www.torun.pl

Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Od 10 listopada 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu można oglądać wystawę "Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya".

Bohaterowie wystawy, sławne brytyjsko-holenderskie małżeństwo artystów, przyjechali do Torunia na odbywający się 9-16 listopada EnergaCamerimage Festival. W sobotę podczas gali otwarcia w CKK Jordanki Peter Greenaway odebrał Nagrodę Specjalną festiwalu za całokształt twórczości dla reżysera. Niedziela należała do Saskii Boddeke, reżyserki i artystki multimedialnej, która stworzyła koncepcję wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. O swoich założeniach opowiedziała podczas konferencji prasowej w CSW.

Wystawa składa się z trzech części, nawiązujących do idei i świata bliskiego artystce. Pierwsza to multimedialna instalacja, której zasadniczą część stanowi czerwona platforma i ogromny basen wypełniony wodą, wokół którego znajdują się instalacje, rzeźby, wideoklipy i prace malarskie artystów. Całość jest interpretacją motywu czterech jeźdźców Apokalipsy - artystyczną diagnozą współczesności, poetycką, metaforyczną opowieścią o podstawowych ludzkich prawach: do edukacji, wolności słowa, przekonań religijnych lub ich braku, a także o prawie do dorastania w bezpiecznym i zdrowym środowisku.

W drugiej części atmosfera diametralnie się zmienia. Zwiedzający wchodzą do "Atelier Greenawaya" – specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, w której artysta pracuje otoczony swoimi obrazami, przedmiotami i atrybutami malarskimi. Przez trzy dni Greenaway będzie osobiście tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne, niczym we własnym studio. Jego praca zostanie sfilmowana, a zapis ten będzie później wyświetlany na stole, na którym kreował swoje dzieła w Toruniu.

Ostatnim elementem ekspozycji jest "Nieme kino" – przestrzeń, w której na wygodnych kanapach i w domowej atmosferze publiczność może obejrzeć film dokumentalny „Alfabet Greenawaya”, opowiadający o córce pary Pip i relacjach łączących ją z ojcem artystą.

- Obecność w Toruniu wybitnego reżysera i malarza Petera Greenewaya i jego żony Saskii Boddeke, również znakomitej reżyserki i artystki multimedialnej, twórczyni tej niezwykłej wystawy, to wielki zaszczyt dla naszego miastapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ze smutkiem dowiedziałem się jednak, że ekspozycja w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej jest dziełem unikatowym, które w takiej formie może być zaprezentowane tylko raz. Dlatego zachęcam Państwa: zaproście swoich krewnych, przyjaciół i znajomych do Torunia, do obejrzenia tej ciekawej, wyjątkowej wystawy.

Wystawa potrwa do 1 marca 2020 r. Łącznie w Toruniu pokazanych jest ponad 120 prac i instalacji multimedialnych Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Ekspozycji towarzyszy przegląd 11 filmów Greenawaya i innych twórców europejskich, inspirujących się w swojej twórczości malarstwem.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.