www.torun.pl

Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya

Kultura, Miasto
Data publikacji: 10 listopada 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Od 10 listopada 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki czasu" w Toruniu można oglądać wystawę "Artuum Mobile: Świat Saskii Boddeke i Petera Greenawaya".

Bohaterowie wystawy, sławne brytyjsko-holenderskie małżeństwo artystów, przyjechali do Torunia na odbywający się 9-16 listopada EnergaCamerimage Festival. W sobotę podczas gali otwarcia w CKK Jordanki Peter Greenaway odebrał Nagrodę Specjalną festiwalu za całokształt twórczości dla reżysera. Niedziela należała do Saskii Boddeke, reżyserki i artystki multimedialnej, która stworzyła koncepcję wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej. O swoich założeniach opowiedziała podczas konferencji prasowej w CSW.

Wystawa składa się z trzech części, nawiązujących do idei i świata bliskiego artystce. Pierwsza to multimedialna instalacja, której zasadniczą część stanowi czerwona platforma i ogromny basen wypełniony wodą, wokół którego znajdują się instalacje, rzeźby, wideoklipy i prace malarskie artystów. Całość jest interpretacją motywu czterech jeźdźców Apokalipsy - artystyczną diagnozą współczesności, poetycką, metaforyczną opowieścią o podstawowych ludzkich prawach: do edukacji, wolności słowa, przekonań religijnych lub ich braku, a także o prawie do dorastania w bezpiecznym i zdrowym środowisku.

W drugiej części atmosfera diametralnie się zmienia. Zwiedzający wchodzą do "Atelier Greenawaya" – specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, w której artysta pracuje otoczony swoimi obrazami, przedmiotami i atrybutami malarskimi. Przez trzy dni Greenaway będzie osobiście tworzył na oczach widzów nowe kompozycje artystyczne, niczym we własnym studio. Jego praca zostanie sfilmowana, a zapis ten będzie później wyświetlany na stole, na którym kreował swoje dzieła w Toruniu.

Ostatnim elementem ekspozycji jest "Nieme kino" – przestrzeń, w której na wygodnych kanapach i w domowej atmosferze publiczność może obejrzeć film dokumentalny „Alfabet Greenawaya”, opowiadający o córce pary Pip i relacjach łączących ją z ojcem artystą.

- Obecność w Toruniu wybitnego reżysera i malarza Petera Greenewaya i jego żony Saskii Boddeke, również znakomitej reżyserki i artystki multimedialnej, twórczyni tej niezwykłej wystawy, to wielki zaszczyt dla naszego miastapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Ze smutkiem dowiedziałem się jednak, że ekspozycja w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej jest dziełem unikatowym, które w takiej formie może być zaprezentowane tylko raz. Dlatego zachęcam Państwa: zaproście swoich krewnych, przyjaciół i znajomych do Torunia, do obejrzenia tej ciekawej, wyjątkowej wystawy.

Wystawa potrwa do 1 marca 2020 r. Łącznie w Toruniu pokazanych jest ponad 120 prac i instalacji multimedialnych Petera Greenawaya i Saskii Boddeke. Ekspozycji towarzyszy przegląd 11 filmów Greenawaya i innych twórców europejskich, inspirujących się w swojej twórczości malarstwem.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.