Poznaliśmy budżet miasta na 2019 rok | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Poznaliśmy budżet miasta na 2019 rok

Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Inwestycje w drogi, tereny zielone, transport miejski, brak podwyżek cen biletów czy wywozu śmieci, wzrost dochodów z podatków PIT i CIT – to niektóre z założeń budżetu miasta na rok 2019.

Zgodnie ze Statutem Gminy Miasta Toruń, projekt budżetu na rok następny musi zostać zamknięty i złożony do Rady Miasta do 15 listopada roku poprzedzającego. Gotowy projekt budżetu na rok 2019 został zaprezentowany podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 listopada 2018 roku w toruńskim magistracie. Najważniejsze założenia dla finansów miasta przedstawił prezydent Michał Zaleski wraz ze skarbnikiem, Magdaleną Flisykowską-Kacprowicz.

Najważniejsze dane tego budżetu miasta na rok 2019 to:
- dochody 1.190.000.000 zł
- wydatki 1.344.000.000 zł (w tym wydatki majątkowe, tj. inwestycje - 340.800.000 zł
- deficyt 154.000.000 zł

Do pobrania: Budżet miasta Torunia na rok 2019

- Pojawienie się kwoty zadłużenia wiąże się z zaciągnięciem zobowiązań na realizację inwestycji miejskich. Warto powiedzieć, że w latach 2015-2017 zadłużenie miasta nieznacznie spadało, dopiero spodziewamy się, że po roku 2018 oni nieco wzrośnie, a po roku 2019 ten próg zadłużenia liczony w złotówkach przekroczy miliard złotych. Nie jest to jednak groźne dla miasta, ponieważ istotnym wskaźnikiem jest ustalenie kwoty przeznaczonej na spłatę długu, czyli kredytów i odsetek i tutaj jesteśmy w połowie środków przeznaczonych na ten cel, a więc jest to strefa bardzo bezpieczna. Zgodnie z wyliczeniami ministerstwa finansów i ratingami instytucji zewnętrznych mamy jeszcze bardzo dużą rezerwę na pokrycie ewentualnych zobowiązań wynikających z kredytów i odsetek od tych kredytów zapewnił prezydent Michał Zaleski.

- Wzorem lat poprzednich spodziewamy się, że wykonany deficyt będzie na poziomie niższym niż ten zaplanowany. Wzrost deficytu w 2019 roku wynika z wyższych wydatków inwestycyjnych. Na inwestycje wydamy prawie 60 mln więcej niż w roku 2018 – dodała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik miasta.

Projekt budżetu na rok 2019 zakłada wzrost kosztów utrzymania systemu oświaty, opieki społecznej, publicznego transportu zbiorowego, bieżącego utrzymania miasta, wzrost kosztów inwestycji i niższe dochody do budżetu z opłat za użytkowanie wieczyste. Wśród wydatków bieżących największa kwota przeznaczona jest na oświatę i edukację (340 mln zł) oraz opiekę społeczną i zdrowie (239 mln zł).

Należy jednak podkreślić, że w 2019 roku nie wzrosną ceny biletów za usługi przewozowe oraz ceny za wywóz i unieszkodliwianie odpadów komunalnych. Na niezmienionym poziomie pozostaną także opłaty za pobyt dzieci w żłobkach, przedszkolach, internatach. Dodatkowo obniżone zostaną opłaty za użytkowanie wieczyste, co wynika z wprowadzonej ustawy.

Wzrost dochodów bieżących, w stosunku do roku 2018, spodziewany jest przede wszystkim z wpływów z podatków PIT i CIT (330 mln zł), z subwencji (271 mln zł), podatków i opłat lokalnych (248 mln zł), dotacji na wydatki bieżące (173 mln zł) czy dotacji inwestycyjnych (77 mln zł).

Te wyższe dochody pozwolą na sfinansowanie nowych przedsięwzięć w mieście, takich jak świadczenie dla dzieci niepełnosprawnych w wysokości 100 zł miesięcznie, wprowadzenie karty osoby niepełnosprawnej czy poszerzone usługi dla tych osób, ulg w transporcie publicznym dla rencistów, stypendia dla uczniów szkół branżowych, utworzenie nowych lokalnych miejsc spotkań, zwiększona liczba konsultacji społecznych, zwiększenie liczby miejsc w Domach Pomocy Społecznej  i Dziennych Domach Pomocy Społecznej, informatyzacja obsługi urzędu, szeroki pakiet inwestycji w tworzenie nowych miejsc w żłobkach, nowych terenów zieleni, odpoczynku i rekreacji.

Miasto nie przestaje inwestować. - Nie ma sfery miasta, w której byśmy nie inwestowali, poczynając od taboru publicznego, poprzez drogi, parkingi, żłobki i przedszkola, tereny zielone, miejsca pobytu dla osób starszych, czy wreszcie opieka szpitalna. Miasto dzięki temu będzie się rozwijało dynamiczniewyjaśnił prezydent Michał Zaleski.

Najwięcej, bo około 34% środków przeznaczonych zostanie na inwestycje drogowe (116.590 tys. zł), w tym m.in.: zakończenie przebudowy Pl. Chrapka (8.800 tys. zł), przebudowę ul. Włocławskiej (5.100 tys. zł), rozbudowę DK 91 od ul. Polnej do projektowanej Trasy Wschodniej wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Celniczą (5.000 tys. zł) oraz przebudowę mostu im. J. Piłsudskiego wraz z przeprawą tymczasową i drogami dojazdowymi (15.000 tys. zł) czy budowę parkingów, dróg wewnętrznych, sygnalizacji świetlnych, oświetlenia, dróg rowerowych (13.570 tys. zł).

Dalsze inwestycje, to: budownictwo komunalne (24.850 tys. zł), bezpieczeństwo (1.420 tys. zł), administracja (4.600 tys. zł), oświata i edukacja (17.300 tys. zł), budowa i rozbudowa żłobków miejskich (6.950 tys. zł), budowa, zakup nowego sprzętu i rozbudowa Szpitala Miejskiego i Miejskiej Przychodni Specjalistycznej (11.945 tys. zł), polityka społeczna (5.770 tys. zł), kultura (50.040 tys. zł), sport i rekreacja (37.510 tys. zł), zieleń w mieście (23.385 tys. zł), gospodarka komunalna i ochrona środowiska (16.125 tys. zł).

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.