasin.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • 14 grudnia 2019 roku, podczas 18. Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego wręczono Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia. Odebrał ją Ralph Kaminski. Koncert w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa był punktwm kulminacyjnym 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.