Seniorzy spotkali się na forum w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Seniorzy spotkali się na forum w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 15 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

- Chcemy, żeby to co w Toruniu jest dla seniorek i seniorów było jak najlepiej dla nich przygotowane i przystosowane - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski na VI edycji Forum Seniora, które odbyło się 15 marca 2023 r. w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Miasto Toruń jako Partner VI Forum Seniora partycypowało finansowo w organizacji Forum w kwocie 36 900 zł. Forum poświęcone jest szeroko rozumianej problematyce senioralnej z naciskiem na aktywizację i integrację środowiska seniorów. Wydarzenie dotyczy tematów związanych z dbaniem o siebie, o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, o swoje bezpieczeństwo, także to w sieci, oraz o swoje prawa.

Toruń jest miastem, które kocha swoich seniorów, a nasi seniorzy kochają swój Toruń. Samorząd miejski Torunia dostrzega potrzeby swoich najstarszych mieszkańców. - Doświadczenie życiowe przynosi taki moment, w którym trzeba powiedzieć, że wszystko co jest dzisiaj, jest piękne i wspaniałe. Robimy wiele działań, zakresy tych spraw są bardzo różnorodne. Kochamy seniorów i chcemy dla nich w mieście pracować. O inicjatywach, jakie są w Toruniu dowiecie się Państwo zarówno ze stoiska Toruńskiego Centrum Usług Społecznych, jak i z rozmów z tymi, którzy reprezentują Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta, którzy będą z państwem na dzisiejszym forum. Życzę, aby to forum było nie tylko miejscem spotkania, miłych rozmów, wysłuchania ciekawych prelekcji, odbycia ciekawych spotkań, ale aby to forum było także przyczynkiem do potwierdzenia iż wiek senioralny to wiek tak samo piękny i radosny jak każdy inny w życiu człowieka. Niech tak jest i tak pozostanie. Wszystkiego dobrego! - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Toruńska oferta senioralna jest niezwykle bogata. Szczegółowo o działaniach miasta na rzecz seniorów: https://www.torun.pl/pl/torun-miastem-przyjaznym-dla-seniorow

Podczas spotkania zastępca dyrektora ds. lecznictwa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu dr Sergiusz Sowiński powiedział o rozwoju działalności placówki. Gościem specjalnym forum był aktor Jerzy Zelnik, znany m.in. z filmu Faraon Jerzego Kawalerowicza. Aktor w swoim wystąpieniu opowiedział o życiu i karierze od roli Ramzesa do roli dziadka.

VI Forum podzielone było tematycznie na cztery panele. W trakcie panelu poświęconego stylowi życia, wykład o sztuce, człowieku i pasji wygłosił profesor Jerzy Stępak. Tematykę inteligentnych mieszkań przeznaczonych dla seniorów przybliżył Piotr Kicior z firmy Apartas Care. Podczas panelu dotyczącego bezpieczeństwa Katarzyna Gańko z Zespołu Programów Edukacyjno-Informacyjnych NASK opowiedziała o cyberbezpieczeństwie. Dobre rady dla seniorów przekazali bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu i mł. kpt. Łukasz Mądrzejewski z Komendy Miejskiej PSP w Toruniu.

Panel zdrowia obejmował m.in. wykład o cukrzycy dr nauk med. Sławomira Badurka - kierownika oddziału klinicznego nefrologii, diabetologii i chorób wewnętrznych Collegium Medicum UMK, mieszczącego się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Na temat wsparcia dla kobiet borykających się z nietrzymaniem moczu mówiła Katarzyna Sobków-Skrzyniarz z firmy Seni. Z kolei o tym jak dbać o wzrok opowiedziały Joanna Pawłowska i Joanna Fojgt ze Sfery Studio Optyki. W trakcie panelu dotyczącego aktywności prezentację "Zielono mi, czyli o kwiatach w domu" przedstawiła Izabela Śnioch z Green Bottles. Wykład pt. "Aktywność, sprawność, zdrowie. Gdzie, jak i co bezpiecznie ćwiczyć?" zaprezentował Ryszard Kowalski - prezes Toruńskiego Związku Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Natomiast o tym jak izolacja podczas covid-19 wpłynęła na psychikę i kontakt z otoczeniem opisała Dagmara Miałkowska ze Stowarzyszenia Gildia Superbohaterów.

Oprócz prelekcji, warsztatów i pogadanek zebrani mieli okazję odwiedzić stoiska partnerów wydarzenia, by pozyskać informacje na temat różnych zajęć, usług czy produktów. Swoje stoiska wystawiły m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia, Polregio, Grupa Luxmed, Toruńskie Centrum Usług Społecznych, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzedu Wojewódzkiego, Urząd Marszałkowski, Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu, BNP Paribas, Apartas Care, Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami, Grydsen Lab, Geotermia Grudziądz, Sanatorium Uzdrowiskowe Modrzew Inowrocław, Sidly, Seni Lady Pants, Leśny Dom Seniora, Teatr Muzyczny. Można było skorzystać także z darmowego badania wzroku, ćwiczeń symulacyjnych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości wspomagających pamięć, koncentrację i sprawność motoryczną oraz porad związanych z nietrzymaniem moczu.

Był to również czas na spotkanie w gronie równolatków i serdeczne rozmowy. Na zakończenie forum odbył się występ wokalny Andrzeja Kubackiego - uczestnika The Voice Senior.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
  Eko, Miasto
  Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Miasto
  Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
 • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
 • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
 • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.