Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego

Tytuł projektu:
Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego

Z/2.04/III/3.3.1/282/05

Całkowita wartość Projektu : 3 960 983,32 zł
Wartość dofinansowania: 1 392 027,88 zł

Projekt współfinansowany w 36,7% ze środków Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

Koncert "Skaldów" uwieńczył 4 września 2006 r. o godz.19.00 koniec dwuletniego remontu toruńskiego Rynku Nowomiejskiego. Imprezie patronowały wspólnie władze Torunia i Krakowa - miasta, które oficjalnie poprze starania Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Odsłonięto tablicę pamiątkową mającą przez kilka kolejnych lat informować mieszkańców i turystów o współfinansowaniu remontu Rynku ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Organizatorem koncertu był Wydział Informacji, Promocji i Turystyki UMT.

Głównym punktem programu rewitalizacji Rynku Nowomiejskiego była wymiana zniszczonych nawierzchni bitumicznych i betonowych na tradycyjne kamienne. Uporządkowano infrastrukturę podziemną oraz wybudowano kanalizację deszczową. Równocześnie z pracami drogowymi postępowały prace archeologiczne. Podczas wymiany nawierzchni na Rynek wprowadzono też elementy małej architektury: kamienne ławki pod ścianami zboru oraz uliczną pompę i stojak na rowery od strony kościoła św. Jakuba, obsadzono też Rynek zielenią.

Projekt Rewitalizacja Rynku Nowomiejskiego stanowi przykład wykorzystania środków unijnych dla rozwoju miast o zabytkowym centrum.

Uzyskana została otwarta przestrzeń o estetycznym wyglądzie, a zarazem historycznym charakterze, która będzie pełniła funkcje uzupełniające w stosunku do przestrzeni Rynku Staromiejskiego i pozostałego obszaru Starego Miasta. Pozwoli to na uaktywnienie tego fragmentu starówki, dotychczas niewykorzystanego należycie dla celów turystycznych. Historyczne nawierzchnie ulic i placów są tak jak ich architektoniczna zabudowa, elementami dziedzictwa kulturowego, podlegającego ochronie i konserwacji. Odzyskanie, odtworzenie i naprawa zabytkowych nawierzchni z użyciem szlachetnego i bardzo trwałego materiału kamiennego pozwala przywrócić historyczny charakter i trwałość powierzchni Rynku, nadając uzupełniająco należytego kształtu i blasku całemu Zespołowi Staromiejskiemu wpisanemu na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Realizator:
Miejski Zarząd Dróg w Toruniu

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

 

 
 


Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2004-2006
Fundusz: 
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program: 
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Rewitalizacja
Realizator: 
Miejski Zarząd Dróg

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.