Toruńskie Anioły zagrają w siatkówkę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruńskie Anioły zagrają w siatkówkę

Miasto, Sport
Data publikacji: 05 maja 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Siatkarz Wilfredo Leon podczas konferencji prasowej informującej o powstaniu klubu i akademii Toruńskie Anioły - siedzi w żółtym fotelu i trzyma piłki do gry w siatkówkę

Najlepszy siatkarz świata - Wilfredo Leon Venero - stawia na Toruń! W mieście Mikołaja Kopernika inwestuje w klub siatkarski oraz w akademię, której celem będzie wychowanie kolejnych siatkarskich pokoleń. O swoich planach opowiedział podczas konferencji prasowej w dniu 4 maja 2021 r.

„Budujemy siatkówkę w Toruniu” - takim hasłem rozpoczęła się konferencja prasowa w Hotelu Copernicus, której główną postacią był Wilfredo Leon Venero. Polski siatkarz pochodzenia kubańskiego, który wraz z kadrą narodową rozpocznie już niebawem przygotowania do zmagań w Lidze Narodów oraz Igrzysk Olimpijskich, postanowił przedstawić swoje najbliższe pozaboiskowe plany.

- Jestem aktywnym siatkarzem, gram i będę grał dalej, aczkolwiek od pewnego czasu jednym z moich marzeń było i jest zbudowanie drużyny siatkarskiej, a także akademii szkolącej młode talenty - powiedział Wilfredo Leon, siatkarz reprezentacji Polski, główny udziałowiec klubu Toruńskie Anioły oraz współautor projektu akademii. - Dlaczego wybrałem Toruń? Po pierwsze dlatego, że to miasto rodzinne mojej żony. Tutaj się urodziła. Po drugie, to miasto z dużą historią, w którym sport ma swoje bardzo ważne miejsce. Jedyne czego w Toruniu brakuje, to siatkówki mężczyzn na wysokim poziomie. To jest nasz cel, zbudowanie mocnego ośrodka, o solidnych podstawach. Tak powstał pomysł na stworzenie klubu Anioły UMK Toruń oraz Akademii Wilfredo Leona. Zapewniam, że plany mamy bardzo ambitne.

- Pierwsze, niewinne rozmowy na ten temat, przeprowadziliśmy z Wilfredo kilka lat temu - dodała jego małżonka, Małgorzata Leon, wiceprezes zarządu. - Tak od słowa do słowa rodziła się myśl, aby kiedyś stworzyć szkółkę, która wykorzysta pomysły Wilfredo i jego doświadczenia. Po rozmowach z braćmi Karolem i Mateuszem Lejmanem powstała koncepcja stworzenia akademii, która pomoże ukształtować młodych ludzi, nie tylko pod kątem siatkarskim czy sportowym, ale również pod innymi względami. Mam tutaj na myśli na przykład budowanie mentalności zwycięzcy, czy świadomości na temat zdrowia. Chcielibyśmy przede wszystkim, aby nasi absolwenci byli świadomi jak żyć zdrowo, byli ludźmi sukcesu, niezależnie od drogi, którą w życiu wybiorą.

Wspomniana akademia będzie jedną z podstaw siatkarskiej piramidy, która właśnie powstaje w Toruniu. Innym z jej elementów będzie choćby ścisła współpraca z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika.

- Chcielibyśmy wyrazić wielkie słowa uznania dla AZS-u UMK i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Przedyskutowaliśmy wspólnie wiele godzin, aby wypracować wspólną wizję budowy szerokiego projektu, mając przy sobie taką osobistość sportową, jaką jest Wilfredo – powiedział Karol Lejman, pomysłodawca i współautor projektu. - Wierzymy w to głęboko, że Toruń może zostać siatkarskim miastem i mamy ambitne plany. Poprzeczkę stawiamy sobie wysoko, ale nie chcemy nakładać presji ani na siebie, ani na powstający zespół. Chcemy robić wszystko w odpowiednim tempie. Zaczynamy rozgrywki pod szyldem Aniołów UMK Toruń w drugiej lidze. Naszym celem jest awans do Tauron 1. Ligi, ogrywanie się na tym szczeblu rozgrywek i budowanie swojej pozycji na siatkarskiej mapie Polski, by po kilku sezonach wywalczyć awans do Plus Ligi i tam przebijać się coraz wyżej. Tak powinna wyglądać ta droga sportowa.

Zadowolenia z pomysłów stworzenia akademii, jak i zbudowania męskiej drużyny siatkarskiej w Toruniu nie kryją przedstawiciele miasta.

- Myślę, że władze każdego miasta cieszą takie projekty, na czele których staje prawdziwy lider, autentyczny idol. Takim idolem dla dzieci i młodzieży jest Wilfredo Leon, człowiek, który odniósł sukces - powiedział Zbigniew Fiderewicz, Wiceprezydent Miasta Torunia. - Nic nie motywuje i nie buduje nas tak, jak sukces innego człowieka. Właśnie dlatego dziękuję wszystkim, którzy stoją za tym projektem. Jesteśmy dumni z faktu, że inicjatywa Wilfredo rozwijać się będzie w Toruniu. Wierzę, że wspólnie osiągniemy sukces.

Podczas konferencji w Grodzie Kopernika głos zabrał również przedstawiciel Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Ryszard Czarnecki.

- Cieszę się, że w naszym kraju rodzą się takie inicjatywy. Mają one naturalnie wsparcie Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Ten projekt jest w wielkiej mierze projektem Pani Małgorzaty Leon, a to trzeba podkreślić. Anioły UMK Toruń to od teraz integralna część polskiej siatkówki. Siatkówki, która szybuje wysoko, która jest sportem narodowym w Polsce - dodał Ryszard Czarnecki. - Cieszę się, że obu inicjatywom patronuje siatkarz uważany za najlepszego na świecie lub jednego z najlepszych na świecie. Istotne jest też to, że mówimy tutaj nie tylko o tworzeniu klubu profesjonalnego, ale także akademii dla dzieci, które w przyszłości miejmy nadzieję będą szły śladami obecnego tutaj Wilfredo Leona.

Wszyscy zgromadzeni zgodnie podkreślali drogę, którą trzeba przebyć, aby stać się profesjonalnym sportowcem. Najważniejsze w drodze na szczyt jest stworzenie odpowiedniej piramidy, dzięki której młodzież, która będzie uczestniczyć w Akademii Wilfredo Leona przejdzie wszystkie jej etapy.

- To jest czytelny przekaz dla dzieci, że siatkówka jest cool, że warto być jak Wilfredo Leon, że warto zainteresować się tą dyscypliną sportu. Pewnie nie wszystkie dzieci, które trafią do Akadamii, będą profesjonalnymi siatkarzami, ale na pewno będą bardziej zdrowe, a może też zostanie w nich zaszczepiona miłość do siatkówki. Naturalnie, tym ostatnim etapem jest reprezentacja Polski. Podstawą takiej piramidy, dzięki której selekcjoner kadry może wybrać zawodników do swojej drużyny, są kluby z niższych lig, a także szkolenie najmłodszych chętnych. Ta toruńska inicjatywa pokazuje to, co jest najważniejsze w tej dyscyplinie sportu: praca u podstaw od najmłodszych lat – zakończył Ryszard Czarnecki.

informacja prasowa: Toruńskie Anioły

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.