www.torun.pl

Torvelo z sukcesem

Drogi, Miasto
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Ponad 10640 wypożyczeń i 3492 rejestracji w systemie! - tak przedstawia się toruński rower w liczbach po pierwszym tygodniu działania. To bardzo dobry wynik. Ze statystyk wynika, że jeden rower był wypożyczany średnio 26 razy. System zyskał uznanie mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Będzie działał prawie do końca grudnia br. 

Mieszkańcy Torunia pobili pierwszy rekord wypożyczeń roweru miejskiego torvelo - Rower Miasta Toruń. Przypomnijmy, że od 31 lipca dostępnych jest 400 rowerów zlokalizowanych na 40 stacjach. Obecny system jest dużo większy i nowocześniejszy od poprzedniego i, jak widać, cieszy się popularnością.

- Minął zaledwie tydzień, odkąd na ulice Torunia wyjechały nowe torvelo i już mamy ponad 10640 wypożyczeń. W systemie zarejestrowało się prawie 3,5 tys. użytkowników, a to dopiero początki systemu. Codziennie dołącza do systemu kilkaset nowych użytkownikówzaznacza Marcin Jeż, dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu BikeU.

Toruń to miasto turystyczne, dlatego operator systemu wprowadził taryfę turystyczną dla osób chcących zwiedzić miasto na rowerze. Taka taryfa to strzał w dziesiątkę. Wśród 3492 wykupionych w ciągu tygodnia abonamentów – 180 stanowiły turystyczne. Koszt wypożyczenia pojazdu w taryfie turystycznej to 15 zł/24 h. W dedykowanym dla turystów abonamencie na jedno konto można wypożyczyć dwa jednoślady. W przypadku taryfy miejskiej jeden rower.

Podsumowując pierwszy tydzień działania torvelo - Rower Miasta Toruń nie można nie wspomnieć także o przykrych zdarzeniach. Niestety, aż 24 rowery zostały zniszczone. Dokonując zniszczenia chuligani narażają na niebezpieczeństwo osoby korzystające z roweru miejskiego. Uszkodzenie jego elementów może być dramatyczne w skutkach. Dlatego zachęcamy do czujności osób korzystających z systemu i o dbania o wspólne dobro.

Operator systemu - firma BikeU przestrzega, że wypożyczenie roweru wiąże się z odpowiedzialnością, o której mowa w regulaminie na stronie https://www.torvelo.pl/. Klient w razie zniszczenia lub uszkodzenia infrastruktury systemu (rowerów, terminali, stacji torvelo) jest zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów naprawy. W takiej sytuacji operator wystawi klientowi rachunek lub fakturę VAT za wykonane prace. Celowe uszkodzenie systemu torvelo oznacza zawiadomienie organów ścigania, co ma miejsce w stwierdzonych przypadkach.

Niestety, również takie są efekty pierwszych dni obecności nowych rowerów w Toruniu. Fot. BikeU 

Dla przypomnienia, aby skorzystać z systemu, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej torvelo lub poprzez darmową aplikację mobilną. Jednorazowa, zwrotna opłata inicjalna wynosi 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy wypożyczonym rowerem miejskim jest bezpłatne. Godzina jazdy kosztuje symboliczne 1 zł.

Wypożyczalnia rowerów będzie funkcjonować do 23 grudnia 2019 r. Kolejny sezon system zainauguruje już 14 lutego 2020 r.

Zdjęcie tytułowe: Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Miasto
  W ramach obchodów stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski 18 stycznia 2020 r. w CKK Jordanki odbył się Bal Stulecia.
 • Miasto
  Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.
 • Kultura, Miasto
  Kto dowodził żołnierzami Dywizji Pomorskiej? Ile aktualnie mamy osiedli w Toruniu? - z tymi i wieloma innymi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Quizu o Toruniu, który odbył się 18 stycznia 2020 r.
 • Miasto
  18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.
 • Miasto
  W sobotę, 18 stycznia odbędzie się BAL 100-lecia upamiętniający jubileusz 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Organizatorem Balu jest prezydent Torunia – Michał Zaleski.
 • Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert.
 • 18 stycznia 2020 r. odbyła się IV edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20. Był to finał trwających od marca zeszłego roku zawodów.
 • Toruń świętuje setną rocznicę odzyskania niepodległości! W obchody wpisuje się wystawa „Toruń 100 lat Niepodległy! Z miłości ku ojczyźnie…”, której wernisaż miał miejsce 17 stycznia 2020 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Toruń jest dla nas „zupełnie nowym odkryciem” – tak o wizycie w naszym mieście opowiedziały dziennikarki kilku izraelskich mediów podróżniczych.
 • Konferencja naukowa w ratuszu oraz złożenie kwiatów pod pomnikami bohaterów roku 1920 rozpoczęły 17 stycznia 2020 r. drugi dzień obchodów 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Halleriada, pokazy walk na szable, koncert muzyki ostatniego 100-lecia, wirtualny teatr historii “Niepodległa” - w ten weekend hucznie świętujemy 100. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.