Święto Hanzy w Toruniu! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto Hanzy w Toruniu!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2023
Autor: Filip Tomasik

Wielka parada ulicami toruńskiej starówki rozpoczęła 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. Obchody potrwają do końca tygodnia.

Reprezentanci miast hanzeatyckich z całej Europy przyjechali do Torunia na kilkudniowy zjazd Nowej Hanzy. Spotkanie, zaplanowane w okresie Święta Miasta oraz w 550. rocznicę urodzin największego torunianina - Mikołaja Kopernika, odbywa się w dniach 22-25 czerwca pod hasłem „Toruń. W orbicie miast”. Uroczyste powitanie gości odbyło się w Ratuszu Staromiejskim.

Ogólnomiejską Inaugurację rozpoczęła barwna parada ulicami Zespołu Staromiejskiego Torunia. W pochodzie udział wzięli przedstawiciele 77 Miast Nowej Hanzy, w towarzystwie Orkiestry Dętej Świecie wraz z mażoretkami, rycerzy z Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej i Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujaw oraz 4-metrowej figury Mikołaja Kopernika.

Oficjalnie otwarcie zlotu odbyło się na scenie w Fosie Zamkowej. - W tym szczególnym miejscu, ruinach potężnego Zamku Krzyżackiego serdecznie witam ponad 700 uczestników z 11 krajów! To miejsce, kolebka Torunia, doskonale odpowiada dzisiejszej uroczystości, inauguracji 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy - powiedział gospodarz wydarzenia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Panie Prezydencie, drodzy Torunianie, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy tu być. Dziękuję za organizację zjazdu i gościnę w imieniu wszystkich miast zrzeszonych w Nowej Hanzie - powiedział Przewodniczący Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy Jan Lindenau.

Zgodnie z tradycją zjazdów Nowej Hanzy prezydent gospodarz otrzymał od przewodniczącego świecznik - symbol miasta Lubeki.

Wydarzeniu towarzyszył koncert inauguracyjny 27. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura pod hasłem "Kosmiczne Harmonie". Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej zaprezentowali utwory blisko związane z tematyką kosmiczną. Publiczność usłyszała m.in. znaną z kultowej Odysei Kosmicznej Stanleya Kubricka 1. część poematu symfonicznego „Tako rzecze Zaratustra” Richarda Straussa pt. „Wschód słońca”. Koncert zakończył „Taniec sfer niebieskich” – utwór przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika autorstwa Adama Wesołowskiego.

Najbliższe dni przyniosą kolejne atrakcje. Od 23 czerwca na Rynku Staromiejskim będzie działał Jarmark Hanzeatycki. Na odwiedzających czeka 40 stoisk z 10 państw. Znajdziemy na nich regionalne potrawy, wyroby rękodzieła i rzemiosła artystycznego. W programie są takżę prezentacje zwyczajów i obrzędów średniowiecznych, koncerty i happeningi. Jarmark będzie czynny od godz. 10:00 do 20:00 (23 i 24 czerwca) oraz od 10:00 do 16:00 (25 czerwca).

Program Zjazdu Nowej Hanzy i Dni Torunia.


Hanza był to średniowieczny związek kupiecki miast handlowych Europy. Członkami Hanzy były obok Torunia Chełmno, Elbląg, Gdańsk, Królewiec i Braniewo, a także miasta niemieckie, niderlandzkie, pomorskie, inflanckie i szwedzkie. Polityką Hanzy kierowały od samego początku zjazdy miast wchodzących w jej skład.

Trzy wieki po tym, gdy Hanza przestała istnieć, postanowiono ją reaktywować, tyle że w zaktualizowanej formie. Jest to największe dobrowolne stowarzyszenie na świecie, a w skład organizacji wchodzą przedstawiciele prawie dwustu miast z szesnastu krajów. Podobnie jak w dawnych czasach, najważniejszym organem Nowej Hanzy jest Zjazd Miast.

Głównym celem, jaki stawiają sobie współcześni hanzeaci, jest czerpanie z dorobku dawnego Związku. Mowa tu o idei transgranicznej wspólnoty, dbałości o rozwój miast, budowaniu tożsamości i krzewieniu wartości, które były bliskie nie tylko kupcom sprzed wieków, ale są też drogie współczesnym Europejczykom. Nowa Hanza stawia też na to, co było fundamentem jej poprzedniczki, mianowicie – rozwój handlowy i gospodarczy. Stowarzyszenie wspiera też transfer naukowy i informacyjny.

Parada i koncert inauguracyjny.
Fot. Agnieszka BieleckaUroczyste powitanie gości w Ratuszu Staromiejskim.
fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.