Remont na medal | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Remont na medal

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 sierpnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
wnętrze kościoła św. Szczepana po remoncie, fot. Wojtek Szabelski

Za wykonanie prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich w kościele św. Szczepana w Toruniu proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej oraz wykonawcy uhonorowani zostali Medalem „Hereditas Saeculorum” w konkursie Dziedzictwo Wieków. Wyróżnienie wręczone zostanie 18 września 2020 r. w pałacu w Lubostroniu.

Kompleksowe prace remontowo-budowlane i konserwatorskie przy neogotyckiej świątyni, wzniesionej w latach 1902-1904 wg projektu berlińskiego architekta Richarda Gansa, realizowane były w latach 2013-2014 (etap I) i 2016-2019 (etap II). Ich celem było zachowanie integralności i utrwalenie struktury obiektu, ochrona przed degradacją spowodowaną działaniem wód podziemnych oraz warunków atmosferycznych, a także konserwacja wyposażenia i wystroju.

Kapituła doceniła przede wszystkim dobrą organizację procesu remontowo-konserwatorskiego oraz wysoki poziom wykonawstwa prac. W tym przypadku było to szczególnie ważne, gdyż obiekt był bliski katastrofy budowlanej.

Przeprowadzone badania geotechniczne, konstrukcyjne i mikologiczne pozwoliły właściwie rozwiązać problemy wynikające z posadowienia obiektu w zasypisku średniowiecznej fosy, w sąsiedztwie koryta Strugi Toruńskiej oraz ruchliwej ulicy, a także pewnych wad technologicznych budowli i błędów wykonawczych. Mimo konfrontacji z bardzo trudną sytuacją techniczno-budowlaną zdołano zachować, a wielu wypadkach nawet przywrócić cenne wartości zabytkowe obiektu - na przykład pokrycie łupkiem hełmu wieży – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Medal otrzymują: ks. Michał Walukiewicz - proboszcz Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu oraz wykonawcy robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauratorskich: PPUB Solbud sp. z o.o oraz Tajchman s.c. Konserwacja Zabytków.

Medale "Hereditas Saeculorum" przyznaje Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego. O wyróżnienie mogą się ubiegać także samorządy lokalne, fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami oraz muzea.

Kościół św. Szczepana po remoncie i konserwacji

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.