www.torun.pl

Rekord w Planetarium

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Znakomity rok ma za sobą toruńskie Planetarium. Po raz kolejny pobity został rekord frekwencji. Seanse pod kopułą obejrzało 216.776 osób. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o ponad 8 tysięcy.

Wynik jest tym bardziej zdumiewający, że w minionym, 2014 roku Planetarium było czynne dla odwiedzających tylko przez 11 miesięcy. W styczniu ubiegłego roku trwała bowiem najdłuższa w dotychczasowej historii instytucji przerwa w działalności związana ze zmianą wystroju wnętrz, wymianą foteli dla widzów i zmianą techniki projekcji seansów.

Jak pokazała frekwencja, nowoczesna, multimedialna projekcja animacji pokrywająca całą kopułę Planetarium była tym, na co czekali widzowie. Pokazem, który jako pierwszy powstał w całości w technologii fulldome, był familijny „Mój kumpel Niko” (premiera 8 lutego 2014 r.). Stał się on prawdziwym hitem w repertuarze, bo w ciągu minionego roku obejrzało go blisko 41 tysięcy widzów z całego kraju.

Podczas seansu wraz z młodym Mikołajem Kopernikiem nie tylko biegamy po ulicach dawnego Torunia, ale patrzymy w rozgwieżdżone niebo, podziwiając gwiazdozbiory, Księżyc w pełni czy też odkrywamy tajemnicę zaćmienia Słońca, jakie miało miejsce w przeddzień wyjazdu Kopernika na studia, w maju 1491 roku. Zabawny, momentami wzruszający, ale i trochę „patriotyczno-toruński” seans przyciągał do Planetarium nie tylko rodziny z dziećmi. Okazało się, że i wśród dorosłych są chętni na tę – bądź co bądź – animowaną historię.

Niesłabnącą popularnością wśród gości, szczególnie grup szkolnych, cieszyły się obie wystawy interaktywne – Orbitarium i Geodium. Z ich oferty skorzystało w 2014 roku łącznie 74 tysiące osób.

W roku 2015 Planetarium będzie kontynuować dotychczasowe działania – na bieżąco komentować aktualne zjawiska astronomiczne, współpracować ze szkołami, przygotować ciekawy pokaz na kwietniowy Festiwal Nauki i Sztuki. Rozpoczęło także prace nad nowymi seansami. Tym razem będą to propozycje popularnonaukowe. W ofercie pojawią się w drugiej połowie roku.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.