Seniorzy spotkali się na forum w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Seniorzy spotkali się na forum w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 15 marca 2023
Autor: Marcin Pryka

- Chcemy, żeby to co w Toruniu jest dla seniorek i seniorów było jak najlepiej dla nich przygotowane i przystosowane - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski na VI edycji Forum Seniora, które odbyło się 15 marca 2023 r. w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Miasto Toruń jako Partner VI Forum Seniora partycypowało finansowo w organizacji Forum w kwocie 36 900 zł. Forum poświęcone jest szeroko rozumianej problematyce senioralnej z naciskiem na aktywizację i integrację środowiska seniorów. Wydarzenie dotyczy tematów związanych z dbaniem o siebie, o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, o swoje bezpieczeństwo, także to w sieci, oraz o swoje prawa.

Toruń jest miastem, które kocha swoich seniorów, a nasi seniorzy kochają swój Toruń. Samorząd miejski Torunia dostrzega potrzeby swoich najstarszych mieszkańców. - Doświadczenie życiowe przynosi taki moment, w którym trzeba powiedzieć, że wszystko co jest dzisiaj, jest piękne i wspaniałe. Robimy wiele działań, zakresy tych spraw są bardzo różnorodne. Kochamy seniorów i chcemy dla nich w mieście pracować. O inicjatywach, jakie są w Toruniu dowiecie się Państwo zarówno ze stoiska Toruńskiego Centrum Usług Społecznych, jak i z rozmów z tymi, którzy reprezentują Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta, którzy będą z państwem na dzisiejszym forum. Życzę, aby to forum było nie tylko miejscem spotkania, miłych rozmów, wysłuchania ciekawych prelekcji, odbycia ciekawych spotkań, ale aby to forum było także przyczynkiem do potwierdzenia iż wiek senioralny to wiek tak samo piękny i radosny jak każdy inny w życiu człowieka. Niech tak jest i tak pozostanie. Wszystkiego dobrego! - powiedział prezydent Michał Zaleski.

Toruńska oferta senioralna jest niezwykle bogata. Szczegółowo o działaniach miasta na rzecz seniorów: https://www.torun.pl/pl/torun-miastem-przyjaznym-dla-seniorow

Podczas spotkania zastępca dyrektora ds. lecznictwa Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu dr Sergiusz Sowiński powiedział o rozwoju działalności placówki. Gościem specjalnym forum był aktor Jerzy Zelnik, znany m.in. z filmu Faraon Jerzego Kawalerowicza. Aktor w swoim wystąpieniu opowiedział o życiu i karierze od roli Ramzesa do roli dziadka.

VI Forum podzielone było tematycznie na cztery panele. W trakcie panelu poświęconego stylowi życia, wykład o sztuce, człowieku i pasji wygłosił profesor Jerzy Stępak. Tematykę inteligentnych mieszkań przeznaczonych dla seniorów przybliżył Piotr Kicior z firmy Apartas Care. Podczas panelu dotyczącego bezpieczeństwa Katarzyna Gańko z Zespołu Programów Edukacyjno-Informacyjnych NASK opowiedziała o cyberbezpieczeństwie. Dobre rady dla seniorów przekazali bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu i mł. kpt. Łukasz Mądrzejewski z Komendy Miejskiej PSP w Toruniu.

Panel zdrowia obejmował m.in. wykład o cukrzycy dr nauk med. Sławomira Badurka - kierownika oddziału klinicznego nefrologii, diabetologii i chorób wewnętrznych Collegium Medicum UMK, mieszczącego się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Na temat wsparcia dla kobiet borykających się z nietrzymaniem moczu mówiła Katarzyna Sobków-Skrzyniarz z firmy Seni. Z kolei o tym jak dbać o wzrok opowiedziały Joanna Pawłowska i Joanna Fojgt ze Sfery Studio Optyki. W trakcie panelu dotyczącego aktywności prezentację "Zielono mi, czyli o kwiatach w domu" przedstawiła Izabela Śnioch z Green Bottles. Wykład pt. "Aktywność, sprawność, zdrowie. Gdzie, jak i co bezpiecznie ćwiczyć?" zaprezentował Ryszard Kowalski - prezes Toruńskiego Związku Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Natomiast o tym jak izolacja podczas covid-19 wpłynęła na psychikę i kontakt z otoczeniem opisała Dagmara Miałkowska ze Stowarzyszenia Gildia Superbohaterów.

Oprócz prelekcji, warsztatów i pogadanek zebrani mieli okazję odwiedzić stoiska partnerów wydarzenia, by pozyskać informacje na temat różnych zajęć, usług czy produktów. Swoje stoiska wystawiły m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia, Polregio, Grupa Luxmed, Toruńskie Centrum Usług Społecznych, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzedu Wojewódzkiego, Urząd Marszałkowski, Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu, BNP Paribas, Apartas Care, Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami, Grydsen Lab, Geotermia Grudziądz, Sanatorium Uzdrowiskowe Modrzew Inowrocław, Sidly, Seni Lady Pants, Leśny Dom Seniora, Teatr Muzyczny. Można było skorzystać także z darmowego badania wzroku, ćwiczeń symulacyjnych z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości wspomagających pamięć, koncentrację i sprawność motoryczną oraz porad związanych z nietrzymaniem moczu.

Był to również czas na spotkanie w gronie równolatków i serdeczne rozmowy. Na zakończenie forum odbył się występ wokalny Andrzeja Kubackiego - uczestnika The Voice Senior.

Zdj. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".