www.torun.pl

Thorunium dla Fundacji Ducha

Miasto
Data publikacji: 12 września 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Fundacja Ducha obchodzi 25-lecie działalności. Z tej okazji w środę 13 września 2017 w siedzibie fundacji prezydent Michał Zaleski uhonoruje ją medalem Thorunium.

Fundacja Ducha powstała w 1992 r. Jej twórcą był nieżyjący Stanisław Duszyński, który w już 1989 r. zapoczątkował działalność terapeutyczną mającą poprawiać sprawność osób niepełnosprawnych poprzez ich udział w różnych formach aktywności ruchowej, wcześniej dla nich niedostępnej:  spływach kajakowych, wspinaczkach wysokogórskich czy hipoterapii. Oprócz wyjazdów i obozów terapeutycznych Fundacja prowadzi też działalność stacjonarną w obiektach przy Szosie Bydgoskiej, gdzie niepełnosprawni dorośli i dzieci biorą udział w codziennych ćwiczeniach terapii konnej czy wspinaczki na sztucznej ściance. - Przeżywanie doznań estetycznych, wzruszeń, procesów poznawczych, tworzenie związków interpersonalnych, prowadzi do ważnych dowartościowań osobowościowych człowieka niepełnosprawnego. Jest to droga do wyzbywania się kompleksów wynikających z inwalidztwa – mówił o misji Fundacji Ducha jej twórca.

Swoje statutowe działania Fundacja wykonuje przy wsparciu Gminy Miasta Toruń i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wielu instytucji naukowych i medycznych oraz wolontariuszy. Placówka była inspiratorem oraz współautorem „Programu tworzenia warunków udziału ludzi niepełnosprawnych w życiu publicznym Miasta Torunia”, uchwalonego przez Radę Miasta Torunia w 1994 r.

Medal Thorunium to najwyższe wyróżnienie, jakie przyznaje prezydent Torunia instytucjom zasłużonym dla naszego miasta. Jest to posrebrzany, okrągły medal o średnicy 90 mm, wykonany według projektu Alicji Majewskiej. Na rewersie znajduje się herb Torunia z bramy Ratusza Staromiejskiego oraz zwój papirusu z wyodrębnionym miejscem na grawerowany napis dedykacyjny. W centralnym punkcie awersu umieszczone jest gotyckie okno, za którym widać symbol układu heliocentrycznego i panoramę Torunia oraz napis „Thorunium".

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Kultura, Miasto
  Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Drogi
  Miejski Zarząd Dróg informuje o utrudnieniach drogowych w Toruniu na przełomie maja i czerwca 2019 r. związanych z planowanymi pracami wodociągowo-kanalizacyjnymi.
 • Miasto
  Każdy pełnoletni mieszkaniec Torunia, pomimo braku zameldowania w mieście może złożyć wniosek o wpisanie do rejestru wyborców.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • Tradycje sportowe i atuty Torunia jako Europejskiego Miasta Sportu 2019 zostały zaprezentowane podczas pierwszej rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu. Turniej odbył się 18 maja 2019 roku na PGE Narodowym w Warszawie.
 • Od dwudziestu lat świetlica „Antoninek” wspiera w potrzebie i organizuje czas dzieciom z toruńskich Wrzosów. W niedzielę 19 maja 2019 r. świętowała swój jubileusz.
 • Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Ponad 200 młodych rowerzystów rywalizowało w niedzielę 19 maja 2019 roku na Motoarenie w wyścigach rowerowych zorganizowanych w ramach obchodów 10-lecia powstania najlepszego stadionu żużlowego na świecie.
 • Elana Toruń przegrała w niedzielę 19 maja 2019 r. z Olimpią Elbląg 1:2 i straciła szanse na awans do I ligi. A były one spore, zważywszy że GKS Bełchatów zakończył swoje spotkanie remisem.
 • Budynek przy ul. Słowackiego 114 zostanie poddany przebudowie i modernizacji, by swoją siedzibę miał tam Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
 • Życie codzienne w Toruniu w latach 1914-1920, u progu odzyskania niepodległości, jest tematem prelekcji, na którą zaprasza 22 maja 2019 r. Książnica Kopernikańska przy ul. Słowackiego 8.