Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Od 10 listopada 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu można oglądać wystawę "Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya".

Bohaterowie wystawy, sławne brytyjsko-holenderskie małżeństwo artystów, przyjechali do Torunia na odbywający się 9-16 listopada EnergaCamerimage Festival. W sobotę podczas gali otwarcia w CKK Jordanki Peter Greenaway odebrał Nagrodę Specjalną festiwalu za całokształt twórczości dla reżysera. Niedziela należała do Saskii Boddeke, reżyserki i artystki multimedialnej, która stworzyła koncepcję wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. O swoich założeniach opowiedziała podczas konferencji prasowej w CSW.

Wystawa składa się z trzech części, nawiązujących do idei i świata bliskiego artystce. Pierwsza to multimedialna instalacja, której zasadniczą część stanowi czerwona platforma i ogromny basen wypełniony wodą, wokół którego znajdują się instalacje, rzeźby, wideoklipy i prace malarskie artystów. Całość jest interpretacją motywu czterech jeźdźców Apokalipsy - artystyczną diagnozą współczesności, poetycką, metaforyczną opowieścią o podstawowych ludzkich prawach: do edukacji, wolności słowa, przekonań religijnych lub ich braku, a także o prawie do dorastania w bezpiecznym i zdrowym środowisku.

W drugiej części atmosfera diametralnie się zmienia. Zwiedzający wchodzą do "Atelier Greenawaya" – specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, w której artysta pracuje otoczony swoimi obrazami, przedmiotami i atrybutami malarskimi. Przez trzy dni Greenaway będzie osobiście tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne, niczym we własnym studio. Jego praca zostanie sfilmowana, a zapis ten będzie później wyświetlany na stole, na którym kreował swoje dzieła w Toruniu.

Ostatnim elementem ekspozycji jest "Nieme kino" – przestrzeń, w której na wygodnych kanapach i w domowej atmosferze publiczność może obejrzeć film dokumentalny „Alfabet Greenawaya”, opowiadający o córce pary Pip i relacjach łączących ją z ojcem artystą.

- Obecność w Toruniu wybitnego reżysera i malarza Petera Greenewaya i jego żony Saskii Boddeke, również znakomitej reżyserki i artystki multimedialnej, twórczyni tej niezwykłej wystawy, to wielki zaszczyt dla naszego miastapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ze smutkiem dowiedziałem się jednak, że ekspozycja w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej jest dziełem unikatowym, które w takiej formie może być zaprezentowane tylko raz. Dlatego zachęcam Państwa: zaproście swoich krewnych, przyjaciół i znajomych do Torunia, do obejrzenia tej ciekawej, wyjątkowej wystawy.

Wystawa potrwa do 1 marca 2020 r. Łącznie w Toruniu pokazanych jest ponad 120 prac i instalacji multimedialnych Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Ekspozycji towarzyszy przegląd 11 filmów Greenawaya i innych twórców europejskich, inspirujących się w swojej twórczości malarstwem.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: białe nadmuchiwane i podświetlone figury Anooków podczas Bella Skyway Fesival
  Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 13. edycja Bella Skyway Festival – od 16 do 20 sierpnia 2022 r. w Toruniu będzie można podziwiać zaskakujące instalacje świetlne rozmieszczone w trzech strefach znajdujących się w centrum miasta.
 • Na zdjęciu: stulatek Józef Jakubaszek
  Miasto
  W dniu 15 sierpnia 2022 r. setne urodziny obchodził Pan Józef Jakubaszek. Z tej okazji jubilata odwiedzili najbliżsi, a także przedstawiciele samorządu.
 • Dziewczyna rozmawiająca przez telefon komórkowy przy oknie z żaluzjami
  Toruń dla Ukrainy
  Obywatele Ukrainy mogą skorzystać w Toruniu z bezpłatnej, doraźnej pomocy psychologicznej, oferowanej przez MOPR.
 • Na zdjęciu: donice z zielonymi roślinami i czerwonymi pelargoniami na ul. Podmurnej
  Eko, Miasto
  Przed wejściem do Urzędu Miasta Torunia podziwiać można kompozycje kwiatowe. Również tuż obok budynku, przy ulicy Podmurnej, powstał uroczy zielony zakątek.
 • Na zdjęciu: cerkiew w kolorze błękitnym przy ul. Podgórnej
  Miasto
  Dekanalny Kujawsko-Pomorski Ośrodek Miłosierdzia rozpoczął działalność przy toruńskiej Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.
 • Na zdjęciu: prace remontowe związane z nowym torowiskiem na Bydgoskim Przedmieściu
  Miasto, MZK
  Od środy 17 sierpnia 2022 r. od godz. 8:00 ul. Konopnickiej zostanie udostępniona dla ruchu kołowego.
 • W klasach pierwszych toruńskich szkół ponadpodstawowych są jeszcze wolne miejsca. Poniżej znajduje się wykaz szkół i klas.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją odbyła się 14-15 sierpnia 2022 r.
 • Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • 14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.