Remont na medal | www.torun.pl

Remont na medal

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 sierpnia 2020
Autor: Magdalena Kujawa
wnętrze kościoła św. Szczepana po remoncie, fot. Wojtek Szabelski

Za wykonanie prac remontowo-budowlanych i konserwatorskich w kościele św. Szczepana w Toruniu proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej oraz wykonawcy uhonorowani zostali Medalem „Hereditas Saeculorum” w konkursie Dziedzictwo Wieków. Wyróżnienie wręczone zostanie 18 września 2020 r. w pałacu w Lubostroniu.

Kompleksowe prace remontowo-budowlane i konserwatorskie przy neogotyckiej świątyni, wzniesionej w latach 1902-1904 wg projektu berlińskiego architekta Richarda Gansa, realizowane były w latach 2013-2014 (etap I) i 2016-2019 (etap II). Ich celem było zachowanie integralności i utrwalenie struktury obiektu, ochrona przed degradacją spowodowaną działaniem wód podziemnych oraz warunków atmosferycznych, a także konserwacja wyposażenia i wystroju.

Kapituła doceniła przede wszystkim dobrą organizację procesu remontowo-konserwatorskiego oraz wysoki poziom wykonawstwa prac. W tym przypadku było to szczególnie ważne, gdyż obiekt był bliski katastrofy budowlanej.

Przeprowadzone badania geotechniczne, konstrukcyjne i mikologiczne pozwoliły właściwie rozwiązać problemy wynikające z posadowienia obiektu w zasypisku średniowiecznej fosy, w sąsiedztwie koryta Strugi Toruńskiej oraz ruchliwej ulicy, a także pewnych wad technologicznych budowli i błędów wykonawczych. Mimo konfrontacji z bardzo trudną sytuacją techniczno-budowlaną zdołano zachować, a wielu wypadkach nawet przywrócić cenne wartości zabytkowe obiektu - na przykład pokrycie łupkiem hełmu wieży – czytamy w uzasadnieniu nagrody.

Medal otrzymują: ks. Michał Walukiewicz - proboszcz Ewangelicko-Augsburskiej w Toruniu oraz wykonawcy robót budowlanych oraz prac konserwatorskich i restauratorskich: PPUB Solbud sp. z o.o oraz Tajchman s.c. Konserwacja Zabytków.

Medale "Hereditas Saeculorum" przyznaje Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Są wyrazem uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony materialnego dziedzictwa kulturowego. O wyróżnienie mogą się ubiegać także samorządy lokalne, fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami oraz muzea.

Kościół św. Szczepana po remoncie i konserwacji

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby, wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
 • Prace ziemne wzdłuż Szosy Bydgoskiej
  Drogi, Inwestycje
  Ruszyła budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Szosy Bydgoskiej. Powstanie ona na odcinku od pętli tramwajowej do placu Skalskiego. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Generała Sikorskiego 8
  Koronawirus, Miasto
  Do 31 stycznia 2021 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia nadal pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Ulica Miedza w Toruniu zimą
  Drogi, Inwestycje
  Aż pięć firm jest zainteresowanych przebudową ul. Miedza na toruńskich Wrzosach. Złożone w przetargu oferty zostały skalkulowane od ponad 172 tysięcy złotych do prawie 220 tys. zł.
 • grafika do konkursu
  Kultura, Miasto
  W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.
 • wystawa na Rynku Staromiejskim
  Kultura, Miasto
  Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych Torunian oraz wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy to pierwsze akcenty obchodów 101. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, które miały miejsce 15 stycznia 2021 r.
 • Przypominamy, że 1 stycznia uległy zmianie wysokości opłat za przejazdy w miejskiej komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 22 października 2020 r. Dotychczasowe bilety można wymienić za dopłatą do 29 stycznia 2021 r..
 • 15 stycznia 2021 roku po północy uruchomiona została możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla Mikrofirm i MŚP z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.
 • O tym, czy przyjęta zostanie uchwała w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia. Ma być to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • 15 stycznia 2021 roku minutę po północy ruszyła internetowa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 80 lat oraz zapisy chętnych na szczepienia w wieku 18-69. Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli zarejestrować się już 22 stycznia. Chętnych nie brakuje.
 • W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi oraz spadkiem temperatur w najbliższy weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania deklaruje przygotowanie do utrzymania dobrych warunków na toruńskich ulicach.
 • Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do systemu nauki stacjonarnej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nauczanie zdalne będzie kontynuowane dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
 • Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.
 • W związku z prognozowanymi na weekend niskimi temperaturami i opadami śniegu, przypominamy, że w Toruniu funkcjonuje kilka placówek, które oferują schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym.