www.torun.pl

Torvelo z sukcesem

Drogi, Eko, Miasto
Data publikacji: 09 sierpnia 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Ponad 10640 wypożyczeń i 3492 rejestracji w systemie! - tak przedstawia się toruński rower w liczbach po pierwszym tygodniu działania. To bardzo dobry wynik. Ze statystyk wynika, że jeden rower był wypożyczany średnio 26 razy. System zyskał uznanie mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto. Będzie działał prawie do końca grudnia br. 

Mieszkańcy Torunia pobili pierwszy rekord wypożyczeń roweru miejskiego torvelo - Rower Miasta Toruń. Przypomnijmy, że od 31 lipca dostępnych jest 400 rowerów zlokalizowanych na 40 stacjach. Obecny system jest dużo większy i nowocześniejszy od poprzedniego i, jak widać, cieszy się popularnością.

- Minął zaledwie tydzień, odkąd na ulice Torunia wyjechały nowe torvelo i już mamy ponad 10640 wypożyczeń. W systemie zarejestrowało się prawie 3,5 tys. użytkowników, a to dopiero początki systemu. Codziennie dołącza do systemu kilkaset nowych użytkownikówzaznacza Marcin Jeż, dyrektor ds. Rozwoju i Marketingu BikeU.

Toruń to miasto turystyczne, dlatego operator systemu wprowadził taryfę turystyczną dla osób chcących zwiedzić miasto na rowerze. Taka taryfa to strzał w dziesiątkę. Wśród 3492 wykupionych w ciągu tygodnia abonamentów – 180 stanowiły turystyczne. Koszt wypożyczenia pojazdu w taryfie turystycznej to 15 zł/24 h. W dedykowanym dla turystów abonamencie na jedno konto można wypożyczyć dwa jednoślady. W przypadku taryfy miejskiej jeden rower.

Podsumowując pierwszy tydzień działania torvelo - Rower Miasta Toruń nie można nie wspomnieć także o przykrych zdarzeniach. Niestety, aż 24 rowery zostały zniszczone. Dokonując zniszczenia chuligani narażają na niebezpieczeństwo osoby korzystające z roweru miejskiego. Uszkodzenie jego elementów może być dramatyczne w skutkach. Dlatego zachęcamy do czujności osób korzystających z systemu i o dbania o wspólne dobro.

Operator systemu - firma BikeU przestrzega, że wypożyczenie roweru wiąże się z odpowiedzialnością, o której mowa w regulaminie na stronie https://www.torvelo.pl/. Klient w razie zniszczenia lub uszkodzenia infrastruktury systemu (rowerów, terminali, stacji torvelo) jest zobowiązany do pokrycia wszelkich kosztów naprawy. W takiej sytuacji operator wystawi klientowi rachunek lub fakturę VAT za wykonane prace. Celowe uszkodzenie systemu torvelo oznacza zawiadomienie organów ścigania, co ma miejsce w stwierdzonych przypadkach.

Niestety, również takie są efekty pierwszych dni obecności nowych rowerów w Toruniu. Fot. BikeU 

Dla przypomnienia, aby skorzystać z systemu, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej torvelo lub poprzez darmową aplikację mobilną. Jednorazowa, zwrotna opłata inicjalna wynosi 10 zł. Pierwsze 20 minut jazdy wypożyczonym rowerem miejskim jest bezpłatne. Godzina jazdy kosztuje symboliczne 1 zł.

Wypożyczalnia rowerów będzie funkcjonować do 23 grudnia 2019 r. Kolejny sezon system zainauguruje już 14 lutego 2020 r.

Zdjęcie tytułowe: Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".