PUP szkoli obywateli Ukrainy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

PUP szkoli obywateli Ukrainy

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 16 grudnia 2022
Autor: Paula Gałązka
PUP szkoli obywateli Ukrainy

Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia poinformował, że od momentu wybuchu wojny do 9 grudnia 2022 roku zarejestrowanych, jako osoby bezrobotne, jest 431 obywateli Ukrainy. Jedną z oferowanych form wsparcia są szkolenia, na które zarejestrowani złożyli 268 wniosków.

Z danych PUP wynika, że dotychczas jedna osoba ukończyła indywidualny kurs kosmetyczny, po ktorym podjęła zatrudnienie. Aktualnie jedna osoba jest w trakcie szkolenia pt. Poznaj tajniki barberingu, a w ocenie są dwa kolejne wnioski o szkolenia indywidualne w zakresie fryzjerstwa i prawo jazdy kat. C+E.

Największa barierą w poszukiwaniu pracy jest nieznajomość języka, dlatego obywatele Ukrainy korzystają też ze szkoleń z języka polskiego. Do tej pory zorganizowano 4 edycje, z których skorzystały bądź jeszcze korzystają, bo szkolenie trwa, 74 osoby:

 • szkolenie języka polskiego z modułem kas fiskalnych dla 15 osób - 14 osób ukończyło kurs, wszystkie osoby podjęły zatrudnienie, 1 osoba przerwała szkolenie z powodu podjęcia zatrudnienia w trakcie kursu;
 • szkolenie język polski od podstaw dla 12 osób - 11 osób ukończyło szkolenie, 9 podjęło pracę, 1 osoba przerwała udział w szkoleniu z powodu powrotu na Ukrainę, a 1 wyrejestrowana na własną prośbę;
 • szkolenie język polski od podstaw dla 25 osób - wszyscy ukończyli szkolenie, 19 podjęło pracę, 3 osoby wyjechały, 1 wyrejestrowała się na własną prośbę, a 2 osoby pozostają w rejestrach PUP;
 • szkolenie język polski od podstaw dla 22 osób - szkolenie rozpoczęło się w grudniu i potrwa do stycznia.

Urząd Pracy nie tylko szkoli, ale też pomaga w znalezieniu pracy lub stażu. Do tej pory za pośrednictwem PUP zostało skierowanych na staż aż 36 osób. 14 z nicch przerwało jego realizację z różnych powodów (min. był to powrót na Ukrainę lub podjęcie zatrudnienia).

Za pośrednictwem PUP pracę podjęło 1386 obywateli Ukrainy, w tym 114 osób w ramach porozumienia z PCPM. Były to osoby zarejestrowane jak i niezarejestrowane w PUP, które były informowane przez pracowników urzędu o zgłoszonych ofertach pracy. W 45 jednostkach miejskich w Toruniu do dnia 9.12.2022 zatrudnionych zostało 57 obywateli Ukrainy. W pozostałych jednostkach publicznych na terenie miasta zatrudnionych zostało 140 osób. 21 grudnia 2022 roku planowane jest aneksowanie umów na kolejny okres, ponieważ obecnie obowiązujące umowy obejmują okres do 31.12.2022 r. PCPM planuje przedłużenie części umów nawet do 30.06.2023 r., ponadto zawarte zostaną nowe umowy dla kolejnych około 25 osób.

W Szpitalu Miejskim zatrudnione zastały w ramach robót publicznych 2 osoby jako salowe.

Dwie osoby (manikiurzystka, kosmetyczka) zostały też zatrudnione w ramach nowoutworzonych stanowisk pracy ze środków Funduszu Pracy.

Aktualnie PUP posiada 22 oferty pracy na 54 stanowiska pracy, gdzie pracodawcy deklarują możliwość zatrudnienia również obywatela Ukrainy. Najwięcej ofert pracy dotyczy zatrudnienia na stanowisku: izolera przemysłowego (10), malarza-piaskarza (10), szwaczki (5), elektromechanik (3), krawiec/krawcowa (3), lekarz stomatolog (3), oraz pojedyncze oferty np. pomoc biurowa, pomoc kuchenna, kierowca, kasjer, tokarz, kucharz.

fot. Pixabay

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kobiety odśnieżajace chodnik przed sklepem
  Drogi, Miasto
  W związku z obfitymi opadami śniegu przypominamy, że obowiązek odśnieżania dotyczy nie tylko służb miejskich, ale także innych właścicieli i zarządców nieruchomości na terenie Torunia.
 • Mężczyzna w żółtej kurtce puka do drzwi
  Miasto
  Od soboty 4 lutego 2023 r. w Toruniu rozpocznie się akcja roznoszenia decyzji wymiarowych w sprawie podatków lokalnych na rok 2023.
 • Zdjęcie przedstawia lód na chodniku.
  Miasto
  Po intensywnych opadach śniegu przyjdzie oblodzenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia dla Torunia.
 • Plakat z rodziną, dzieckiem i telefonem z aplikacją mobilną ZUS
  Miasto
  Duże zainteresowanie świadczeniem 500+. Do ZUS napłynęło już prawie 670 tys. wniosków.
 • Baner 550-lecia Mikołaja Kopernika przed wejściem do sali sesyjnej Rady Miasta Torunia
  Miasto
  Rozpatrzenie uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji konserwatorskich będzie jedynym punktem sesji Rady Miasta Torunia 9 lutego 2022 r.
 • Piaskarka na zaśnieżonych Wałach gen. Sikorskiego
  Drogi, Kultura
  W związku z intensywnymi opadami śniegu 3 lutego 2023 roku na toruńskie drogi ruszyły piaskarki i ciągniki.
 • Narodowy Bank Polski 9 lutego 2023 r. wprowadzi do obiegu kolekcjonerski banknot oraz srebrną monetę kolekcjonerską poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.
 • Część wydziałów Urzędu Miasta Torunia zmieniła swoje dotychczasowe siedziby. Poniżej wykaz aktualnych lokalizacji.
 • Ostrzeżenie będzie obowiązywało od 2 lutego 2023 roku od godziny 19:00 do 3 lutego 2023 roku do godziny 09:00.
 • Od poniedziałku 6 lutego 2023 r. zostanie otwarte po przebudowie przejście dla pieszych na Szosie Chełmińskiej w rejonie Trasy Średnicowej Północnej przy ul. Wybickiego.
 • Najlepsze prace udekorują torty, które pojawią się 18 lutego 2023 roku podczas imprezy urodzinowej Mikołaja Kopernika.
 • Prawne aspekty funkcjonowania samorządów były tematem konferencji samorządowej, jaka odbyła się 1 lutego 2023 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Gościem spotkania był minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski.
 • Przeciwdziałanie nałogom i patologiom społecznym to cele programu "Profilaktyka Uzależnień", prowadzonego przez Fundację Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu.
 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia prowadzi nabory wniosków na formy wsparcia, które realizowane są w ramach środków pochodzących z Funduszu Pracy.