Porozmawiajmy o sprawach miasta | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Porozmawiajmy o sprawach miasta

Miasto
Data publikacji: 12 stycznia 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Plakat Spotkań z Mieszkańcami w korytarzu Urzędu Miasta

Od 24 stycznia do 4 marca 2024 r. odbywają się Spotkania Prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z Mieszkańcami. Po pandemicznej przerwie cykl powraca po raz osiemnasty.

Tradycja corocznych, osiedlowych spotkań Prezydenta Miasta Torunia z mieszkańcami sięga 2004 r. Od tego czasu odbyło się ich już siedemnaście. W 2020 r. cykl został jednak przerwany ze względu na wybuch pandemii koronowirusa, a potem wojny w Ukrainie, która w 2022 r. postawiła przed samorządem szereg nowych zadań związanych z napływem uchodźców.

- Po przerwie wracamy do zebrań osiedlowych, których celem jest przekazanie toruniankom i torunianom informacji na temat planów i zamierzeń samorządu na dany rok, a także wysłuchanie ich uwag, wniosków i spotrzeżeń o działaniach miasta i problemach poszczególnych osiedli. Te opinie i postulaty są dla nas ważnym drogowskazem, zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak i tworzeniu planów finansowych miasta na kolejne lata - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Wzorem lat ubiegłych spotkania będą miały dwie części. O godz. 17.00 zapraszamy mieszkańców poszczególnych osiedli do stolików tematycznych, gdzie czekać na nich będą przedstawiciele miejskich działów i jednostek, z którymi można będzie przedyskutować indywidualne sprawy i problemy czy umówić się na spotkanie w bardziej szczegółowych kwestiach. O godz.18.00 rozpocznie się wspólne zebranie mieszkańców osiedla z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, na które złożą się prezentacje informacyjne oraz dyskusja w postaci serii pytań od mieszkańców i odpowiedzi ze strony prezydenta i jego współpracowników. Celem prezentacji jest przekazanie mieszkańcom zatwierdzonych przez Radę Miasta Torunia ustaleń finansowych, od których będzie zależał poziom bieżącego utrzymania miasta oraz inwestycji, w tym także zadań realizowanych na poszczególnych osiedlach.

Plan spotkań z mieszkańcami 2024

W czasie stolikowych warsztatów tematycznych można będzie porozmawiać:  

 • o drogach (MZD)
 • o komunikacji miejskiej (WGK)
 • o środowisku, zieleni, jakości powietrza, czystości i bezpieczeństwie (WŚiE, WGK, SM)
 • okazjonalnie mogą się także pojawić inne tematy ważne dla osiedla, np.: sprawy oświatowe na Stawkach i Rudaku (w związku z budową nowej szkoły na ul. Strzałowej), sprawy dot. rewitalizacji (Podgórz, Bydgoskie, Staromiejskie).

Podczas spotkań działać bedzie także kącik dla dzieci, gdzie najmłodsi mają zapewnioną profesjonalna opiekę i atrakcyjne spędzenie czasu. Kącik poprowadzą profesjonalni animatorzy i edukatorzy dziecięcy.

Wsparcie dla osób ze szczególnymi potrzebami

 • osoby z niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na spotkanie, mogą zamówić transport pod numerem telefonu: 505 472 652

 • osoby niesłyszące mogą skorzystać ze wsparcia tłumacza języka migowego - warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie takiej potrzeby, z minumum trzydniowym wyprzedzeniem - na adres mailowy: wksii@um.torun.pl, ewentualnie o ile jest taka możliwość tel. 56 611 87 47 (dni robocze, w godz. 7.30-15.30)

 • osoby z niepełnosprawnością wymagające wsparcia mogą skorzystać z pomocy asystenta osoby niepełnosprawnej - pod warunkiem zgłoszenia takiej potrzeby, z minumum trzydniowym wyprzedzeniem - na adres mailowy: wksii@um.torun.pl, tel. 56 611 87 47 (dni robocze, w godz. 7.30-15.30)

Organizatorzy:
Organizatorem spotkań jest Prezydent Miasta Torunia
Przygotowania koordynuje Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia, e-mail: wksii@um.torun.pl


Do pobrania:

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  Koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy odbył się 19 lipca 2024 r. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Kultura, Miasto
  Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Miasto
  Z konieczności wymiany wody w obiegu zamkniętym, w poniedziałek 22 lipca 2024 r. w godzinach 7:00-15:00 Fontanna Cosmopolis będzie nieczynna. Po godzinie 15:00 zostanie ponownie uruchomiona.
 • Kolejna odsłona projektu Park Kultury - w amfiteatrze parku na Bydgoskim Przedmieściu zaplanowano koncert i pokaz filmowy w ramach kina letniego.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpoczął się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.