Stop Rakowi Szyjki Macicy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Stop Rakowi Szyjki Macicy

Sport
Data publikacji: 15 września 2011
Autor: admin_vobacom

Urząd miasta kontynuuje akcję profilaktyczną zmniejszającą ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Tym razem programem szczepień ochronnych objętych zostanie ponad 800 nastoletnich torunianek.  Zachęcamy wszystkich rodziców, by zapisali swe córki na bezpłatne szczepienia.

Na konferencji prasowej zaprezentowano materiały promujące akcję

Z danych warszawskiego Centrum Onkologii wynika, że  w 2008 r. w Polsce na raka szyjki macicy zmarło 1745 kobiet. W samym województwie kujawsko-pomorskim - 84. Zagrożenie jest więc duże. Dlatego rodzice powinni wykorzystać szanse, jaką dostają od miasta i zaszczepić swoje córki przeciwko wirusowi HPV.

- Jest to pilotażowy program pod nazwą „Toruń Zdrowe Miasto Mówi Stop Rakowi Szyjki Macicy”, ale nie pierwsze działanie miasta na tym polu. To  kontynuacja działań profilaktycznych rozpoczętych w Toruniu  w 2008 r. – mówiła dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Hanna Miller na konferencji prasowej, która odbyła się w urzędzie miasta 15 września 2011 r. - Wówczas szczepionki podawano dziewczętom przebywającym w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i świetlicach środowiskowych, gdyż należą one do grupy wysokiego ryzyka ze względu na zaniedbania wychowawcze, problem alkoholizmu oraz niski status materialny.

Od lewej: Zdzisław Piasecki, Hanna Miller, Andrzej Przybysz

- Wiadomo, że najlepsza metoda leczenia jest profilaktyka. Stąd nasza akcja. Objęte nią zostaną dziewczęta z rocznika 1999 zameldowane w Toruniu na pobyt stały lub tymczasowy. Nastolatki otrzymają cykl trzech szczepień, który daje odporność przeciwko brodawczakowi ludzkiemu – jednemu z czynników wywołujących raka szyjki macicy – dodaje główny specjalista do spraw zdrowia publicznego Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Andrzej Przybysz.

Szacuje się, że obecnie w Toruniu mieszka – na stałe lub czasowo – ponad 800 dziewcząt z rocznika 1999. Szczepionki powinno więc wystarczyć dla wszystkich.  Wystarczy, by rodzice zarejestrowali swe córki i wyrazili zgodę na szczepienie.

- Z doświadczeń innych miast wynika, że zaszczepiło się 60-70- procent populacji. Liczę na to, że w Toruniu będzie to 80-90 procent. Przecież zależy to tylko od świadomości i dobrej woli rodziców. Wszystkich gorąco zachęcam. To dobry sposób, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na tę groźną chorobę – apeluje dyrektor Miller.

Miasto przeznaczyło na program 300 tys. zł. Przychodnię, która wykona szczepienia, wyłoniono na drodze konkursu. Zgłosiło się do niego sześciu oferentów. Przy wyborze kierowano się w 90% ceną, a w 10 % atrakcyjnością kampanii edukacyjno – informacyjnej. Wybrano Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Tormed.

- Przychodnia Tormed będzie nie tylko szczepić. Przeprowadzimy także szeroką kampanię społeczno-informacyją. Będziemy się spotykać z przedstawicielami szkół, z rodzicami, dziewczetami, lekarzami pierwszego kontaktu – wylicza lekarz Zdzisław Piasecki, dyrektor NZOZ Tormed. – Zorganizujemy konferencję. Jej gościem będzie Ida Karpińska - założycielka Ogólnopolskiej Organizacji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.  Ponadto zostaną  przygotowane plakaty i ulotki informacyjno-edukacyjne, które będą rozmieszczone w miejscach ogólnodostępnych. Młodzież w szkołach obejrzy filmy edukacyjne,  a dla rodziców zostaną uruchomione telefoniczne konsultacje lekarskie. Chcemy także wysłać imienne zaproszenie do każdej dziewczynki z rocznika 1999.

O szczepieniu

Zgłosić się może każda torunianka z rocznika 1999.

Rodzice, którzy podejmą decyzję o szczepieniu, powinni skontaktować się z jedną z dwóch placówek NZOZ Tormed:

  • przy ul. Świętopełka 26 – rejestracja pod numerem (56) 623 30 77, codziennie w godzinach 8.00 – 18.00
  • przy ul. Bażyńskich 40 – rejestracja pod numerem (56) 623 03 34, codziennie w godzinach 8.00 – 15.00)

Dlaczego warto?

Rak szyjki macicy jest drugim – po raku piersi – najczęściej atakującym młode kobiety nowotworem. Z jego powodu co dwie minuty na świecie umiera jedna kobieta.

Profilaktyka

Optymalną formą ochrony przed rakiem szyjki macicy jest połączenie profilaktyki pierwotnej i wtórnej – regularnego wykonywania badań cytologicznych.
Profilaktyka pierwotna, czyli szczepienie zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem. Jest to szczególnie istotne dla nastolatek i młodych kobiet. U nich bowiem zakażenia onkogennymi typami wirusa HPV mogą występować wielokrotnie w ciągu całego życia.

Profilaktyka wtórna – cytologia, czyli pobranie wymazu z szyjki macicy, jest czynnością zupełnie bezbolesną. Badanie pozwala stwierdzić, czy wśród komórek szyjki macicy nie ma komórek nieprawidłowych, zmian przedrakowych lub komórek raka. Gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu pobrano cytologię, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o blisko 40%.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.