www.torun.pl

Torvelo z sukcesem

Drogi, Miasto
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Ponad 10640 wypożyczeń i 3492 rejestracji w systemie! - tak przedstawia się toruński rower w liczbach po pierwszym tygodniu działania. To bardzo dobry wynik. Ze statystyk wynika, że jeden rower był wypożyczany średnio 26 razy. System zyskał uznanie mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Będzie działał prawie do końca grudnia br. 

Mieszkańcy Torunia pobili pierwszy rekord wypożyczeń roweru miejskiego torvelo - Rower Miasta Toruń. Przypomnijmy, że od 31 lipca dostępnych jest 400 rowerów zlokalizowanych na 40 stacjach. Obecny system jest dużo większy i nowocześniejszy od poprzedniego i, jak widać, cieszy się popularnością.

- Minął zaledwie tydzień, odkąd na ulice Torunia wyjechały nowe torvelo i już mamy ponad 10640 wypożyczeń. W systemie zarejestrowało się prawie 3,5 tys. użytkowników, a to dopiero początki systemu. Codziennie dołącza do systemu kilkaset nowych użytkownikówzaznacza Marcin Jeż, dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu BikeU.

Toruń to miasto turystyczne, dlatego operator systemu wprowadził taryfę turystyczną dla osób chcących zwiedzić miasto na rowerze. Taka taryfa to strzał w dziesiątkę. Wśród 3492 wykupionych w ciągu tygodnia abonamentów – 180 stanowiły turystyczne. Koszt wypożyczenia pojazdu w taryfie turystycznej to 15 zł/24 h. W dedykowanym dla turystów abonamencie na jedno konto można wypożyczyć dwa jednoślady. W przypadku taryfy miejskiej jeden rower.

Podsumowując pierwszy tydzień działania torvelo - Rower Miasta Toruń nie można nie wspomnieć także o przykrych zdarzeniach. Niestety, aż 24 rowery zostały zniszczone. Dokonując zniszczenia chuligani narażają na niebezpieczeństwo osoby korzystające z roweru miejskiego. Uszkodzenie jego elementów może być dramatyczne w skutkach. Dlatego zachęcamy do czujności osób korzystających z systemu i o dbania o wspólne dobro.

Operator systemu - firma BikeU przestrzega, że wypożyczenie roweru wiąże się z odpowiedzialnością, o której mowa w regulaminie na stronie https://www.torvelo.pl/. Klient w razie zniszczenia lub uszkodzenia infrastruktury systemu (rowerów, terminali, stacji torvelo) jest zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów naprawy. W takiej sytuacji operator wystawi klientowi rachunek lub fakturę VAT za wykonane prace. Celowe uszkodzenie systemu torvelo oznacza zawiadomienie organów ścigania, co ma miejsce w stwierdzonych przypadkach.

Niestety, również takie są efekty pierwszych dni obecności nowych rowerów w Toruniu. Fot. BikeU 

Dla przypomnienia, aby skorzystać z systemu, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej torvelo lub poprzez darmową aplikację mobilną. Jednorazowa, zwrotna opłata inicjalna wynosi 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy wypożyczonym rowerem miejskim jest bezpłatne. Godzina jazdy kosztuje symboliczne 1 zł.

Wypożyczalnia rowerów będzie funkcjonować do 23 grudnia 2019 r. Kolejny sezon system zainauguruje już 14 lutego 2020 r.

Zdjęcie tytułowe: Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.