Święto Hanzy w Toruniu! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Święto Hanzy w Toruniu!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 22 czerwca 2023
Autor: Filip Tomasik

Wielka parada ulicami toruńskiej starówki rozpoczęła 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. Obchody potrwają do końca tygodnia.

Reprezentanci miast hanzeatyckich z całej Europy przyjechali do Torunia na kilkudniowy zjazd Nowej Hanzy. Spotkanie, zaplanowane w okresie Święta Miasta oraz w 550. rocznicę urodzin największego torunianina - Mikołaja Kopernika, odbywa się w dniach 22-25 czerwca pod hasłem „Toruń. W orbicie miast”. Uroczyste powitanie gości odbyło się w Ratuszu Staromiejskim.

Ogólnomiejską Inaugurację rozpoczęła barwna parada ulicami Zespołu Staromiejskiego Torunia. W pochodzie udział wzięli przedstawiciele 77 Miast Nowej Hanzy, w towarzystwie Orkiestry Dętej Świecie wraz z mażoretkami, rycerzy z Bractwa Rycerzy Chorągwi Toruńskiej i Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujaw oraz 4-metrowej figury Mikołaja Kopernika.

Oficjalnie otwarcie zlotu odbyło się na scenie w Fosie Zamkowej. - W tym szczególnym miejscu, ruinach potężnego Zamku Krzyżackiego serdecznie witam ponad 700 uczestników z 11 krajów! To miejsce, kolebka Torunia, doskonale odpowiada dzisiejszej uroczystości, inauguracji 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy - powiedział gospodarz wydarzenia prezydent Torunia Michał Zaleski.

Panie Prezydencie, drodzy Torunianie, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy tu być. Dziękuję za organizację zjazdu i gościnę w imieniu wszystkich miast zrzeszonych w Nowej Hanzie - powiedział Przewodniczący Międzynarodowego Związku Miast Nowej Hanzy Jan Lindenau.

Zgodnie z tradycją zjazdów Nowej Hanzy prezydent gospodarz otrzymał od przewodniczącego świecznik - symbol miasta Lubeki.

Wydarzeniu towarzyszył koncert inauguracyjny 27. Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Architektura pod hasłem "Kosmiczne Harmonie". Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej zaprezentowali utwory blisko związane z tematyką kosmiczną. Publiczność usłyszała m.in. znaną z kultowej Odysei Kosmicznej Stanleya Kubricka 1. część poematu symfonicznego „Tako rzecze Zaratustra” Richarda Straussa pt. „Wschód słońca”. Koncert zakończył „Taniec sfer niebieskich” – utwór przygotowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika autorstwa Adama Wesołowskiego.

Najbliższe dni przyniosą kolejne atrakcje. Od 23 czerwca na Rynku Staromiejskim będzie działał Jarmark Hanzeatycki. Na odwiedzających czeka 40 stoisk z 10 państw. Znajdziemy na nich regionalne potrawy, wyroby rękodzieła i rzemiosła artystycznego. W programie są takżę prezentacje zwyczajów i obrzędów średniowiecznych, koncerty i happeningi. Jarmark będzie czynny od godz. 10:00 do 20:00 (23 i 24 czerwca) oraz od 10:00 do 16:00 (25 czerwca).

Program Zjazdu Nowej Hanzy i Dni Torunia.


Hanza był to średniowieczny związek kupiecki miast handlowych Europy. Członkami Hanzy były obok Torunia Chełmno, Elbląg, Gdańsk, Królewiec i Braniewo, a także miasta niemieckie, niderlandzkie, pomorskie, inflanckie i szwedzkie. Polityką Hanzy kierowały od samego początku zjazdy miast wchodzących w jej skład.

Trzy wieki po tym, gdy Hanza przestała istnieć, postanowiono ją reaktywować, tyle że w zaktualizowanej formie. Jest to największe dobrowolne stowarzyszenie na świecie, a w skład organizacji wchodzą przedstawiciele prawie dwustu miast z szesnastu krajów. Podobnie jak w dawnych czasach, najważniejszym organem Nowej Hanzy jest Zjazd Miast.

Głównym celem, jaki stawiają sobie współcześni hanzeaci, jest czerpanie z dorobku dawnego Związku. Mowa tu o idei transgranicznej wspólnoty, dbałości o rozwój miast, budowaniu tożsamości i krzewieniu wartości, które były bliskie nie tylko kupcom sprzed wieków, ale są też drogie współczesnym Europejczykom. Nowa Hanza stawia też na to, co było fundamentem jej poprzedniczki, mianowicie – rozwój handlowy i gospodarczy. Stowarzyszenie wspiera też transfer naukowy i informacyjny.

Parada i koncert inauguracyjny.
Fot. Agnieszka Bielecka



Uroczyste powitanie gości w Ratuszu Staromiejskim.
fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...